3 niesamowite instrumenty (w tym projekt Leonardo da Vinci)

Mbira instrumentZanim będzie o projekcie instrumentu sprzed setek lat, który zaprojektował Leonardo da Vinci, to najpierw zacznę od zaprezentowania instrumentu, który zrobił na mnie największe wrażenie, gdy przeszukiwałem sieć w poszukiwaniu takich nietypowych perełek dźwiękowych. Nazywa się Array Mbira i daje piękne kojące dźwięki, to jego zdjęcie znajduje się na początku wpisu i pochodzi ze strony producenta (który wycenia ten model na 2100$), oto próbka muzyki uzyskanej dzięki temu wyjątkowemu instrumentowi:

Drugi instrument jest jeszcze dziwniejszy i widziałem go już kilka lat wcześniej w telewizji, cenowo jest zbliżony do poprzednika, jednak wyrabiany na zamówienie (podobno trzeba czekać w kolejce) – niektórzy żartują, że to potłuczony wok do chińszczyzny, w praktyce to dość mocno podrasowany wok 🙂 Oto jeden z utworów zagranych na Hang Drum przez Manu Delago – czyż nie jest to genialny utwór?:

I na deser coś z naszego rodzimego kraju. To właśnie z tego powodu postanowiłem opublikować ten wpis. Okazuje się, że Polacy potrafią! I robią fajne rzeczy. Pewien muzyk poświęcił kilka tysięcy godzin na to, by zbudować pełnowymiarowy instrument, który zaprojektował jakieś 500 lat temu sam Leonardo da Vinci (choć sam go nie skonstruował, żeby sprawdzić, jak się na nim gra). Mowa tu o instrumencie Viola Organista podobnym do fortepianu, ale dającym dźwięki instrumentów smyczkowych. To jedyny obecnie taki model na świecie (było ich trochę na przestrzeni dziejów, ale nie wytrzymywały próby czasu, wojen itd.). Oto film na ten temat, w którym nasz współczesny konstruktor i muzyk Sławomir Zubrzycki opowiada o tym wyjątkowym instrumencie, można też posłuchać fragmentów muzyki zagranej przez niego:

Pan Sławomir postanowił nagrać płytę, aby uwiecznić wyjątkowe kompozycje – w 2015 roku zbierał za pośrednictwem KickStartera pieniądze na sfinansowanie tego projektu (link do zbiórki).

Facebooktwitter

10 komentarzy

  1. Artur 18 sierpnia 2015 Odpowiedz
  2. Asia 21 lipca 2016 Odpowiedz
  3. Izabella 20 września 2016 Odpowiedz
  4. Izabella 29 września 2016 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.