W dzisiejszym ogrodnictwie dużą rolę odgrywają zioła. Wiele osób decyduje się na wyznaczenie wolnej przestrzeni w swym ogrodzie, właśnie na posadzenie różnego rodzaju ziół. Rośliny można wykorzystać do przyprawiania wielu potraw, tworzenia naparów, a także w celach kosmetycznych.
Jakie zioła warto mieć z pewnością w swoim ogrodzie?
Tymianek
Jest to roślina wieloletnia odznaczająca się wąskimi liśćmi i sztywnymi pędami. Zioło to należy ścinać w trakcie jego kwitnienia albo tuż przed. Suszyć zioło należy w miejscu o dobrej dostępności powietrza, a przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu. Rzadziej korzysta się ze świeżego tymianku. Tymianek można dodać do mięsa, ryb, omletu, szaszłyków czy zrobić z niego masło tymiankowe. Działa wspomagająco na proces trawienia. Roślina lubi miejsca słoneczne.
Melisa
Roślina o silnie pachnących liściach, przypominające liście mięty. Po ich potarciu, na skórze dłoni wyczuć można cytrynowy zapach. To roślina miododajna, często odwiedzana przez pszczoły. Po jej wysuszeniu zapach zanika. Działa uspokajająco, z tego względu znalazła zastosowanie w herbacie. Melisa jest intensywnie orzeźwiającym ziołem, dlatego warto dodać ją do letniego napoju wraz z kostkami lodu. Jej listkami można także dekorować różnorakie desery. Roślinę należy regularnie podlewać. Zioło idealne do zup, deserów, sałatek i sosów rybnych. Doceniane są zwłaszcza świeże, intensywnie pachnące listki. Reguluje system nerwowy i wpływa pozytywnie na system trawienny.
Bazylia
Uwielbiana w kuchni polskiej. Roślina jednoroczna wymagająca dużej ilości wilgoci i dobrego nasłonecznienia. Do jej uprawy potrzebna jest żyzna, próchnicza ziemia o odczynie obojętnym. W czasie intensywnego wzrostu powinna być nawożona co 8 dni. Aby się lepiej krzewiła, należy obrywać jej młode listki oraz pędy.
Lebiodka
Bylina osiągająca do 80 cm wysokości, lubiąca słońce i bogatą w składniki pokarmowe ziemię. Nie toleruje nadmiary wilgoci. Końcówki młodych liści oraz pędów można ścinać i dodawać do potraw.
Szałwia
Krzewinka będąca idealnym ziołem do uprawy w przydomowym ogródku. Do jej uprawy konieczna jest żyzna zasadowa ziemia i słoneczne miejsce. Powinna być systematycznie podlewana, gdyż jest wrażliwa na niedobór wilgoci. W ostre zimny może wymarzać.
Nagietek
Nie ma dużych wymagań, rośnie dobrze na mało żyznej glebie. Jest to roślina jednoroczna albo dwuletnia, w zależności od danej odmiany. Nagietek lubi miejsca słoneczne, znosi także częściowy cień. Nasiona należy wysiewać w kwietniu albo jesienią od razu na grządkę. W lecznictwie korzysta się z kwiatów nagietka bez kielicha.
Lawenda
Krzewinka charakteryzująca się drobnymi, silnie pachnącymi kwiatami. Potrzebuje miejsca słonecznego, ciepłego i żyznej gleby. Wiosną sadzi się do gruntu gotowe sadzonki. Lawendę stosuje się w lecznictwie, gdzie korzystają z kwiatów tejże rośliny. Kwiaty mają właściwości przeciwskurczowe, wiatropędne i uspokajające.
Malwa
Roślina dwuletnia trzyletnia albo wieloletnia bylina, w zależności od odmiany. Do wzrostu potrzebuje miejsca dobrze nasłonecznionego oraz przepuszczalnej i żyznej gleby. W okresie jesiennym malwę zasadza się w miejsce stałe, siewki wysadzane są wiosną. Okres jej kwitnięcia przypada na lipiec, aż do jesieni. W lecznictwie stosuje się kwiaty tej rośliny, ale tylko te o bardzo ciemnym zabarwieniu, a także liście i korzenie. Dorosłe rośliny można rozmnożyć.
Czarnuszka siewna
Roślina jednoroczna, po kwitnięciu i zawiązaniu nasion zasycha i obumiera. Bardzo prosta w uprawie, nie ma dużych wymagań. Czarnuszka lubi miejsca ciepłe, słoneczne. Co ważne, toleruje wszystkie rodzaje ziemi. Nasiona należy wysadzać w kwietniu w miejsce stałe.
Autor publikacji Współautorem publikacji jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep ogrodniczy oferujący szeroki asortyment produktów |


Z nagietkiem mi się w tym roku udało. Z melisą, miętą, bazylią, romarynem – nie. Kiedy znowu będę wysiewać – wezmę sobie Twoje sugestie do serca, dzięki.
Luiza ostatnio opublikował…Spis nieszczęść pewnej licealistki, czyli klasyka zamiast poradnika