Systemy lotto – nie bądź idiotą! Nie daj się naciągnąć

Jak wygrać w lottoMarzy Ci się duża wygrana w lotto? A może jakaś drobniejsza sumka wydaje Ci się bardziej realna? To wszystko ma związek z rachunkiem prawdopodobieństwa i te mniejsze kwoty faktycznie mają większą szansę na ich wygranie.

Ale zapomnij o magicznych sztuczkach, dzięki którym zwiększysz swe szanse na wygrane w lotto! Słyszałem w kilkudziesięcioletniej historii Polski tylko o dwóch przypadkach zwiększonych szans. Pierwszy to ponoć jakieś 50 lat temu, lokalna loteria chyba w Warszawie, gdzie nieprawidłowo wyliczono proporcje wygranych do prawdopodobieństwa ich wygrania (na korzyść grających). Druga sytuacja miała miejsce w latach 90. w losowaniach Multi Lotka, gdzie jest 80 kul i każda dziesiątka miała inny kolor. Okazało się, że jedna z farb odbiegała wagą od pozostałych, stąd liczby z tego zakresu padały częściej, niż pozostałe kule. Od tamtej pory nie stosuje się już zróżnicowanych barw bez sprawdzania ich wagi. A same maszyny losujące są skrupulatnie sprawdzane w ramach tzw. próbnych losowań.

Czy można zatem opracować jakiś system na wygrywanie w lotto? Tak, ale to przelewanie z pustego w próżne, czyli np. przez zwiększanie prawdopodobieństwa wygranej (szans na wygranie) kosztem zmniejszenia kwoty nagrody (np. gra zespołowa). W żaden sposób nie jesteśmy w stanie zwiększyć prawdopodobieństwa wygranej głównej bez zwiększania kosztów wydanych na większą liczbę kuponów!

Proponowane w sieci magiczne systemy można podzielić na 2 kategorie. Pierwsza, to posiadanie przez oferującego rzekomo magicznych wręcz możliwości systemu (genialne programy analizujące wszystkie poprzednie losowania). Problem jest taki, że dane historyczne może i mogą być pomocne np. przy analizie danych giełdowych, ale nie mają wpływu na najbliższe losowanie lotto – bo to po prostu zdarzenia w pełni niezależne od siebie! I dlatego nigdy nie daj się nabrać na idiotyzmy pokroju tych, jakie opisano w tym artykule.

Druga kategoria systemów na pierwszy rzut oka nie budzi zastrzeżeń. Ale wykorzystane są w niej znów naiwne założenia, że jeśli jakieś liczby ostatnio częściej/rzadziej występowały, to jest większa szansa, że wylosowane zostaną w najbliższym losowaniu, niż jakiekolwiek inne. Do tego dorabia się zasadę gry progresywnej gwarantującej niby zawsze gwarancję otrzymania zysku.

Na czym to polega? Np. w Multi Multi (dawniej Multi Lotek) można celować w mniejsze wygrane (a nie w tę główną) przy mniejszej liczbie skreśleń (np. 1, 2 lub 3 skreślenia), a to znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wygranej, choć o dużo mniejszej wartości. Jeśli nie trafimy za pierwszym razem, to wysyłamy ten sam zestaw liczb na kolejne losowanie, za każdym razem zwiększając jednak stawkę, za jaką gramy. Zwiększamy ją w taki sposób, aby w razie wygrania, kwota wygranej była większa od wszystkich kosztów z danego i poprzednich dni, kiedy to przegraliśmy w danym cyklu gry progresywnej. Zgodnie bowiem z rachunkiem prawdopodobieństwa szanse na wytypowanie np. 1 liczby z 80 w Multi Multi (gdzie losuje się aż 20 liczb) wynoszą 25%, ale już szanse, że co najwyżej za dziesiątym razem trafimy na tę liczbę wzrastają już do ponad 94%! Niestety całkowity koszt inwestowany wg schematu progresywnego doboru stawek jest tak ogromny, że nie będziemy go w stanie udźwignąć, nie mówiąc już o tym, że nadal jest ponad 5% szans na to, że za dziesiątym razem też nie uda się wygrać i zakończyć ciągu gry z zyskiem. Nawet gdy uda Ci się 5-10 razy pociągnąć takie serie zakończone sukcesem (drobną wygraną) – to i tak następnym razem zaliczysz bankruta!

Progresja w lotto jest przede wszystkim utopią już z samego powodu dużej przewagi organizatora nad graczami, bo na wygrane przeznaczane jest ledwie około 50% wpłaconych przez grających kwot. Znacznie lepiej to wygląda w kasynach (przy ruletce może to być nawet ponad 94%), ale tam z kolei gra progresją jest zabroniona i obsługa może nam w pewnym momencie odmówić możliwości dalszej gry…

Dlatego nie próbujcie oszukać matematyki (nazywanej królową nauk) na tym polu i nie wierzcie w żadne sprawdzone super-hiper systemy lotto zwiększające Wasze szanse na stanie się bogaczem dzięki wygranej na loterii.

Facebooktwitter

13 komentarzy

 1. Dominik 29 maja 2015 Odpowiedz
 2. Blake 24 czerwca 2015 Odpowiedz
 3. Mara 27 października 2015 Odpowiedz
 4. buty daniel 7 listopada 2015 Odpowiedz
 5. Tomek 20 czerwca 2016 Odpowiedz
 6. Natalia 15 grudnia 2016 Odpowiedz
 7. Barthezz83 1 lutego 2018 Odpowiedz
 8. Lord Failure 16 maja 2019 Odpowiedz
 9. Andrzej 22 czerwca 2020 Odpowiedz
 10. Marcin 11 kwietnia 2021 Odpowiedz
 11. Mirek 13 kwietnia 2021 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.