Ból łagodzi się na różne sposoby, jednak ostatnio bardzo modny stał się kinesiotaping. Jest to ciekawe zjawisko i bardzo ciekawy sposób łagodzenia bólu, który daje bardzo dobre efekty.
Czym jest kinesiotaping?
Jest to dynamiczne plastrowanie, różnych części ciała, kolorowymi plastrami. Kinesiotaping nie tylko uśmierza ból ale także przeciwdziała wszelkiego rodzaju kontuzjom. Dlatego jest to doskonała metoda, stosowana przez wielu sportowców.
Na czym polega kinesiotaping
Plastry stosowanej w tej metodzie są zrobione z bawełny i kleju akrylowego. Są elastyczne, wodoodporne, przepuszczają powietrze i doskonale pracują na skórze. Naklejone plastry unoszą skórę nad mięśniami, tworząc odpowiednią przestrzeń między skórą a tkanką mięśniową. Zjawisko to jest kluczowe dla kinesiotapingu i cała rehabilitacja plastrami polega właśnie na nim.
Naklejając plastry odpowiednio na skórę, redukuje się także, wszelkiego rodzaju, napięcia na skórne receptory. Dzięki temu redukuje się ból.
Wskazania kinesiotapingu
Kinesiotaping leczy i niweluje:
1. Ból
– reumatyczny, kręgosłupa, pourazowy, po różnego rodzaju operacjach.
2. Mięśnie
– rozluźnia mięśnie, zmniejsza znacznie ich napięcie.
3. Zapobiega kontuzjom
– stabilizuje stawy, ułatwia przemieszczanie się mięśni względem ich powięzi.
4. Pomaga na skurcze.
5. Wspomaga odprowadzanie limfy i poprawia znacznie krążenie krwi.
6. Poprawia kondycję skóry i działa przeciwzmarszczkowo.
7. Pomaga zrelaksować się kobietom ciężarnym i likwiduje ich późniejsze rozstępy.
Zalety
Kinesiotaping ma wiele sprawdzonych zalet, działa doskonale na organizm ludzki i nie stwierdzono żadnych ujemnych skutków działania tej metody. Jest bardzo często wykorzystywany przez sportowców i zwykłych ludzi.
Kinesiotaping – czy rzeczywiście działa?
Działa, ale nie stosowany ciągle i często. Doskonale działa na pacjentów po różnego rodzaju operacjach, zmniejsza obrzęki i niweluje ból. Bardzo dobrze działa też na różnego rodzaju bóle kręgosłupa. Ból kręgosłupa to między innymi zapalenie tkanek podskórnych. Dzięki plastrom, pod skórą wytworzy się odpowiednia przestrzeń, która pozwoli tkankom się zregenerować. Kinesiotaping jest dobrą metodą stosowaną już coraz częściej w fizjoterapii.
Skąd wziął się pomysł na kolorowe plastry?
Oklejanie kolorowymi plastrami wymyślił Japończyk, dr Kenzo Kase. Przez wiele osób, początkowo, kinesiotaping był uważany za produkt typowo marketingowy. Kolorowe plastry to bardzo widowiskowa metoda leczenia, do której jednak stopniowo wielu fizjoterapeutów się przekonało. Dzisiaj ta metoda staje się coraz bardziej popularna mimo faktu, że okleja się wszystkie części ciała i stosuje się oklejanie kolorowymi plastrami, na każde schorzenie.
Jest liczba pacjentów, którym kinesiotaping bardzo pomaga i działa bez żadnych skutków ubocznych.
Jednak wiadome jest, że tkanki i mięśnie ludzkie są bardzo inteligentne, dlatego, w przypadku, gdy są długo oklejone, przystosowują się do nowych warunków. Powoduje to, że plastry przestają wtedy spełniać swoją rolę. Kinesiotaping jest więc dobrą metodą, ale nie stosowaną ciągle i to w jednym miejscu.
Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl |


To naprawdę działa? Bo to ciekawa alternatywa dla farmakoterapii…
Ania ostatnio opublikował…Jak wybrać dobry krem na ujędrnienie biustu?
Wystarczy pooglądać trochę transmisji sportowych, żeby zauważyć u zawodników z kontuzjami takie taśmy 🙂
Grzegorz Deuter ostatnio opublikował…Nie ma nieuleczalnie chorych – Julian Aleksandrowicz
Przydało by mi się na moją kostkę 🙂
Działa – moje koleżanki poledancerki ratowały się tym i były w stanie trenować 🙂
Ja nigdy nie próbowałam, ale szczerze….zamiast leków polecałabym fizjoterapię – obecnie sama jestem na tej drodze. Życzę Ci zdrowia!