10 rzeczy rujnujących związek

problemy w związkuWpis gościnny

Każdy nawet najsilniejszy związek ma swoje wzloty i upadki. Nic jednak nie jest czarne ani białe. Są jednak rzeczy, których należy unikać, aby utrzymać dobre stosunki ze swoim partnerem. 10 rzeczy rujnujących związek.

Wycofanie

Wiele osób podczas terapii przyznaje się, że brakuje im cech partnerów, które z początku ich przyciągnęły, teraz jednak podświadomie ich unikają. Wynika to ze strachu przed zaangażowaniem. W momencie, w którym ludzie zaczynają się do siebie zbliżać, zdarza się, że ogranicza ich strach przed intymnością, więc zaczynają się wycofywać. Strach przed tym, że rozpoczęta relacja, że odbiera możliwość zbudowania relacji.

Ludzie zaczynają tłumić cechy, które według partnera były w nich najlepsze. Takie zachowanie jest podświadome, więc samemu trudno je zauważyć. Wycofanie może wyglądać w rozmaity sposób np. rezygnacja z czułych powitań lub pożegnań, niesłuchanie drugiej osoby, brak zainteresowania nią. Ważne jest, aby obserwować swoje zachowanie i uczucia, aby zauważyć, czy strach nie przejmuje nad nami kontroli.

Pozycja obronna

Gdy człowiek zaczyna się wycofywać (jak wyżej), nieświadomie przyjmuje pozycję obronną. Zazwyczaj bronimy się przed miłością, odpowiedzialnością, doznaniem kolejnego zawodu. Przyjęcie takiej postawy jest wynikiem doznanych krzywd i zawodów. Kiedy się w kimś zakochujemy, nawet jeśli wszystko układa się dobrze, dopadają nas wątpliwości. Czy relacja nie rozwija się za szybko? Czy nie zostaniemy oszukani lub zdradzeni? W rezultacie strach przejmuje nad nami kontrolę, a my sami odcinamy się od tego, co dawało nam szczęście. Wmawiamy sobie, że aż tak nam nie zależy, unikamy intymnych sytuacji, kontaktu wzrokowego, ignorujemy jego/jej dobre chęci wobec nas. Znajdujemy również dużo powodów, aby odsunąć się od partnera.

Krytyka

Nikt nie lubi być krytykowany. Nie dziwi więc fakt, że słuchanie nieprzyjemnych, często podważających kompetencje słów wpływa negatywnie na nasz nastrój – szczególnie jeśli słowa te pochodzą od osoby nam najbliższej. Należy pamiętać, że skupianie się na czyichś wadach nie niesie za sobą nic dobrego, ponieważ krytykowanie błahostek może przerodzić się w krytykowanie całej osobowości.

Skupiając się na negatywnych cechach partnera, tworzymy w głowie jego negatywny obraz. Co więcej, podtrzymywanie takiej postawy może doprowadzić do odgrywania się na partnerze z powodu cech/zachowań, które nam przeszkadzają. Zaczynamy również oceniać naszą relację pod względem opłacalności – co opłaca nam się zrobić, ile poświęcić oraz co możemy otrzymać w zamian. Każda osoba ma cechy, które mogą nam nie odpowiadać, prawdziwa miłość polega na tym, aby funkcjonować wspólnie pomimo nich. Tak, aby partner nie bał się być sobą i nie blokował w sobie pozytywnych wartości.

Przerost formy nad treścią

Żadna relacja nie może bazować na poczuciu powinności – być napędzana myśleniem, że powinniśmy zachowywać się w ten, a nie inny sposób, gdyż jest to powszechnie utarty schemat np. trzymanie się za rękę w miejscu publicznym. Znakiem, że dzieje się coś złego jest kierowanie się wyimaginowanymi uczuciami, nie zaś tymi szczerymi, pochodzącymi z serca. Co więcej, nie można zastępować określenia „my” podziałem na „ty i ja” – tworzy to widoczny podział na dwoje obcych sobie ludzi, a nie wspólnotę.

Aby utrzymać prawidłową relację, należy częściej okazywać naszą miłość czynami niż słowami. Nie można jedynie powtarzać partnerowi, że go kochamy, nie robiąc nic, aby faktycznie to czuł. Forma nie powinna przewyższać treści, więc aby utrzymać związek, trzeba pamiętać o choćby najdrobniejszych gestach, które w dużym stężeniu posiadają wielką moc.

problemy w związkuKłótnie

Kłótnie i niesnaski są nieodłączną częścią życia we dwoje, wynikającą z posiadania różnych poglądów na ten sam temat. Problem pojawia się, gdy zamiast je rozwiązywać, zaczynamy je stwarzać i nawet dobre momenty przekształcamy w powód do pokłócenia się. Przykładem prowokacji takiej walki jest, gdy wspólnie z partnerem spędzając miło czas, nie cieszymy się nim tylko szukamy momentu, w którym nie było tak przyjemnie i czynimy za to wyrzuty drugiej osobie.

Zamiast szukać przysłowiowej dziury w całym, lepszym rozwiązaniem jest komplementowanie przyjemnej sytuacji, zwiększa to szansę jej powtórzenia się. Jeśli natomiast w takim momencie chcemy zwrócić uwagę na niepodobające się nam zachowanie, dobrym pomysłem jest zrobienie tego na zasadzie kontrastu np. „ostatnio poświęcałeś mi tak mało czasu, sprawiło mi to dużą przykrość, cieszę się jednak, że teraz możemy spędzić go razem”. Każdy miewa gorsze oraz lepsze momenty, sekret leży w tym, by umieć skupić się na tych pozytywnych! Pamiętajmy przy tym, że problemy w związku należy rozwiązywać.

Zazdrość

Chorobliwa zazdrość jest jednym z najczęstszych powodów rozpadania się związków. Nie muszą być to od razu głośne sceny zazdrości, uciążliwe jest już samo bycie zazdrosnym o wszystko i wszystkich: byłe partnerki, koleżanki z pracy, przyjaciółki. Takie zachowanie staje się tym boleśniejsze, im jest bardziej bezpodstawne. Nie dość, że osoba zazdrosna jest przez cały czas zdenerwowana, to druga osoba czuje się niesłusznie oskarżana i atakowana. Co za tym idzie, stawiamy na szali zaufanie do drugiej osoby, jeszcze bardziej ją krzywdząc.

Brak ochoty na seks

Życie intymne jest ważną częścią każdego związku, czasami przychodzi jednak okres, w którym niesie ono za sobą więcej problemów niż przyjemności. W szczególności mężczyźni przywiązują dużą wagę do tej sfery życiowej. Według wielu z nich stanowi on podstawę udanej relacji partnerskiej. Każdy facet marzy o tym, aby ich partnerka jak najczęściej wykazywała ochotę na miłosne igraszki i z chęcią spełniała ich potrzeby seksualne.

Brak zainteresowania seksem może być przyczyną poważnych problemów w związku. Mężczyzna, który przez dłuższy czas nie uprawia miłości z partnerką, nie tylko nie czuje się spełniony seksualnie, lecz także zaczyna mieć obawy, że jego kobieta nie czerpie przyjemności ze zbliżeń, więc ich unika. Może to być źródłem wielu frustracji. Jeśli jesteś oziębła w sypialni, zastanów się, czym może być to spowodowane. Spadek libido może być wywołany wieloma różnymi czynnikami: stresem, przemęczeniem, rutyną w sypialni, są to tylko niektóre z przyczyn braku ochoty na seks. Jeśli unikasz zbliżeń, ponieważ nie osiągasz satysfakcji seksualnej, musisz porozmawiać na ten temat ze swoim partnerem. Opowiedz o swoich potrzebach i dowiedz się, jakie oczekiwania względem zbliżenia ma twój mężczyzna.

Kłamstwo

Oczywiste jest, że związek, w którym jedna z osób okłamuje drugą, nie ma przyszłości. Każda bliska relacja opiera się na zaufaniu. Jest to fundament umacniający więź, niezbędny do wspólnego życia. W końcu jak można zbudować bezpieczne, domowe ognisko bez zaufania.

