W ostatnim czasie wielką furorę wśród cukrów robi ksylitol. Czy to naprawdę lepszy cukier od innych, a wręcz najlepszy z nich? Naprawdę! W związku z tym poznajmy jego właściwości.
Cukry jako substancje dodające energii
Żyjemy za sprawą tego, że nieustannie zachodzą w nas różnego rodzaju procesy. Zaliczają się do nich między innymi oddychanie, krążenie, wrażliwość, wydzielanie, odżywianie, wydalanie, czy ruch. Składają się one na metabolizm, czyli przemianę materii (katabolizm) i energii (anabolizm). Aby reakcje kataboliczne i anaboliczne zachodziły w sposób prawidłowy, potrzeba po pierwsze wytwarzania pewnych substancji przez organizm, a po drugie dostarczania ich organizmowi chociażby w pożywieniu. Wśród substancji tych znajdują się między innymi cukry, które dodają energii w przemianach metabolicznych. Cukry, zwane też węglowodanami lub sacharydami, stanowią organiczne związki chemiczne zbudowane z takich pierwiastków jak węgiel, wodór i tlen. Wyróżnia się cukry proste – monosacharydy, cukry złożone z dwóch cukrów prostych – disacharydy, cukry złożone – polisacharydy.
Glukoza, sacharoza, laktoza, fruktoza, czyli rodzaje cukrów
Wśród głównych rodzajów cukrów, które spożywamy wylicza się: glukozę, sacharozę, laktozę oraz fruktozę. Glukoza to cukier występujący w wielu produktach spożywczych – wchłania się on najlepiej, stanowi największe źródło energii, a poza tym nawet jeśli spożywa się inny rodzaj cukru niż glukozę, to pozostałe cukry przekształcają się ostatecznie w organizmie w glukozę. Sacharoza to cukier występujący jako pospolity cukier biały do słodzenia – posiada bardzo wiele kalorii. Laktoza to cukier występujący w mleku – nie wszystkie osoby go tolerują. Fruktoza to cukier występujący w kwiatach, owocach, miodzie i spermie – fruktozę stosuje się jako nieco zdrowszy zamiennik sacharozy (co wcale nie musi być prawdą, jeśli przyjąć postać rafinowaną za wzorzec). Oprócz wyżej wymienionych cukrów występuje również coraz bardziej popularny i promowany ksylitol.
Cukier brzozowy zwany ksylitolem
Ksylitol nazywa się inaczej cukrem brzozowym. Wszystko przez to, że pozyskuje się go z kory drzew, aczkolwiek nie tylko, bo również między innymi z kukurydzy. Pod względem chemicznym ksylitol to nie tyle cukier, ile alkohol cukrowy o niesamowicie słodkim smaku (oczywiście nie posiada właściwości upajających, jak akcyzowe alkohole w płynie). Posiada on o wiele mniejszy indeks glikemiczny niż glukoza, sacharoza, laktoza i fruktoza, a także mniej kalorii niż one. Oprócz tego słynie ze swoich właściwości bakteriobójczych, grzybobójczych i mineralizujących za sprawą lepszego przyswajania wapnia w organizmie, gdy występuje w nim jednocześnie ksylitol. Oczywiście we wszystkim należy zachować umiar, nawet przy spożyciu ksylitolu!
Wyższość ksylitolu nad innymi rodzajami cukrów
W naszym organizmie gruczoł trzustki wydziela hormon insuliny, która pomaga w rozkładzie i wchłanianiu cukrów. Co prawda cukry pomagają wytwarzać energię, ale gdy występuje ich za wiele, to szkodzą (a niestety taką mamy współczesną dietę – z nadmiarem węglowodanów). Powodują cukrzycę, a także niesamowite tycie ze względu na wielką ilość kalorii. W związku z tym najlepiej stosować ksylitol – najdroższy, ale jednocześnie najzdrowszy rodzaj cukru, a przy tym naprawdę bardzo, bardzo słodki.
Artykuł przygotowano we współpracy z www.fit-zone.pl.
Przed użyciem polecam dobrze przeczytać opakowanie. Ksylitol jest bardzo zdrowy, ale nie można go nadużywać.
Ostatnio spotkałam się z historią gdzie blogerka wrzuciła przepis na jakieś placuszki słodzone ksylitolem. Kolejnego dnia okazało się, że ona i jej mąż spędzili resztę dnia i pół nocy w łazience, a kilka osób, które zrobiły placuszki z jej przepisu również spało tej nocy w WC. Otóż ksylitol w nadmiarze ma działanie przeczyszczające i nie bardzo można go wsypać do takiego przepisu zamiast zwykłego cukru.
To prawda, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Ksylitol nadaje się raczej do słodzenia kawy/herbaty (o ile ktoś nie pije masowo – od tego jest czysta woda) 🙂
Grzegorz Deuter ostatnio opublikował…Cenzura, inwigilacja i rejestry stron zakazanych – gdzie ta demokracja?
od 1,5roku nie używam żadnego cukru prostego w diecie bezposredniej,
i nie cierpie na brak energii , za to zdrowie wraca do mnie wręcz biegiem 🙂
Z cukru zrezygnowałem już kilka lat temu, teraz praktycznie go nie używa, choć zdarza mi się spożyć jakieś babcine wypieki. Aktualnie nie brakuje mi go i nie mam potrzeby szukać alternatywy, choć jeśli akurat jest potrzeba coś dosłodzić to używam zazwyczaj miodu (np. przygotowując pierś w sosie miodowo-musztardowym). Również posiada wiele zdrowotnych właściwości, także chyba można go uznać za równie zdrową alternatywę ksylitolu.