Michał Szpak pokazał całą prawdę o głosowaniu Eurowizji

Eurowizja 2016 - Michał SzpakFoto: fakt.pl

Po ubiegłotygodniowym finale konkursu Eurowizji opadł już kurz, ale chciałbym odnotować to wydarzenie, bo ludzie szybko zapominają. Zwykle nie pasjonuję się tym specyficznym konkursem, bo od wielu już lat oceny poszczególnych krajów niewiele mają wspólnego z rzetelnością.

A ten rok okazał się przełomowy, bo pierwszy raz zmieniono zasady głosowania. Punkty przyznawał każdy z 26 krajów (mających swoich uczestników w finale) nie tylko łącznie jako werdykt jury z nieokreślonym dodatkiem głosów widzów. Tym razem jury poszczególnych krajów miało tylko połowę punktów do przydzielenia, a drugą połowę widzowie głosujący za pomocą telefonów, smsów, aplikacji.

Szacowne grona jury zwykle kierowały się bliżej niesprecyzowanymi interesami, wspierając np. zaprzyjaźnione sąsiednie państwa, popierając wykonawców z krajów, w których powinien odbyć się kolejny konkurs. Nieczysta to polityka, w której zazwyczaj Polska większych szans nie miała. I tak było i tym razem. Nasz reprezentant zyskał zaledwie 7 punktów, zajmując przedostatnie miejsce z 26 wykonawców po zebraniu głosów subiektywnych jury. A zespół, który znalazł się na pierwszym miejscu, to przedstawiciel kraju, który pierwszy raz chyba został dołączony do konkursu – Australia – w sam raz kandydat na wypromowanie Eurowizji na całym świecie, gdyby kolejny konkurs odbył się właśnie na tym odległym od Europy kontynencie.

Czy rzeczywiście Michał Szpak zaprezentował się tak słabo? Zdecydowanie nie! Piosenka Polaka spodobała się widzom większości krajów i zagłosowali na nią tłumnie. Michał Szpak zajął trzecie miejsce w plebiscycie widzów! Niestety reguły są takie, że należało punkty widzów zsumować z punktami manipulatorów (rzekomo ekspertów muzycznych poszczególnych krajów zasiadających w jury), dlatego ostatecznie Polak zajął ósme miejsce, co jest jednym z największych sukcesów naszych rodaków w wieloletniej historii Eurowizji.

Niech każdy sam wyrobi sobie zdanie o piosence „Color Of Your Life” Michała Szpaka, poniżej oficjalny teledysk:

Facebooktwitter

5 komentarzy

  1. Mateusz 25 maja 2016 Odpowiedz
  2. On xl 26 maja 2016 Odpowiedz
  3. blogierka 28 czerwca 2016 Odpowiedz
  4. Natalia 29 czerwca 2016 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.