3 fajne polskie komedie, o których mało kto słyszał

Komedia Swing (kabaret Limo) - film niskobudżetowyCzęsto nie doceniamy naszego własnego podwórka, choć produkcji niszowych bywam cała masa. A wśród zrobionych bez zbędnego rozmachu i wielkich pieniędzy filmów można znaleźć coś wartościowego, dziś napiszę o trzech takich polskich komediach wartych obejrzenia.

Swing to komedia pomyłek nawiązująca nieco do stylu spektakli teatralnych (pokroju Mayday), w połączeniu z tekstami jakby z kabaretowych scenek – całość spięta spójnym scenariuszem. Film pochodzi z 2012 roku, choć premierę miał w 2013, co ciekawe do dziś nie można go zdobyć na DVD. Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż jest to niszowa, niskobudżetowa produkcja (pomysłodawcami byli członkowie kabaretu Limo, w filmie pojawia się w genialnej roli Julia Kamińska) – film przemknął bez echa, a w mojej ocenie powinna to być komedia 2013 roku! Dawno się tak nie uśmiałem w kinie, żaden zwiastun nie odda tego nagromadzenia zabawnych tekstów i scenek, mimo wszystko polecam zerknąć na jeden z nich:

Kolejne dwa filmy również należą do tych niszowych (wszystkie te filmy łączą wątki kabaretowe), mało znanych (no bo i po co tu pisać o powszechnie znanych kinowych hitach – te są komercyjnie promowane).

Cofnijmy się jeszcze o 10 lat przed premierę filmu Swing do 2003 roku, bo obie propozycje pochodzą z tamtego okresu. Pierwszy film jest bardziej znany (choć powstał w roku 2000, to premiera datowana jest właśnie na 2003 rok), rozpowszechniony w sieci i od jakiegoś czasu pojawia się nawet w TVP Rozrywka. Chodzi o niskobudżetową produkcję pod tytułem Baśń o ludziach stąd (budżet 20 000 zł!) nakręconą przez nieistniejącą już dziś wytwórnię A’YoY. Wystąpiło w nim wiele gwiazd sceny kabaretowej (kabaret Potem, Stanisław Tym, Maciej Stuhr). Zrobili to dla własnej satysfakcji i ta komedia absurdu im się udała, warto obejrzeć:

Ostatni film można określić mianem komediodramatu – również niskobudżetowa produkcja z Jackiem Borusińskim w roli głównej (znanym z genialnych ról w takich filmach jak Hi Way; To nie tak jak myślisz, kotku, Pokaż kotku, co masz w środku). Już w 2003 roku Borusiński dał się poznać z dobrej strony w filmie Los Chłopacos, gdzie zagrał bioenergoterapeutę na telefon – tego filmu jakoś do dziś nie widziałem w telewizji (może mi umknęło, ale to mało prawdopodobne, widziałem go na DVD), a szkoda. Ciekawostką jest też w tym filmie drobna rola Magdaleny Ogórek, która w 2015 roku kandydowała na prezydenta 🙂 Moją uwagę zwrócił też ciekawy motyw muzyczny przewijający się w filmie:

Mam nadzieję, że zaciekawiłem Was tymi podpowiedziami na tyle, aby czasem sięgnąć po film niskobudżetowy – bo warto!

Facebooktwitter

9 komentarzy

  1. Bill Bryson 6 października 2015 Odpowiedz
  2. Kamil 13 października 2015 Odpowiedz
  3. Serotonina 15 września 2017 Odpowiedz
  4. Jarek 2 października 2017 Odpowiedz
  5. Tomek 3 października 2017 Odpowiedz
  6. czerwonafilizanka 3 października 2017 Odpowiedz
  7. czerwonafilizanka 2 października 2018 Odpowiedz
  8. Sklerotyczka 9 grudnia 2018 Odpowiedz
  9. czerwonafilizanka 10 grudnia 2018 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.