Ksylitol – lepszy cukier?!

Ksylitol - cukier z brzozyW ostatnim czasie wielką furorę wśród cukrów robi ksylitol. Czy to naprawdę lepszy cukier od innych, a wręcz najlepszy z nich? Naprawdę! W związku z tym poznajmy jego właściwości.

Cukry jako substancje dodające energii

Żyjemy za sprawą tego, że nieustannie zachodzą w nas różnego rodzaju procesy. Zaliczają się do nich między innymi oddychanie, krążenie, wrażliwość, wydzielanie, odżywianie, wydalanie, czy ruch. Składają się one na metabolizm, czyli przemianę materii (katabolizm) i energii (anabolizm). Aby reakcje kataboliczne i anaboliczne zachodziły w sposób prawidłowy, potrzeba po pierwsze wytwarzania pewnych substancji przez organizm, a po drugie dostarczania ich organizmowi chociażby w pożywieniu. Wśród substancji tych znajdują się między innymi cukry, które dodają energii w przemianach metabolicznych. Cukry, zwane też węglowodanami lub sacharydami, stanowią organiczne związki chemiczne zbudowane z takich pierwiastków jak węgiel, wodór i tlen. Wyróżnia się cukry proste – monosacharydy, cukry złożone z dwóch cukrów prostych – disacharydy, cukry złożone – polisacharydy.

Glukoza, sacharoza, laktoza, fruktoza, czyli rodzaje cukrów

Wśród głównych rodzajów cukrów, które spożywamy wylicza się: glukozę, sacharozę, laktozę oraz fruktozę. Glukoza to cukier występujący w wielu produktach spożywczych – wchłania się on najlepiej, stanowi największe źródło energii, a poza tym nawet jeśli spożywa się inny rodzaj cukru niż glukozę, to pozostałe cukry przekształcają się ostatecznie w organizmie w glukozę. Sacharoza to cukier występujący jako pospolity cukier biały do słodzenia – posiada bardzo wiele kalorii. Laktoza to cukier występujący w mleku – nie wszystkie osoby go tolerują. Fruktoza to cukier występujący w kwiatach, owocach, miodzie i spermie – fruktozę stosuje się jako nieco zdrowszy zamiennik sacharozy (co wcale nie musi być prawdą, jeśli przyjąć postać rafinowaną za wzorzec). Oprócz wyżej wymienionych cukrów występuje również coraz bardziej popularny i promowany ksylitol.

Cukier brzozowy zwany ksylitolem

Ksylitol nazywa się inaczej cukrem brzozowym. Wszystko przez to, że pozyskuje się go z kory drzew, aczkolwiek nie tylko, bo również między innymi z kukurydzy. Pod względem chemicznym ksylitol to nie tyle cukier, ile alkohol cukrowy o niesamowicie słodkim smaku (oczywiście nie posiada właściwości upajających, jak akcyzowe alkohole w płynie). Posiada on o wiele mniejszy indeks glikemiczny niż glukoza, sacharoza, laktoza i fruktoza, a także mniej kalorii niż one. Oprócz tego słynie ze swoich właściwości bakteriobójczych, grzybobójczych i mineralizujących za sprawą lepszego przyswajania wapnia w organizmie, gdy występuje w nim jednocześnie ksylitol. Oczywiście we wszystkim należy zachować umiar, nawet przy spożyciu ksylitolu!

Wyższość ksylitolu nad innymi rodzajami cukrów

W naszym organizmie gruczoł trzustki wydziela hormon insuliny, która pomaga w rozkładzie i wchłanianiu cukrów. Co prawda cukry pomagają wytwarzać energię, ale gdy występuje ich za wiele, to szkodzą (a niestety taką mamy współczesną dietę – z nadmiarem węglowodanów). Powodują cukrzycę, a także niesamowite tycie ze względu na wielką ilość kalorii. W związku z tym najlepiej stosować ksylitol – najdroższy, ale jednocześnie najzdrowszy rodzaj cukru, a przy tym naprawdę bardzo, bardzo słodki.

Artykuł przygotowano we współpracy z www.fit-zone.pl.

Facebooktwitter

4 komentarze

  1. Immoral 23 lutego 2018 Odpowiedz
  2. Darek 24 marca 2018 Odpowiedz
  3. Adam 17 maja 2018 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.