50 Dzieł klasyki sukcesu i inne ponadczasowe książki wspierające rozwój osobisty

twój rozwój osobistyTen wpis mogę zadedykować tym, którzy dopiero poszukują swojej ścieżki w drodze do sukcesu. Zanim wspomnę o dwóch ważnych osobistościach (i ich książkach) jakimi są Robert T. Kiyosaki i Napoleon Hill, proponuję zapoznać się z sukcesem w pigułce, czyli literaturową pozycją o 50 książkach z tematyki szeroko pojętego rozwoju osobistego.

50 Dzieł klasyki sukcesu – Tom Buttler-Bowdon

Książka „50 Dzieł klasyki sukcesu”, którą każdemu warto polecić, ma specyficzny charakter. Autor postanowił naświetlić tezy z 50 książek, które uznał za najistotniejsze z punktu widzenia osób szukających podręczników osiągania sukcesu. Wymienione są tam między innymi pozycje takich autorów jak Robert Kiyosaki czy Napoleon Hill, których wybrane książki wymienię poniżej w dalszej części tego wpisu.

Na podstawie tych krótkich charakterystyk zawartych w książce można wyrobić sobie jakieś pojęcie na temat każdej z 50 pozycji i zdecydować, czy warto po nią sięgnąć, a to z kolei pozwoli na oszczędność czasu w poszukiwaniu i czytaniu książek na ślepo.

Jedną z opisanych tam pozycji jest książka „Nasza moc bez granic”. Jej autor Anthony Robbins pełnił funkcję osobistego trenera między innymi Billa Clintona, Michaiła Gorbaczowa i Andre Agassiego. Wyjątkowo udana pozycja przekazująca wiele inspirujących (i znanych z innych lektur) myśli, np. „Ludzie sukcesu nie dzielą doświadczeń życiowych na sukcesy i porażki, ale postrzegają je wszystkie jako wyniki”. Kolejny cytat podkreśla to, bez czego trudno rozpocząć drogę mającą za cel osiągnięcie sukcesu:

Doskonalenie prowadzone w oparciu o reakcję na wyniki jest podstawą wszelkiego rozwoju, ale wymaga od człowieka otwartości umysłu”.

Autor sugeruje jako skuteczne rozwiązanie ideę znaną z NLP:

Najprostszym sposobem na odniesienie sukcesu jest modelowanie zachowania człowieka, który już go osiągnął”.

Pojawiają się też inne ważne aspekty, o których wielu zapomina, wciąż tylko narzekając na swój los. Chodzi o potrzebę czytania inspirujących książek („Nieważne w jak ponurym świecie przyszło Ci żyć; jeśli tylko potrafisz czytać o osiągnięciach innych, będziesz umiał stworzyć przekonania, które pozwolą Ci odnieść sukces.”), a nade wszystko o aspekt działania: „Nie osiągniesz nieograniczonej mocy, dopóki nie nauczysz się działać”. Potwierdzam niezwykle ważny aspekt działania, bez którego żaden postęp w naszym życiu nie zostanie zauważony.

Kwadrant przepływu pieniędzy

Autorami książki „Kwadrant przepływu pieniędzy” są Robert T. Kiyosaki (główny autor) oraz Sharon L. Lechter. Jest to wybitna pozycja dla każdego czytelnika, który chce zrozumieć, co robi źle, a co prawidłowo w odniesieniu do swego życia finansowego, metod zarabiania, oszczędzania i inwestowania (sprawdź najlepszą cenę w porównywarce).

Kwadrant to inaczej schemat podziału na 4 części możliwości zarabiania pieniędzy przez każdego z nas. P – to pracownik etatowy, S – to osoba samozatrudniona, B – biznesmen (a dokładniej właściciel biznesu), I – to inwestor. Kiyosaki pokazuje, że nie da się osiągnąć bogactwa, czerpiąc przychody jedynie z opcji P lub S, gdyż te opcje są zwykle obciążone sposobem życia na kredyt i stałymi (bezpiecznymi) dochodami, które jednak wymagają dużego wkładu naszego czasu. To właśnie czas jest tu zdefiniowany jako ważny i niedoceniany czynnik naszego życia. Właściciel sprawnie funkcjonującego własnego biznesu może zostawić go na rok bez nadzoru i nadal będzie miał z niego przychody, a samozatrudniony nie ma takiej możliwości stałego dopływu gotówki, nawet choroba sprawia, że w jej trakcie nie mamy żadnych przychodów, a do tego możemy tracić stałych klientów.

Przy okazji podano definicję dobrego i złego długu. Dobry dług, to taki, który jest spłacany przez kogoś innego w naszym imieniu, np. kupujemy mieszkanie na wynajem i lokatorzy opłacają czynsz o takiej wartości, aby pokrywał raty kredytu. Zły dług, to dług, który musimy zwracać z odsetkami, ciężko pracując na kolejne raty.

Książka jest kontynuacją znanej wszystkim pozycji „Bogaty ojciec, biedny ojciec” i pokazuje ona, jakie błędy popełniał biedny, choć wykształcony ojciec. To właśnie sygnał, że wysokie wykształcenie (dyplomy uczelni) nie na wiele się zdają, gdy chcemy zarabiać jako biznesmen i inwestor, pomagają jedynie zdobyć dobrą pracę na etacie.

Autor podaje zbiór recept, jak podchodzić do inwestowania, a przede wszystkim, jak zmienić mentalność osoby, która chce osiągnąć wolność finansową i dużo zarabiać docelowo, nie urabiając się po łokcie, krótko mówiąc jak być szczęśliwym, bogatym i mieć przy tym sporo czasu wolnego: „Bogaty ojciec wierzył, że życie jest ważniejsze od pieniędzy, ale pieniądze są ważne we wspieraniu życia”.

Książka pełna mądrości i wskazówek, którą można polecić każdemu, bo na zmiany w życiu nigdy nie jest za późno.

Myśl! …I bogać się – Napoleon Hill

Kolejną książką wartą polecenia jest „Myśl! …I bogać się – Napoleona Hilla”. Mimo iż pierwsze jej wydanie miało miejsce dziesiątki lat temu, to zawarte w niej reguły nadal są na czasie (sprawdź, gdzie można ją kupić najtaniej). Tytułowa myśl według autora to potężne narzędzie dla każdego, kto chce osiągnąć sukces i to nie tylko finansowy:

Myśl ludzka nie zna granic poza tymi, które sama wyznacza”.

Myśli traktowane są nie tylko jako element świadomości ale też i podświadomości, a ważnym czynnikiem według Hilla jest wiara i żądza osiągnięcia celu:

Powtarzanie sobie lub potwierdzanie poleceń wydawanych myśleniu podświadomemu jest jedyną znaną metodą dobrowolnego rozwijania w sobie uczucia wiary”.

Autor prezentuje różne podejścia do osiągnięcia sukcesu zarówno kariery zawodowej dla Pracownika etatowego jak i Biznesmena (patrz kategoryzacja powyżej opisana w książce „Kwadrant przepływu pieniędzy”).

Są też opisane przyczyny, dlaczego wielu osobom nie udaje się w życiu zbyt wiele osiągnąć. Jako przyczyny klęski autor wskazuje między innymi brak zdecydowania oraz wytrwałości. Jednak jest też wiele innych czynników, które przeszkadzają w osiągnięciu celu: „Ci co zbyt dużo mówią, niewiele robią. Niech Twą pierwszą decyzją będzie zamknięcie ust, a otwarcie oczu i uszu”.

Ludzie ponoszący porażki mają cechę wspólną. Znają dobrze wszystkie powody porażek i mają na podorędziu wszelkie przekonujące w ich mniemaniu wykręty dla usprawiedliwienia swej nieudolności w dążeniu do sukcesu.”

Zamiast jednak załamywać ręce w obliczu nieoczekiwanych niepowodzeń, warto wyciągając wnioski, traktować je jako wspomagające narzędzie do przyszłych sukcesów: „Każda przeciwność losu zawiera w sobie ziarna przyszłej pomyślności.”

Hill jest jednym z prekursorów współczesnego poglądu, że każdy sam przy udziale umysłu tworzy swój własny świat: „Stan umysłu człowiek sam sobie wytwarza. Nie można go zapożyczyć, trzeba go sobie wytworzyć”. Stan stagnacji może być utrwalany przez nasze przekonania, a te mogą prowadzić do biedy i porażek życiowych: „Łatwo trwać w biedzie; ubóstwo nie wymaga planowania”. Dlatego właśnie: „Planowanie i organizowanie wysiłków jest rzeczą niezbędną, gdy chcesz zdobyć bogactwo.”

Jedna z najważniejszych rad, jakie otrzymujemy od autora brzmi następująco: „Nie wyczekuj kłopotów, one i tak mają skłonność do uporczywego towarzyszenia ludziom na drodze ich życia.” Zamiast tego należy się skupić na dążeniu do osiągnięcia pozytywnych celów życiowych.

Potęga umysłu jest tu akcentowana podobnie jak w książce „Sekret”, choć Hill nie wałkuje przez całą książkę wprost Prawa przyciągania, to wyraża o nim opinię w następujący sposób: „Prawa natury odsłaniają się przed każdym, kto w nie uwierzy i zdobędzie się nad odwagę oparcia się na nich.”

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *