Piękne włosy u kobiet traktowane były od zawsze jako atrybut kobiecości i ozdoba. W przypadku mężczyzn gęsta czupryna ponosi ich atrakcyjność oraz odejmuje lat. Gęste i lśniące włosy świadczą też o zdrowiu i równowadze w organizmie. Niestety, nie zawsze można cieszyć się gęstą czupryną i zarówno płeć piękna jak i mężczyźni boleśnie odczuwają wypadanie włosów. Problem często bywa wstydliwie ukrywany lub bagatelizowany. Jest to zła droga, ponieważ trycholodzy w większości przypadków szybko diagnozują i zwalczają problem. Należy też pamiętać, że wypadanie włosów może być objawem choroby, zatem warto porozmawiać o niepokojącym objawie z lekarzem.
Dlaczego włosy wypadają?
Wypadają, bo jest to naturalne zjawisko. Niepokojące staje się, gdy włosy „wychodzą garściami”. W przypadku kobiet najczęstsza przyczyna utraty włosów to kwestie hormonalne. Najbardziej narażone na nadmierne wypadanie włosów są kobiety w okresie poporodowym, menopauzalnym oraz mające choroby tarczycy i zespół policystycznych jajników. Rozwiązaniem jest badanie krwi, oznaczenie poziomu hormonów i odpowiednia terapia hormonalna ustalona przez lekarza endokrynologa/ginekologa.
W przypadku mężczyzn łysienie jest uwarunkowane genetycznie i najczęściej można zaobserwować łysienie androgenowe (zanik włosów na czubku głowy i na czole) oraz plackowate. Walka z utratą włosów powinna być w takich przypadkach zawsze prowadzona pod kontrolą lekarską
Kolejny czynnikiem związanym z hormonami jest wysoki poziom stresu. Znane są przypadki, gdy osoby poddane długotrwałemu działaniu czynników stresogennych całkowicie traciły włosy. Należy, w miarę możliwości, eliminować czynniki potęgujące nerwowość. Warto znaleźć też jakiś rodzaj aktywności, który pomoże zwalczyć stres – na przykład sport, medytacje, długi wypoczynek.
Czy dieta ma znaczenie?
Odpowiednia dieta ma olbrzymie znaczenie. W przypadku niedoborów makro i mikroelementów łatwo można zauważyć problemy ze skórą, paznokciami i wypadanie włosów. Szczególnie ważna dla zachowania gęstej fryzury jest odpowiednia ilość białka, żelaza oraz witaminy B17. Warto zrobić morfologię i oznaczyć poziom żelaza, ponieważ jego niedobór prowadzi również do anemii. Poza tym należy dbać o zbilansowaną dietę i być ostrożnym przy zrzucaniu wagi. W przypadku zbyt nagłej utraty kilogramów należy liczyć się z gwałtowną utratą włosów.
Leki a łysienie
Niektóre leki wpływają negatywnie na meszki włosowe i osłabiają włosy, przyczyniając się do ich wypadania. Najczęściej są to leki stosowane w leczeniu nowotworów, przeciwzakrzepowe, immunopresyjne, jak również medykamenty stosowane w leczeniu chorób serca. Do znacznej utraty włosów mogą przyczynić się również tabletki antykoncepcyjne, dlatego tak istotne jest ich właściwe dobranie i wcześniejsze badania.
Nieodpowiednia pielęgnacja
Włosy narażone na długą i częstą ekspozycję słoneczną, mające częsty kontakt z wodą chlorowaną matowieją, przesuszają się i wypadają. Podobne skutki daje częste używanie prostownicy czy suszarki. Niekorzystne dla kondycji włosów jest również ciasne splatanie ich w warkocz lub zbyt ścisły „koński ogon”. Ciągłe farbowanie również drastycznie pogarsza strukturę włosa. Na szczęście w opisanych przypadkach wystarczy zmienić nawyki, fryzurę i zaopatrzyć się w dobre kosmetyki, które przywrócą piękno włosom.
Skutki łysienia są najbardziej odczuwalne w sferze psychicznej. Najczęściej spotykanymi negatywnymi efektami łysienia są:
- problemy w kontaktach społecznych spowodowane brakiem auto akceptacji,
- obniżone poczucie własnej wartości,
- złe samopoczucie, narastająca skłonność do depresji,
- stres, nerwowość.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów?
Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza odpowiedniej specjalizacji i ustalenie przyczyn niepokojącego zjawiska, a następnie przejście odpowiedniej terapii zgodnej z zaleceniami. Na rynku dostępne są między innymi tabletki na receptę hamujące wypadanie włosów.
W przypadku gdy źródło problemu leży w diecie, należy zacząć spożywać produkty bogate w cynk, żelazo, witaminy. W celu podniesienia poziomu żelaza należy sięgnąć po soję, buraki, paprykę czy warzywa zielone. Aby uzupełnić niedobór B17 czyli amigdalinę, warto sięgnąć po len, migdały, jeżyny, aronie. Produkty bogate w cynk to mięso, jaja, ryby, nasiona dyni czy słonecznika.
Gdy winna wypadaniu włosów jest zła pielęgnacja, należy zmienić nawyki oraz ratować włosy przy pomocy profesjonalnych, dobrych jakościowo kosmetyków zawierających jojobę, aloes, kolagen, jedwab, ceramidy czy silikon.
Znane są także zabiegi zagęszczania, przeszczepiania czy stymulacji laserowej. Jednak jest to już głębsza ingerencja w organizm.
Nadmierne wypadanie włosów to problem dotyczący znacznej części społeczeństwa. Należy pamiętać, że nie trzeba się z nim zmagać w pojedynkę. Warto szukać pomocy lekarskiej oraz przeanalizować własny styl życia. Dojrzale podejście i odpowiedzialność to wstęp do szczęśliwego życia w zdrowiu.
Opracowano dzięki pomocy pracowników salonu: fryzjerwokulski.pl


Dieta oczywiście ma znaczenie na nasz wygląd. Zdecydowanie ja nie mogę spożywać nic słodkiego – zaraz pojawiają się u mnie na skórze niedoskonałości. Nadmiar kawy również jest szybko widoczny na mojej twarzy po kilku dniach.
Aneta Boritzka ostatnio opublikował…Jak poradzić sobie po rozwodzie?