Jakimi właściwościami cechuje się woda siarczkowa?

woda siarczkowaWoda siarczkowa to surowiec, który od dawna jest wykorzystywany w kosmetyce i medycynie. Prozdrowotne właściwości siarki są doceniane przez ośrodki uzdrowiskowe, często bazujące na dostępie do źródeł wody bogatych w mikroskładniki. Jaki wpływ na organizm człowieka ma woda siarczkowa i kto powinien korzystać z jej dobrodziejstw?

Woda siarczkowa – działanie na ludzki organizm

Siarka w formie pierwiastka jest składnikiem każdej komórki ciała człowieka i uważa się ją za niezbędny mikroelement do właściwego funkcjonowania organizmu. Wchodzi w skład struktur białkowych, takich jak kolagen, kreatyna, czy glutation.

Woda siarkowa charakteryzuje się właściwościami regeneracyjnymi i leczniczymi. Glutation, który się w niej znajduje, wykazuje działanie antyoksydacyjne i pełni szczególną rolę w zapobieganiu utleniania się witamin C i E.

Czy niedobór siarki jest szkodliwy?

Kiedy stężenie siarki w organizmie spada poniżej optymalnego poziomu, można zauważyć negatywne objawy wewnętrze, np. problemy ze wzrokiem, bóle stawów, czy pogorszenie się samopoczucia. Natomiast do zewnętrznych objawów niedoboru siarki zalicza się łamliwość i zmatowienie włosów i paznokci, utratę jędrności skóry lub bladą cerę. W związku z tym zażywanie kąpieli lub picie wody siarczkowej może okazać się wręcz wskazane do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Działanie wody siarczkowej na skórę

Najbardziej zauważalne działanie siarki to działanie na powierzchnię skóry, a szczególnie na cerę. Wodę siarczkową stosuje się do zwalczania zmian trądzikowych ze względu na jej właściwości bakteriobójcze, antybakteryjne i przeciwzapalne. Hamuje ona również łojotok skóry, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się cery oraz powstawaniu łupieżu.

Woda siarczkowa posiada działanie regeneracyjne i pielęgnacyjne, dlatego jest polecana osobom ze skórą suchą oraz osobom pragnącym spowolnić powstawanie zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry. Odpowiada za zmiękczanie, złuszczanie martwego naskórka i jego odbudowę, dzięki powstawaniu keratyny i kolagenu. Regularne stosowanie preparatów z wodą siarczkową albo pobieranie kąpieli siarczkowych może realnie wpłynąć na ujędrnienie skóry.

Korzyści nie tylko dla skóry

Lekarze potwierdzają, że woda siarczkowa wpływa pozytywnie na wygląd skóry, ale ma też korzystne działanie na cały organizm człowieka. Przyjmowanie zabiegów leczniczych z wykorzystaniem wody siarczkowej poprawia bilans siarki w organizmie, czego efektem jest odkładanie się tego pierwiastka w kościach, stawach oraz chrząstce stawowej i złagodzenie objawów schorzeń reumatycznych.

Picie wody o zwiększonym stężeniu siarki ma korzystny wpływ na układ krążenia i układ nerwowy. Pozwala na złagodzenie chorób związanych z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, chorób przemiany materii oraz chorób o podłożu ginekologicznym. A ostatnie badania mówią o tym, że picie wody siarczkowej wspomaga znacząco proces odchudzania.

Komu zaleca się stosowanie wody siarczkowej na co dzień?

Najbardziej wyraźne efekty dostrzegą osoby cierpiące na schorzenia skórne i reumatyczne. Picie wody siarczkowej powoduje redukcję masy ciała. Zażywanie kąpieli w wodzie siarczkowej oraz krenoterapię, czyli kurację pitną, zaleca się ludziom cierpiącym na reumatoidalne zapalnie stawów, choroby neurologiczne jak, np. rwa kulszowa, choroby układu oddechowego, np. przewlekłe zapalenia gardła, krtani, czy oskrzeli, miażdżycę, cukrzycę, osteoporozę, zaburzenia krążenia lub bolesne miesiączki.

Ponadto poleca się wodę siarczkową do zastosowań kosmetycznych dla osób z cerą trądzikową lub cierpiącym na łuszczycę. Woda z siarką jest jednak polecana nie tylko osobom z wykrytymi problemami skórnymi, ale też wszystkim tym, którzy chcą po prostu zadbać o właściwą pielęgnację swojej cery.

Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.
Facebooktwitter

3 komentarze

  1. Blog Ozonee 20 września 2021 Odpowiedz
  2. Angelika 2 maja 2024 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *