Jakie cenne właściwości kryje w sobie borowina?

Borowina właściwości - jakie cenne kryje w sobie?Dlaczego borowina – rodzaj torfu, którego złoża znajdują się także na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej – zyskuje nieraz miano „czarnego złota”? Ponieważ nie każdy wie, że ten niepozorny produkt organiczny zawiera w sobie wiele dobroczynnych substancji. W rezultacie, borowina wykazuje właściwości o dość szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się je zarówno do celów leczniczych, jak i tych z zakresu pielęgnacji ciała.

Borowina właściwości ma mnóstwo, gdyż skrywa w sobie bogactwo cennych składników, wśród których można wymienić choćby białka, węglowodany, makro- i mikroelementy, garbniki, żywice czy też kwasy humusowe. Ale jej prozdrowotne właściwości to nie wszystko. „Czarne złoto” ukazuje swoje atuty również przy zabiegach pielęgnacyjnych. W tym celu gruboziarnistą substancję doprowadza się do formy pasty (poprzez przemielenie w specjalnych młynach kulkowych). Co więcej, zazwyczaj podczas kuracji kosmetycznych stosuje się borowinę podgrzaną do odpowiednio wysokiej temperatury, wynoszącej nawet 42 stopnie Celsjusza. A jakie konkretnie korzyści ma nam do zaoferowania ten produkt organiczny?

Błotnista substancja i jej działanie

„Czarne złoto”, ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne, hormonalne czy bakteriobójcze, może w znacznym stopniu przysłużyć się naszemu zdrowiu. Często wspomina się choćby o dobroczynnym działaniu borowiny w przypadku takich dolegliwości, jak silne, przewlekłe bóle kręgosłupa czy zwyrodnienia stawów. Ale na tym zalety błotnistej substancji się nie kończą. Wykorzystuje się ją w terapiach pourazowych i pooperacyjnych, a także przy problemach ginekologicznych. Warto też wspomnieć, że borowina, wytwarzając ciepło i doprowadzając w ten sposób do miejscowego przegrzania tkanek, podwyższa intensywność metabolizmu komórkowego.

Sposoby użycia borowiny oraz ich efekty

Co ciekawe, borowinę można stosować nie tylko na powierzchni ciała, ale również i do wewnątrz, w formie pitnej – za sprawą wysokogatunkowego produktu o sproszkowanej postaci, zmieszanego z wodą destylowaną. „Czarne złoto”, użyte w tego typu kuracji, przyczynia się do zmniejszenia ilości kwasu solnego w organizmie. W efekcie, potrafi przynieść ulgę osobom borykającym się z takimi problemami, jak nadkwasota żołądka. Ponadto, zdrowotno-pielęgnacyjnych korzyści dostarczają również kąpiele i rozgrzewające okłady z dodatkiem borowiny. Podobne zabiegi poprawiają krążenie krwi, co znowu skutkuje lepszym usuwaniem z organizmu produktów ubocznych przemiany materii.

„Czarne złoto” – zalecenia i przeciwwskazania

Pomimo wielu zalet borowiny, przy korzystaniu z tego produktu należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach – jak choćby takiej, że nie powinno się stosować okładów czy kąpieli z udziałem tej substancji niedługo po wzmożonym wysiłku fizycznym. W takim przypadku zaleca się, aby wykonane ćwiczenia oraz kurację dzieliło około 7-8 godzin odpoczynku.

Ponadto, istnieją sytuacje, w których stanowczo odradza się stosowanie zabiegów z cennym błotem. Dotyczy to zwłaszcza takich problemów zdrowotnych, jak cięższe choroby układu oddechowego, rany oraz średnie i ostre stany zapalne, niewydolność krążenia, złośliwe i łagodne nowotwory, cukrzyca, zapalenia stawów (ze zmianami zwyrodnieniowymi) czy też w obrębie tkanek miękkich. Ważny pozostaje także wiek osoby chcącej skorzystać z kuracji – borowiny nie powinny stosować zarówno zbyt młode osoby, jak i te w podeszłym wieku. To zalecenia ogólne, lecz eksperci pracujący z borowiną od wielu lat mogą sami zadecydować czy faktycznie dany objaw chorobowy jest przeciwwskazaniem u konkretnej osoby.

Wpis opracowany przy współpracy z Qclinique.pl.

Facebooktwitter

6 komentarzy

  1. Agata 12 maja 2017 Odpowiedz
  2. HoniaTasca 20 sierpnia 2018 Odpowiedz
  3. SunTrack 14 lipca 2023 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.