Jak poprawić wzrok – 5 porad na lepszy wzrok

jak poprawić wzrokLiczne godziny spędzone przed monitorem komputera, smartfona czy telewizora to codzienność wielu z nas. Wraz z rozwojem technologii nasz wzrok jest coraz bardziej narażony na uszkodzenia. Kiedyś okulary były atrybutem starszych osób, dziś są nieodłącznym elementem młodych osób. Oprócz okularów istnieją naturalne sposoby na poprawę wzroku. Sprawdź co działa i wzmocnij oczy!

Dlaczego psuje się wzrok?

W okresie jesienno – zimowym większość czasu przebywamy w budynku, będąc narażeni na sztuczne światło. Coraz więcej osób pracuje przy komputerze, narażając się na ekspozycję światła niebieskiego, które wpływa na degradację receptorów siatkówki. Bliska odległość do monitora powoduje zwiększenie napięcia akomodacyjnego w oku i zmniejszenie częstotliwości mrugania. Patrzenie w jeden bliski punkt dosłownie rozleniwia nasze oczy, które powinny widzieć również z dalszej perspektywy. Brak odpowiedniego nawilżenia prowadzi do suchości oka i może dawać takie dolegliwości jak pieczenie, a nawet ból głowy. Problem ze wzrokiem dotyczy coraz więcej osób.

Jeśli masz, któryś z tych objawów, postaraj się zmniejszyć ilość godzin przed komputerem, telefonem czy telewizorem:

  • kłucie w oku
  • zaczerwienienie gałki ocznej
  • pieczenie oka
  • zwiększona nadwrażliwość na światło
  • rozmazanie widzenie

Jeśli pracujesz przed komputerem, albo często korzystasz z telefonu, musisz zadbać o swój wzrok. Poniżej kilka cennych, porad jak dbać o wzrok.

Luteina na wzmocnienie wzroku

Luteina to jeden z naturalnych barwników roślinnych, który ochrania oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Luteina to silny przeciwutleniacz, który naturalnie występuje w szpinaku, jarmużu czy botwinie czy jajku. Jednak, jej ilości w pożywieniu są zbyt małe, aby mogła skutecznie wpłynąć na poprawę wzroku. Przykładowo, aby dostarczyć 5 mg luteiny musielibyśmy jeść 15 żółtek dziennie, mało realne – prawda? Rozwiązaniem jest zastosowanie suplementu z luteiną, która spełni zapotrzebowanie i skutecznie poprawia proces widzenia.

Mechanizm działania luteiny jest podobny do przemian lipidów w organizmie. Luteina trafia do naszych oczu, a konkretnie do plamki żółtej, znajdującej się w soczewce. Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Obecność luteiny w plamce żółtej ma ogromne znaczenie dla siatkówki oka. Ochrania ją przed wolnymi rodnikami i szkodliwym wpływem światła niebieskiego. Wraz z wiekiem oraz pod wpływem złej diety, plamka żółta ulega uszkodzeniom, co prowadzi do osłabienia wzroku. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie diety o ten składnik. Działanie luteiny zwiększa obecność innego aktywnego składnika jakim jest zeaksantyna.

Zeaksantyna na poprawę wzroku

Zeaksantyna to bardzo istotny związek, który razem z luteiną znajduje się w siatkówce oka. Bez tego składnika niemożliwe byłoby ostre widzenie. Działanie zeaksantyny to tak zwany naturalny filtr w oku, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB i UVC.

Zeaksantyna to silny przeciwutleniacz, który zapobiega rozwojowi groźnych chorób nowotworowych oraz chroni nie tylko oczy, ale inne narządy. Udowodniono, że poprawia również kondycję skóry.

Badania dowodzą, że najlepsze efekty i synergizm działania uzyskuje się w połączeniu luteiny i zeaksantyny. Obie substancje są bezpieczne dla naszego organizmu.

Witaminy dla oczu

Bardzo ważne w profilaktyce dbania o oczy są witaminy, w tym w szczególności witamina A, C oraz E. Witamina A zwalcza wolne rodniki, które powodują uszkodzenie wzroku, a jej niedobór może powodować pogorszenie widzenia. Witamina C wzmacnia spojówki i uszczelnia naczynka. Tokoferole, czyli witamina młodości inaczej znana jako witamina E, hamuje procesy starzenia i rozwój wad wzroku. Zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce oraz zdrowe tłuszcze wspomogą proces widzenia. Jeśli, któryś ze składników jest deficytowy w Twojej diecie, zadbaj o jego uzupełnienie poprzez naturalną suplementację.

Trening dla oczu

Było o diecie wspierającej oczy, czas na trening! Długie godziny przed komputerem sprawiają, że oczy nie mają czasu na regenerację. Niestety nie zawsze mamy możliwość wyłączenia komputera i odpoczynku. Dlatego też wypróbuj sprawdzone ćwiczenia na rozluźnienie mięśni okrężnych oka. Zobacz te najprostsze i najskuteczniejsze!

Ćwiczenia poprawiające wzrok

  • Prawo – lewo. Zamknij oczy, przesuń gałkę oczna maksymalnie w prawo. Przytrzymaj chwilę i analogicznie wykonaj to samo na lewą stronę. Wykonuj to ćwiczenie z pełną uważnością i świadomie rozluźnij mięśnie.
  • Zmień perspektywę. Zrób sobie chwilkę przerwy i skup wzrok na jakimś dalekim przedmiocie, lub po prostu wyjrzyj za okno i sięgnij jak najdalej wzrokiem, po czym wróć do przedmiotu ułożonego blisko. Powtórz kilka razy, aby zmotywować wzrok do zmiennej akomodacji.
  • Zaciskanie powiek. Brzmi banalnie a jest wyjątkowo skuteczne. Nabierz powietrze, zamknij oczy, napnij mięśnie twarzy i szyi, zaciśnij szczęki. Wstrzymaj oddech, a następnie wypuść powietrze i tym samym szeroko otwórz oczy i usta. Powtórz kilka razy.

Przygotuj stanowisko pracy

Skoro spędzasz godziny przed komputerem, zadbaj o maksymalną ochronę. Dostosuj swoje miejsce pracy, zadbaj o prawidłowe oświetlenie. Jeśli masz możliwość to skorzystaj z naturalnego światła. Ustaw biurko tak, aby mieć dostęp do okna. Jeśli nie masz takiej możliwości to zadbaj o dobre oświetlenie pomieszczenia. Ustaw jasność ekranu i filtr światła niebieskiego. Takie działania pozwolą na zmniejszenie zmęczenia oczu.

Jeśli masz pracę biurową, ustaw odpowiednią czcionkę, aby nie wytężać zbyt mocno wzroku.

Podsumowanie

Profilaktyka dbania o zdrowy wzrok dotyczy zarówno codziennych nawyków, ale i zbilansowanej diety, uzupełnienie jej o naturalne aktywne składniki jak luteina i zeaksantyna. Wprowadź powyższe zalecenia i ciesz się dobrym wzrokiem.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Twój Cel To, oferującą naturalne suplementy diety, które pomogą osiągać wyznaczone cele

Facebooktwitter

2 komentarze

  1. Blog Ozonee 21 marca 2022 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.