Jak działa karta walutowa? Ile można na niej oszczędzić?

Karta walutowaOsoby, które często podróżują zagranicę oraz w związku z tym używają kart rozliczanych w polskich złotych, popełniają jeden z największych grzechów dla swoich oszczędności, narażając się na płacenie wysokich prowizji bankom. Jeśli więc wyjeżdżacie często na wakacje zagranicę, czy przebywacie tam służbowo, czy z jeszcze innych powodów, warto zaopatrzyć się w kartę walutową, by uniknąć płacenia prowizji od 3 nawet aż do 11 procent!

Czym jest karta walutowa?

Karta walutowa to karta, którą możemy uzyskać, otwierając rachunek walutowy w banku lub w kantorze internetowym. Tego typu karta chroni nas przed koniecznością wniesienia bankowi opłat z prowizji, takich jak chociażby prowizja za przewalutowanie, wypłatę pieniędzy z bankomatu, czy dodatkowe koszty jakie są wynikiem kursu waluty z banku.

Rozwiązanie problemu transakcji zagranicznych

Karta walutowa to dobre rozwiązanie dające możliwość uniknięcia ponoszenia wysokich kosztów płatności zagranicznych. Tego typu karta jest znakomitym wyborem w przypadku walut podstawowych, czyli funta brytyjskiego (GBP), euro (EUR) oraz dolara amerykańskiego (USD). Tego rodzaju karty wydawane są przez wszystkie banki, które mają w swojej ofercie rachunki walutowe.

Korzystając z kart walutowych, można kupować walutę w kantorach internetowych czy stacjonarnych, co ma znacznie lepsze finansowe uzasadnienie, niż zakup waluty bezpośrednio od banku. Pieniądze te należy później przelać na rachunek walutowy, by w następstwie podczas wyjazdu zagranicę płacić za swoje rachunki kartą walutową. Tym samym unikniemy konieczności płacenia wysokich spreadów narzucanych odgórnie przez banki czy też prowizji, jakie są efektem przewalutowania wydanej przez nas kwoty w przypadku skorzystania z karty rozliczanej w złotówkach.

Karta walutowa i jej minusy

Jak każda usługa, także i karta walutowa może mieć swoje mankamenty. Przede wszystkim są to koszty, jakie związane są z koniecznością obsługi rachunków walutowych i naszych kart płatniczych. Wziąć pod uwagę należy więc koszt miesięczny prowadzenia konta walutowego, a także opłaty konieczne do uiszczenia za wydanie karty tego typu. Dochodzą tu ponadto koszty roczne plus ewentualne prowizje za wypłacenie pieniędzy kartą walutową z bankomatów zagranicznych. Pamiętać należy, iż im większa liczba walut oraz odpowiadających im kart, tym wyższe rachunki będziemy zmuszeni ponieść przy rozliczeniach rocznych. Mogą być one rzędu nawet kilkuset złotych.

Przykładowe oferty

Wśród licznych propozycji na wydanie karty walutowej znaleźć można oferty, w których bank oferuje klientom już posiadającym konto walutowe z kartą debetową za 0 zł. Podobnie nie pobierane są prowizje od wypłat z bankomatów zagranicą. Możliwość wydania tego typu kart posiadają poza bankami także internetowe kantory, o czym już wspominano wcześniej. Tu oferta dotyczy tak zwanych kart pre-paid, które zasila się z kont zakładanych za pośrednictwem kantorów internetowych. Ich dużym atutem jest posiadanie karty na okaziciela, zaś mankamentem niewielka liczba transakcji dziennych, jakie można wykonać w ramach ich funkcjonowania. To kwestia nałożonych dziennych limitów operacji w ramach odpowiedniego zabezpieczenia się na wypadek kradzieży, czy zagubienia karty.

Szukając odpowiedniej karty walutowej, warto dobrze się rozejrzeć. Dzięki odpowiedniemu rozeznaniu jesteśmy w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią opcję karty, która pozwoli zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze, jeśli zdecydujemy się na jej używanie. Kwestia jednak, by znaleźć mądrze, gdyż wiele kart walutowych poza atutami posiada też spore defekty, które kosztować mogą nas naprawdę sporo w skali roku.

Koniecznie więc wybrać należy dobrze, po uprzednim rekonesansie wśród ofert bankowych i kantorów internetowych. Wśród licznych polecanych przez klientów ofert na szczególną uwagę zasługuje kilka – między innymi oferta Alior Banku, czy mBanku. To czy jednak oferta ta będzie dla nas idealna zależy od naszych wakacyjnych przyzwyczajeń oraz zachowań, dlatego też szukając karty dla siebie, nie kierujcie się opiniami innych, a przeanalizujcie swoje potrzeby i przyzwyczajenia.

Źródło: http://zaradnyfinansowo.pl/czy-warto-wyrobic-karte-walutowa/

Facebooktwitter

Komentarze

  1. Katarzyna 23 czerwca 2017 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.