Czy wiedziałeś, że… odcinek 2

Neurony - płeć mózguW pierwszej części tego cyklu uzasadniałem sens jego publikowania, oto kolejna dawka przydatnych ciekawostek.

Czy wiedziałeś, że są u nas w kraju ludzie tak ambitni, że nie patrząc na realia, starają się na allegro opchnąć swój serwis internetowy (marnej zresztą jakości wykonania) z dobrą domeną za milion złotych? Przykładem może być http://selfies.pl/. Z kolei za 6 800 000 zł można sobie kupić www.naturalna.eu, a dlaczego nie drożej? Hmm, niektórzy twierdzą, że większa szansa na pozyskanie takiej kwoty, to gra w lotto. Tak na prawdę to tego typu ogłoszenia bywają zwykłą reklamą sprzedawców ciekawych domen za rozsądniejsze pieniądze.

A teraz coś bardziej przyziemnego, jednakże bardzo istotnego. Czy wiesz, że Twój dowód osobisty jest ważny zaledwie przez 10 lat i po tym terminie należy go wymienić na nowy (zgłoszenie powinno nastąpić nie później niż 30 dni przed utratą daty ważności, która podana jest na dowodzie). Po otrzymaniu nowego dokumentu należy ten fakt zgłosić przede wszystkim w każdym banku, gdzie masz konto, bez tego mają prawo zablokować możliwość dokonywania na nim wszelkich bieżących zleceń (poza stałymi, zdefiniowanymi wcześniej). Ponadto takie nowe dane należy przekazać też domowi maklerskiemu (jeśli masz tam rachunek maklerski), pracodawcy – jako osoba zatrudniona. W przypadku, gdy prowadzisz własną działalność, także do właściwego urzędu skarbowego. Po zmianie przepisów w 2015 roku w dowodzie nie ma już miejsca zameldowania, co może stanowić problem w banku, gdy chcemy wziąć kredyt, wówczas pomocnym może być zaświadczenie z urzędu o faktycznym miejscu zameldowania (moja relacja ze zmiany dowodu we wpisie z wakacji).

Od kilku już lat TVP raczy nas niby zabawnym serialem Rodzinka.pl, który w moim mniemaniu stał się już w zasadzie jedną wielką reklamą przeplataną kilkoma scenkami rodzinnymi. Pomijam już fakt, że ta Rodzinka etatowo wręcz promuje w ramach klasycznych reklam pewną markę telefonii, ale w samym serialu też dokonali już chyba rekordu Polski – pewności nie mam, bo nie oglądam Klanów i tym podobnych Wspólnych seriali, gdzie może być równie ostro. W 145 odcinku Rodzinki (jeden odcinek z czołówką nie trwa więcej, niż 25 minut) udało się zmieścić aż 4 lokowania produktów! Oprócz masła i tradycyjnie już Coli, wcisnęli jeszcze reklamę musu jabłkowego w jakiejś wyciskanej tubie i sok pomarańczowy. Żenada…

Kolejna ciekawostka dotyczy możliwości rozwoju technologicznego produkcji układów scalonych – tak zwanej technologii, która obecnie zeszła już do 14 nanometrów (procesory Intela z 2015 roku). Ta liczba mówi o odległości pomiędzy sąsiednimi tranzystorami, a te w technologii 14 nanometrów zbudowane są zaledwie z 30 atomów! To pokazuje, że już za wiele nie da się zwojować, zmniejszając rozmiar technologiczny, bo poniżej 1 atomu na tranzystor obecnie to czysta fikcja naukowa (choć niczego wykluczyć nie można).

A na koniec coś z badań neurobiologicznych dotyczących płci mózgu. Czy wiedziałeś, że dziewczynki w wieku przedszkolnym zamieniają się podczas zabawy rolami mniej więcej 20 razy częściej niż chłopcy? Albo że w ciągu 3 pierwszych miesięcy życia niemowlęta płci żeńskiej nawiązują kontakt wzrokowy mniej więcej czterokrotnie częściej niż chłopcy? O takich ciekawostkach dowiedzieć się można z książki doktora A. K. Pradeepa „Mózg na zakupach. Neuromarketing w sprzedaży”.

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.