Zmiany z nowym rokiem – świętuj po swojemu!

Zmiany z nowym rokiem - świętuj po swojemu (nowe podatki)Każda noc ostatnio przynosi wiele niespodzianek w postaci nowych ustaw (a za dnia zapowiedzi innych nowości jedynie słusznej partii rządzącej) – np. ostatnia noc przyniosła najwyższy podatek bankowy na świecie – w ostatnim dniu debatowania jeszcze podnieśli jego wartość. Jak sądzicie, kto zapłaci za te podwyżki? Tak my! Nawet jeśli nie jesteś tak biedny i nie masz konta w banku, to każda firma go ma, a czy nie korzystasz z usług firm, choćby sklepów?

A jaka niespodzianka pojawiła się przed świętami? Zapowiedź innego podatku, który co prawda istniał, ale wyjątkowo rzadko był płacony. Chodzi o opłatę za publiczną telewizję i radio – jeszcze kilka miesięcy temu zastanawiałem się, czy warto płacić abonament RTV, teraz będzie on pobierany w ramach rozliczenia PIT w wysokości 100 zł rocznie od każdego zarabiającego podatnika, a nie od mieszkania, w którym zarejestrowano telewizor. A zatem nikt nie wykpi się tym, że nie ma odbiornika telewizyjnego czy radiowego – płacić trzeba! I to za telewizję rządową, bo taka będzie zapewne już od przyszłego tygodnia (znikną pracownicy TVP nieposłuszni nowej władzy, typu Lis i jemu podobni) – TVP stanie się tubą rządową, podobnie jak to było za czasów PZPR, kiedy to co wtorek tłumaczył (używając steku kłamstw) ludziom postępowanie rządu jego rzecznik Jerzy Urban, najbardziej wtedy znienawidzony bohater telewizyjnych audycji… Ale póki co, są jeszcze media prywatne i internet – tych bardziej ogarniętych ludzi kłamstwa nie omamią 🙂

A co przyniesie noc sylwestrowa? Jak co roku masę petard, które nielicznym co prawda, ale wybuchną w ręku czy uszkodzą inne części ciała, a przede wszystkim mocno zestresują zwierzęta… Nigdy mnie ten temat jakoś nie ruszał, aż pewnego dnia przyjrzałem się gazetce reklamowej jednej z sieci handlowych (i to typu dyskontowego, gdzie ponoć bogaci nie szaleją z koszykami wypełnionymi po brzegi) i zobaczyłem astronomiczne ceny różnych wyrzutni, np. Pyrotechnic Master 100 strzałów za jedyne 199 zł! I tak się zastanawiam, kogo stać na takie zabawy, skoro ponoć przeciętny Polak taki biedny… Okazuje się, że wydatki w naszym kraju na ten sylwestrowy wybuchowy okres przekraczają co roku 500 milionów zł! Ile np. takich Owsiakowych imprez można za tę kwotę zasilić? A prawda jest taka, że to chwila zabawy, średnio bezpiecznej, zwłaszcza gdy zabierają się do tego już nietrzeźwe osoby lub dzieci… A efekt? To zwykłe popierdółki w porównaniu do prawdziwych pokazów sztucznych ogni, jakie za darmo można podziwiać przy różnych okazjach w większych miastach – w Szczecinie np. co roku organizowany jest międzynarodowy festiwal – to jest faktycznie coś wartościowego!

A wracając do Owsiaka, sporo ostatnio nagonki na jego pomocną akcję, polecam wyważony wpis na ten temat, w którym nie podgrzewa się atmosfery, jak to lubią media robić. Pomysł Owsiaka może i słuszny, choć znam ludzi, których proste pomysły mogłyby spowodować dużo większe oszczędności w wydatkach NFZ, niż kwoty zbierane przez WOŚP, dlatego namawiam każdego mojego czytelnika do złożenia darowizny przed końcem roku (można odpisać do 6% kwoty dochodu, obniżając pulę pieniędzy do opodatkowania) na rzecz Fundacji Polacy dla Polaków wspieranej przez Polską Akademię Zdrowia, której jestem członkiem. Fundacja ta ma w pełni przezroczystą strukturę wydatków publikowaną na stronie, a wszyscy pracują w niej nieodpłatnie.

Tyle ponoć złego ten PiS nam szykuje, no faktycznie jak na razie same wzrosty podatków i kosztów życia widzę, ale szukam w tym bagnie i pozytywów. I o ile zupełnie rząd nie wypnie się na regulacje unijne, to czeka nas uregulowanie handlu e-papierosami i wkładami do nich, bo obecnie każdy może każde gówno tam wkładać/wlewać… Jak dla mnie to duży pozytyw!

Szukajmy zatem pozytywów! Bawmy się w sylwestrową noc (najlepiej bez petard), a jeśli ktoś ma zamiar spędzać wieczór w domu, to polecam na TVP Rozrywka o g. 18:20 komedię „Baśń o ludziach stąd”, o której wspominałem jakiś czas temu. To mój ostatni wpis w tym roku, bo podsumowanie było już w świątecznym nastroju. Wszystkiego dobrego z nowym 2016 rokiem Wam życzę.

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.