Wydarzyło się w październiku 2014

Październik 2014 - willa Grüneberga

Przygotowując się do rozpoczęcia blogowania, solidnie szlifowałem zbiór ważnych materiałów, którymi chciałem się podzielić z czytelnikami, a że premiera była mocno opóźniona, dlatego można mieć wrażenie, że nieco nieaktualnie brzmi tytuł artykułu. Jednak uważam, że wiele informacji można będzie uznawać za wartościowe nawet po wielu latach – jeśli dotyczyć będą wydarzeń odbieranych z biegiem czasu jako historyczne. Wybrałem więc październik jako ciekawy miesiąc, a od czasu do czasu kolejne (ale nie wszystkie) miesiące też będę tak uwieczniał.

Zdarzenie numer 1 z października 2014 roku to na pewno historyczne zwycięstwo 2:0 reprezentacji Polski nad Niemcami, którzy ledwie kilka miesięcy wcześniej zdobyli mistrzostwo świata w piłce nożnej w Brazylii.

Końcówka października, to pożegnalna walka bokserska Andrzeja Gołoty. Jednak było to czterorundowe pokazowe spotkanie bez polotu właśnie z akcentem na „pokazowe”. Na ringu spotkało się dwóch (jak na sportowe zmagania) starszych panów o dużej wadze (każdy ponad 112 kg), zrobili, co mogli, ale ja jednak wolę dużo bardziej dynamiczne sporty walki, a zwłaszcza pojawiające się tam nokauty, bez porównania atrakcyjniejsze od tych bokserskich.

Z tych bardziej osobistych (czyli mniej znanych szerokiemu gronu) zdarzeń chciałem odnotować przetransportowanie zabytkowej willi Grüneberga na płozach o 50 metrów od swojego pierwotnego miejsca pobytu – przeszkadzała ona budowniczym szybkiego tramwaju w Szczecinie, ale jako zabytek nie można było tej willi zburzyć. Sytuacja jest dla mnie tym bardziej interesująca, że wcześniej mieszkała w tej wilii moja przyjaciółka, ale po wielu latach sporów sądowych przymusowo (przy asyście policji) wysiedlono wszystkich mieszkańców tego z zabytku.

Aktualizacja z kwietnia 2015: przynajmniej władze miasta miały się czym pochwalić, bo rzekomo zakończono główne prace nad owym szybkim tramwajem – niestety prawda jest taka, że remont w innej części miasta sprawia, że jeszcze przez wiele miesięcy te tramwaje jeździć nie będą, a Szczecin będzie ciągle zakorkowany (oby po tych remontach mieszkańcy docenili owe inwestycje).

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.