Na bank się uda – komedia kryminalna

Na bank się udaFoto: youtube.com (kadr z filmu)

Polska produkcja, której premiera pojawia się latem, najczęściej skazana jest na niepowodzenie pod kątem liczebności widowni. Dlatego do tego grona rzadkich ryzykownych filmów (na co pozwolić sobie mogą tacy uznani twórcy jak Juliusz Machulski z filmem Volta) dołączyła w 2019 roku kryminalna komedia „Na bank się uda”.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada mało rozpoznawalny Szymon Jakubowski (najbardziej znany z komedii „Jak żyć” nakręconej 11 lat wcześniej). Ale to nie powinno nikogo zrażać, bo gdy ktoś mi zada pytanie: czy ten film warto obejrzeć? Odpowiem: zdecydowanie tak!

Z pewnością nie jest to komedia romantyczna, a najogólniej mówiąc: lekko i z humorem opowiedziana historia pewnego nietypowego napadu na bank (choć bez szczególnych licznych salw śmiechu na sali w trakcie seansu).

Twórcy nie postawili na twarze miłych i ładnych kobiet (jak to w romantycznych komediach bywa), ale na znanych i uznanych aktorów starszego pokolenia i to oni dają klimat tej produkcji: Marian Dziędziel, Lech Dyblik, Adam Ferency oraz Marian Opania. W pomniejszych rolach obsadzono też Macieja Stuhra, Przemysława Sadowskiego a nawet Bronisława Cieślaka. W głównego bohatera wcielił się mało znany aktor młodego pokolenia Józef Pawłowski, obsadzony zapewne po to, aby dobrze wpasowywał się rolę.

Co do samego scenariusza, to opowieść ma charakter retrospekcji, gdzie po kawałku widz zdobywa kolejne informacje z tej niechronologicznie zaprezentowanej historii przygotowań do włamania do banku w Krakowie, gdzie dzieje się cała akcja. Jest sporo do myślenia, jeśli ktoś chce przewidzieć całość opowieści przed zakończeniem filmu.

Choć w napadzie biorą udział głównie ludzie w starszym wieku, to nie zabrakło w filmie powiewu nowoczesnych technologii (cyberbezpieczeństwo, bitcoiny itp.).

Czytając recenzje widzów, muszę przyznać, że polskie społeczeństwo jest niezwykle zróżnicowane nie tylko co do poglądów politycznych. Od bardzo dobrego kina po szmirę… Niech każdy sam oceni, ja mogę obiecać, że tym razem to nazwiska grają i te twarze aktorsko nie zawiodą. Polecam zerknąć też na dobrze zrobiony zwiastun (który nie wyjawia za dużo z całej historii):

Facebooktwitter

2 komentarze

  1. Damian 22 sierpnia 2019 Odpowiedz
  2. Blog Uwodzenie.org 28 sierpnia 2019 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.