Kłamstwo wywodzi się zazwyczaj z tajemnic lub ukrywania czegoś przed drugą połówką, powoduje raczej problemy w związku niż je likwiduje. Powód takiego zachowania może być błahy poparty chęcią niesprawienia przykrości ukochanej osobie np. chwalenie obiadu, chociaż był niesmaczny. Słuszność takiego oszustwa jest oczywiście kwestią moralną, co prawda nie wyrządza krzywdy drugiej osobie, ale nie przyniesie również pozytywnych zmian, które można uzyskać szczerą rozmową.

Duży problem pojawia się, kiedy kochankowie zatajają przed sobą ważne informacje lub okłamują się na temat istotnych decyzji życiowych. Najgorsze jednak jest, gdy kłamstwo wywodzi się z płaszczyzny uczuciowej. Może się tak zdarzyć, kiedy jeden z partnerów dopuści się zdrady lub przestanie kochać drugiego, a mimo to nie chce zakończyć związku. W momencie, w którym oszustwo sięga tak głęboko, ciężko mówić o miłości i najlepiej zakończyć toksyczną relację.

Porównywanie

Porównywanie swojego partnera do innych ludzi jest częstą tendencją zauważaną wśród kobiet, nie znaczy to oczywiście, że panom się to nie zdarza. W szczególności dzieje się tak podczas kłótni. W złości potrafimy powiedzieć nawet ukochanej osobie wiele niemiłych słów, wytknąć błędy, a także porównać do swoich byłych, znajomych, sąsiadów, czy członków rodziny. Każdy straciłby cierpliwość, gdyby po raz kolejny usłyszał, że jest gorszy od innych.

Aby utrzymać udany związek nie można w każdej sytuacji, nawet w gniewie porównywać swojego partnera do innych. Trzeba pomyśleć, jak my czulibyśmy się w takiej sytuacji, gdyby wszystko, co robimy, było zestawiane z osiągnięciami innych. Zachowując się w taki sposób, nie doprowadzi się do zmiany drugiej osoby, sprawi się jej jedynie przykrość. Co więcej, doprowadzimy do tego, że bliska nam osoba straci poczucie własnej wartości, a to wpłynie tylko negatywnie na relację. Zamiast brutalnie wytykać partnerowi niedociągnięcia, lepiej zasugerować co nam przeszkadza, używając przy tym dyplomacji i okazując zrozumienie.

Kontrola

Człowiek to zwierzątko, które będzie słuchało naszych poleceń. Często jednak zapominamy o tym i chcemy za wszelką cenę być panami sytuacji. Nikt będący w związku nie chciałby, aby jego partner zachowywał się wobec niego jak detektyw prowadzący śledztwo: sprawdzał pocztę, kontrolował godziny powrotu do domu, przeglądał zawartość telefonu, czy wysyłał setki smsów podczas spotkania. W takiej sytuacji kontrolowana osoba czuje się osaczona.

Należy pamiętać, że każdy ma prawo do prywatności. Nadmierna kontrola jest jednym z najbardziej toksycznych zachowań możliwych w związku. Bierze się ona zazwyczaj z braku zaufania, bez którego związek nie będzie w stanie przetrwać. Jeśli góruje nad Tobą strach nie pozwalający na zaufanie partnerowi, należy zastanowić nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Być może są to skrywane kompleksy, które nie pozwalają Ci na czucie się pełnowartościowym człowiekiem, których także należy się pozbyć. Pomocna jest przy tym rozmowa z drugą połówką. Podsumowując: problemy w związku zawsze warto próbować rozwiązać.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Poradnia Psychologiczna Magdalena Senderowska z Wrocławia
Facebooktwitter

17 komentarzy

  1. Bielecki.es 11 września 2017 Odpowiedz
  2. Katarzyna R. 13 września 2017 Odpowiedz
  3. Narwany 14 września 2017 Odpowiedz
  4. Justyna Żuk 15 września 2017 Odpowiedz
  5. Madzia 18 września 2017 Odpowiedz
  6. Irmina Garaj 23 września 2017 Odpowiedz
  7. Satoko 16 października 2017 Odpowiedz
  8. Jarek 22 stycznia 2019 Odpowiedz
  9. Dante 23 sierpnia 2019 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.