Co przeszkadza nam w rozwoju i byciu twórczym?

kultura osobistaWszystko może ci pomóc, co znaczy, że wszystko może też zaszkodzić. Warto tu wspomnieć o ograniczeniach typu przemęczenie, stres, choroby, których nie leczysz, czy też braku higieny i dobrej diety – to oczywiste.

Kultura osobista wczoraj i dziś

Warto zastanowić się nad ograniczeniami mentalnymi, czyli umysłowymi. Żyjemy w pewnym typie kultury. Można nazywać ją polską, można – środkowoeuropejską, można nawet słowiańską lub jeszcze inaczej. Kultura z jednej strony to wynalazek natury, jej przedłużenie (np. technika), dopełnienie, z drugiej – jakby kaganiec zakładany dobrowolnie bądź przymusowo na jej uczestników. Nikt nie jest samotną wyspą, nawet najwięksi autystycy, tym bardziej – ludzie zwyczajni. Każdy z nas zanurzony jest w kulturę, którą pewien wybitny psycholog z XIX wieku nazywał „źródłem cierpień”. Odnosił to do purytańskiej kultury społeczeństwa wiktoriańskiego, ale spostrzeżenia można uogólnić.

Podstawą jest pojęcie „konwenansu”, czyli pewnej konwencji zachowania się, której należy się ściśle trzymać. Uczono nas tego, że „tego nie wypada”, „tak się nie robi”, „to nieuczciwe”. Kłopot w tym, że cała kultura, jak wszystko, co tworzy człowiek, jest względne, czyli umowne. Mało tego: co jest zakazem w jednej kulturze, w innej jest nie tylko dozwolone, ale pochwalane. Przykładowo w Japonii ustąpienie miejsca starszej osobie w metrze uznawane jest jako obraźliwe dla tej starszej osoby, bo niby sugeruje, że ona już sama sobie w życiu nie radzi.

Rozwój osobisty powinien być ważny dla każdego

I tak trzymając się tradycji, przeszłości, konwencji i stereotypów kultury, nie rozwiniemy się. Dotyczy to wszystkich dziedzin życia i działania. Tylko ludzie, którzy zrzucą gorset kultury osiągają coś w życiu. Wymaga to przełamania strachu – najbardziej w rozwoju przeszkadza właśnie strach, ta negatywna emocja, która paraliżuje nas od środka. Wymaga to odwagi, ale nagrodą jest to ‘coś’, co osiągniemy.

Nie chodzi mi oczywiście, żeby ludzie zaczęli kląć, pić piwo i zachowywać się chamsko. Piszę o kulturze w sensie szerokim, nie tylko osobistej. Takich aspektów odnoszących się do ograniczeń mentalnych bywa sporo, ale można coś w tym zakresie zmienić, nakierowując swój cel na sukces.

Sporo już pomocnych tekstów opublikowałem wcześniej, dlatego polecam sprawdzić też, na czym polega efektywność pracy umysłowej oraz właściwa organizacja czasu, a także dlaczego warto postawić na samodzielne myślenie (zamiast stadnego). Polecam też lekturę ciekawych książek na temat rozwoju osobistego. Każdy z umieszczonych tu linków kieruje do wartościowego tekstu, na który warto poświęcić krótką chwilę i zastanowić się nad pojęciem jakim jest kultura osobista.

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.