Fenomen Bitcoina – na czym polega?

blockchain

Wpis sponsorowany

Być może słyszałeś już o kryptowalutach. Temat ten pojawia się od czasu do czasu w nurcie głównym mediów ogólnopolskich i światowych, choć zwykle w kontekście ciekawostki. Inwestorzy wiedzą o nim coraz więcej, zwłaszcza dziś, gdy zmagamy się z kolejnymi kryzysami na rynku finansowym. Jedną z najbardziej popularnych kryptowalut na świecie jest Bitcoin. Czym on jest, do czego służy i jaka jest jego wartość?

Czym jest Bitcoin?

W powszechnie przyjmowanych definicjach Bitcoina jest on opisywany jako kryptowaluta o zdecentralizowanym charakterze, która zapewnia anonimowość tym, którzy się nią posługują. Wartość Bitcoina uzależniona jest przede wszystkim od sił popytu i podaży. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że istnieje tylko określona z góry ilość Bitcoinów – w obiegu i przeznaczonych do wydobycia w procesie kopania, czy też wydobywania – miningu.

Każda transakcja dokonywana z wykorzystaniem Bitcoina jest umieszczona w łańcuchu bloków, inaczej w blockchainie. To transparentny łańcuch bloków służący do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych z wykorzystaniem kryptowalut.

Nie ma jednej, centralnej instytucji, która zajmowałaby się polityką pieniężną dotyczącą Bitcoina. Jest to jego cecha charakterystyczna, która wpływa na to, że w obliczu załamania na rynkach finansowych, Bitcoin bynajmniej nie traci na wartości. Przez wielu jest traktowany jako cyfrowe złoto. Stanowił wzorzec do stworzenia i innych kryptowalut, którymi obecnie obraca się na licznych giełdach kryptowalutowych na całym świecie. Dzięki Bitcoinowi powstało pojęcie zdecentralizowanych finansów.

Jak powstał Bitcoin?

Myliłby się ten, kto twierdził, że Bitcoin jest pierwszą na świecie kryptowalutą. Zanim jego projekt ujrzał światło dzienne, istniały już i inne cyfrowe waluty. Jednak Bitcoin okazał się szczególny. Jego powstanie datowane jest na 2008 rok. To właśnie wówczas w październiku został opublikowany manifest – tak zwana biała księga Bitcoina. Autorem manifestu Bitcoina jest Satoshi Nakamoto. Pomimo upływu czasu, nadal nie jest znana rzeczywista tożsamość pomysłodawcy Bitcoina. Nie wiadomo nawet, czy Satoshi Nakamoto to jedna osoba czy kilka osób, za czym przemawia na przykład stopień skomplikowania manifestu Bitcoina.

Pierwsze uruchomienie Bitcoina miało miejsce 3 stycznia 2009 roku, a już 5 lat później narodziła się technologia Blockchain, czyli baza służąca do księgowania wszystkich transakcji w kryptowalutach. Po kolejnych 5 latach powstała zaś pierwsza giełda kryptowalutowa – Bitcoin Market.

Warto wiedzieć też, że Bitcoin jest wykopywany, czyli wydobywa się go metodą miningu, a zajmują się tym kryptowalutowi górnicy przy użyciu maszyn komputerowych o bardzo wysokiej mocy obliczeniowej. Od kilku lat mining nie jest jedynym sposobem na wejście w posiadanie Bitcoinów. Można je kupować na giełdach kryptowalutowych za waluty fiducjarne.

Inwestowanie w Bitcoina

Skoro Bitcoin jest cyfrowym złotem, to można go z powodzeniem traktować jako instrument służący do inwestowania. Wygoda jego użytkowania jest bezdyskusyjna. Każda osoba, jaka posługuje się Bitcoinem, zachowuje w sieci blockchain pełną anonimowość, a wszelkie transakcje z jego udziałem odbywają się bez żadnych pośredników. Przelane Bitcoiny, np. kupione na giełdzie kryptowalutowej lub pozyskane w ramach zrealizowanej transakcji, natychmiast są zapisywane w portfelu kryptowalutowym kupującego czy odbiorcy. Operowanie kryptowalutą jest bezpieczne, choć trzeba zadbać rzecz jasna o zabezpieczenie kryptowalutowego portfela. Najlepiej nie trzymać kupionych Bitcoinów bezpośrednio w portfelu na giełdzie kryptowalutowej. Wówczas byłyby ona narażone na ataki hakerów.

Bitcoin od samego początku ma „wbudowany” mechanizm obrony przed poziomem inflacji. Jego zasoby będą zwiększać się tylko do momentu, aż zostanie wydobytych wszystkie 21 mln BTC. Tak bowiem założył sam Satoshi Nakamoto w swoim manifeście. W przeciwieństwie do walut fiducjarnych, Bitcoina nie można dodrukować.

Należy uważać na inwestowanie w cyfrowe złoto. Bitcoin kusi tym, że jest zupełnie innym walorem inwestycyjnym, niż np. klasyczne waluty i surowce. Może przynieść ponadprzeciętne zyski z inwestycji, ale nie brakuje również głosów ekspertów, że to nic innego, tylko bańka spekulacyjna. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/jak-i-gdzie-kupic-kryptowalute-bitcoin

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.