Samotność młodych – problem dotykający już najmłodszych

Samotność młodych - problem dotykający już najmłodszychSamotność to jeden ze znaków naszych czasów. Mimo stałego przebywania w towarzystwie innych osób (na gruncie zawodowym i rodzinnym), mimo ery informatyzacji i łatwości nawiązywania szeroko rozumianych kontaktów z innymi, paradoksalnie coraz więcej ludzi deklaruje uczucie osamotnienia. W dzisiejszych czasach bowiem samotność nie oznacza izolacji od towarzystwa innych ludzi, o to bowiem trudno. Współczesne oblicze samotności to brak głębszych relacji z innymi, poczucie niezrozumienia i niespełnienia, które generuje uczuciową i duchową izolację.

Co ciekawe, bardzo często o samotności mówią osoby z pozoru realizujące się zawodowo czy spełniające się w życiu rodzinnym. Jednak pozorne zadowolenie z życia i otaczanie się bliskimi osobami może nie być wystarczające do realizowania się w społeczeństwie jako indywidualna, spełniona i szczęśliwa jednostka.

Samotność w rodzinie – współczesny obraz relacji międzyludzkich

Jeszcze kilkanaście- kilkadziesiąt lat temu życie rodzinne tętniło od emocji, wspólnego spędzania czasu, długich rozmów. Posiłki spożywane były przy wspólnym stole, umilane rozmową pełną zaangażowania, zrozumienia i troski. Z racji braku absorbujących technologii, rodzice i dzieci niezwykle doceniali czas spędzany razem. Zarówno relacje rodzice – dzieci, jak i relacje między rówieśnikami w szkole i na podwórku pełne były szczerego zainteresowania i zaangażowania emocjonalnego.

Jak jest dzisiaj? Na przerwie w szkole – telefon; w drodze z pracy do domu – tablet; w domu – brak rozmowy i wspólnej zabawy, rozmowy, nauki… Jak bowiem otworzyć się na drugą osobę, nieustannie wlepiając wzrok w monitor komputera? Oczywiście to nie interaktywne sprzęty są winne zmianie modelu życia, a niezwykła podatność ludzi na izolację. Surfowanie w internecie nie wymaga bowiem zaangażowania emocjonalnego, otwarcia przed drugą osobą. Czy wynika z tego, że taki model życia jest w rzeczywistości tym, czego potrzebuje każdy z nas? Nic bardziej mylnego!

Wirtualna izolacja sprawia pozory kontrolowania własnego życia, niezależności emocjonalnej od innych i swobody wyrażania myśli. Jednak te właśnie czynniki sieją spustoszenie w psychice każdego człowieka, zwłaszcza młodego. Rozwija się on bowiem w bardzo mylnym i zgubnym schemacie zachowań. Życie rodzinne bywa obecnie utożsamiane ze wspólnym przebywaniem pod jednym dachem, niekiedy nie znajdując miejsca na silne więzi w gronie najbliższych sobie osób.

Samotność młodych

Zaskakujący jest fakt samotności dziecka w rodzinie. Mały człowiek zazwyczaj rozbraja szczerością, bezpośredniością i łatwością w wyrażaniu uczuć i manifestowaniu potrzeby wspólnej zabawy czy po prostu przytulenia. Jednak obecny model wychowania opiera się na zaburzonym stosowaniu nagród i kar, izolacji emocjonalnej dziecka, autokratycznym stylu wychowania czy ograniczaniu sfery emocjonalnej na korzyść wartości materialnych. Poza zaburzeniem relacji rodzic – dziecko, stosunkowo nowym zjawiskiem są nieprawidłowości zachowań między rówieśnikami. Ograniczenie wspólnego spędzania czasu na zabawę, brak rozmów, wspólnej nauki czy pasji, ucieczka w wirtualny świat, ale także szykanowanie dzieci z rodzin o niższym statusie materialnym – te obserwowane w ostatnich latach niekorzystne trendy sprzyjają poczuciu osamotnienia u dziecka.

Warto zatem przemyśleć własny model życia, mając na uwadze nie tylko własne dobro, ale także troskę o równowagę psychiczną najbliższych, zwłaszcza dzieci. Szczęście zależy bowiem od realizacji własnych zainteresowań i planów, ale z niezbędnym wsparciem i zrozumieniem najbliższych. Prawidłowo budowane i pielęgnowane relacje międzyludzkie to najcenniejszy potencjał dla naszych dzieci i nas samych.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z redaktorami portalu samotnosc.org.pl.

Facebooktwitter

21 komentarzy

  1. Dawid M 9 stycznia 2017 Odpowiedz
  2. Natalia 10 stycznia 2017 Odpowiedz
  3. Ela (eCalma.pl) 10 stycznia 2017 Odpowiedz
  4. Anna 10 stycznia 2017 Odpowiedz
  5. Patrycja 14 stycznia 2017 Odpowiedz
    • Iwona 22 lutego 2017 Odpowiedz
  6. Ewa 14 stycznia 2017 Odpowiedz
  7. Matylda 23 stycznia 2017 Odpowiedz
  8. Justyna 15 sierpnia 2017 Odpowiedz
  9. Dorota 8 sierpnia 2018 Odpowiedz
  10. Maciej Bojanowski 21 sierpnia 2018 Odpowiedz
  11. emi 25 sierpnia 2018 Odpowiedz
  12. Michał Cieśniewski 12 września 2018 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.