Książkę „Ratujmy się. Elementarz medycyny ekologicznej” napisał Józef Krop polski lekarz mieszkający i prowadzący praktykę w Kanadzie. Jej drugie najnowsze wydanie z 2018 roku dostępne jest wyłącznie w jednym sklepie wysyłkowym (sklepik założony przez Jerzego Ziębę). To licząca ponad 400 stron solidna księga (większego od przeciętnych formatu) ze specyficzną wiedzą przeznaczoną zarówno dla lekarzy jak i osób zainteresowanych uporządkowaniem wiedzy w pewnym zakresie.
O jaki zakres chodzi? To głównie wielki elementarz zagrożeń dla zdrowia ze strony substancji toksycznych, które mają negatywny wpływ na równowagę organizmu. A jak wiadomo to brak równowagi (homeostazy) prowadzi do powstawania chorób zwłaszcza tych przewlekłych, gdzie współczesna medycyna akademicka mało ma do powiedzenia. choroby przewlekłe to inaczej te nieuleczalne, które można jedynie zaleczać (ulżyć w cierpieniu i uciążliwościach objawowych) a nie wyleczyć – przynajmniej według podejścia akademickiego.
Jak się okazuje, wiele z tych przewlekłych chorób udaje się wyleczyć, stosując medycynę zintegrowaną, która patrzy na człowieka całościowo w powiązaniu z obserwacją negatywnych zmian środowiska naturalnego, do którego w ostatnich 150 latach doprowadził rozwój cywilizacyjny.
Józef Krop szczegółowo opisuje zagrożenia środowiskowe (chemizacja produkcji żywności, ubrań, kosmetyków, nie zapominając o szkodliwym wpływie na człowieka pól elektromagnetycznych), wskazując je jako główne przyczyny wszechobecnych alergii. To właśnie na ten szeroki wachlarz objawów chorobowych i sposoby leczenia alergii postawił autor w swojej książce. Tematyka książki jest szeroka, są też i porady np. dla osób z otyłością:
„Wszystkim, którzy chcą zmniejszyć wagę, zaleca się jak najmniej owoców, dużo, dużo warzyw, bardzo umiarkowane ilości mięsa i skrobi, dużo ruchu i, bez obaw, tłuszcze takie jak: oliwa z oliwek, klarowane masło, olej lniany, olej kokosowy, ekologiczne nasycone zwierzęce kwasy tłuszczowe, np. smalec, ale zdecydowane unikanie tłuszczów trans.”
Uważam tę pozycję dla osób raczej zaawansowanych w tematyce zdrowia i chorób środowiskowych (sama bibliografia liczy sobie 25 stron!). Z drugiej strony mogę jednak zapewnić, że i początkujący w zdobywaniu wiedzy o tym, jak być zdrowym, nie powinni się pogubić w tym precyzyjnym podręczniku zawierającym głównie informacje, czego unikać w tej naszej współczesnej cywilizacji.