6 porad jak założyć własną działalność gospodarczą?

działalność gospodarczaOgromna liczba młodych ludzi zaraz po skończeniu studiów marzy o założeniu swojej firmy i pracy na własny rachunek. Jeżeli tylko posiadają oni pomysł oraz środki potrzebne na start, to oczywiście jest to świetny pomysł na życie. Często jednak obawiają się oni wielu formalności, które czekają ich przed rozkręcaniem biznesu. Poniżej znajduje się sześć podpowiedzi, w jaki sposób szybko i sprawnie założyć swoją działalność i odnieść sukces.

1. Pomysł

Żadna działalność nie powstałaby, gdyby osoba, która ją zakłada, nie miała pomysłu. Można mieć mnóstwo pieniędzy i ogromną wiedzę na wiele tematów, jeśli jednak nie znajdzie się żadna konkretna koncepcja na założenie i rozwijanie swojego biznesu, to nic z tego nie wyjdzie.

2. Biznesplan

Najważniejszy przy otwieraniu swojej działalności jest biznesplan. Pomoże nam on realizować zamierzone cele świeżej firmy oraz budowanie jej krok po kroku według ściśle określonego scenariusza.

3. Rozpoznanie rynku

W zasadzie w każdej branży znajdzie się konkurencja i nie należy jej lekceważyć. Najlepiej zawsze zorientować się w ofercie rywali, ich atutach oraz wadach by móc określić, w jakim kierunku ma iść nasz biznes oraz jaką skuteczną taktykę obrać, żeby zostać zauważonym i docenionym przez klientów. Warto również rozpoznać rynek pod względem kupców bądź usługobiorców, by spokojnie sprostać ich oczekiwaniom. Zorientowanie się w potrzebach społeczeństwa oraz wysyceniu oferty rynkowej jest ważne jeszcze przed założeniem biznesu, aby wiedzieć, na ile innowacyjnym trzeba być oraz jak niecodzienne rozwiązania zaproponować w danej branży, by była możliwość odniesienia sukcesu. Pozwoli nam to odpowiedzieć na pytanie „Czy dana inwestycja w tym obszarze rynku w ogóle ma szansę?”.

4. Pozyskanie środków

Opcji jest kilka. Możemy mieć własne oszczędności i przeznaczyć je na rozwój swojego pomysłu, ale jeśli nie posiadamy wcale pieniędzy albo kwota na naszym koncie jest niewystarczająca, to powinniśmy rozważyć kredyty bądź dotacje. W takim wypadku przyda się nam sporządzony wcześniej biznesplan. Należy rozeznać się we wszystkich możliwych opcjach i wybrać tę najbardziej korzystną oraz dostępną dla nas.

5. Od czegoś trzeba zacząć

Musimy zdecydować się, jaką formę działalności zamierzamy założyć. Chociaż wybór jest stosunkowo duży, to w praktyce raczej decyzja pada na spółkę cywilną bądź jednoosobową działalność gospodarczą.

6. Składanie dokumentów

Następnym krokiem jest składanie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (wniosek CEIDG). Można to zrobić zarówno elektronicznie jak i osobiście, dostarczając papiery do Urzędu Gminy. Pocieszeniem dla przedsiębiorców zaczynających swoją przygodę jest to, że złożenie takiego wniosku wiąże się z jednoczesnym wpisaniem do ZUS, KRUS oraz GUS, a zatem wszystkie formalności załatwione są za jednym zamachem. W tym momencie możemy rozpocząć pracę w swojej własnej firmie.

Zakładanie własnej działalności to z pewnością opłacalne, ale wcale nie łatwe zadanie. Zdecydowanie wymaga dużo poświęceń, czasu oraz determinacji. W przyszłości może jednak się okazać, że była to świetna decyzja, warta zachodu. Wszystko co trzeba wykonać, to zorientować się w formalnościach oraz rynku i zdobyć się na odwagę, by wykonać pierwszy krok.

Nie sposób wszystkiego poruszyć w tym wpisie gościnnym. Dlatego jeśli nie wiesz jak założyć działalność gospodarczą albo prowadzisz ją, ale masz z jakąś kwestią problem, to wiele przydatnych porad znajdziesz na: http://biznesyrobie.pl/firma/.

Facebooktwitter

12 komentarzy

  1. Magda 18 maja 2017 Odpowiedz
  2. Ewelina 19 maja 2017 Odpowiedz
  3. Foscor Lady 20 maja 2017 Odpowiedz
  4. Adrian 22 maja 2017 Odpowiedz
  5. Pływak 31 maja 2017 Odpowiedz
  6. Jarek 3 czerwca 2017 Odpowiedz
  7. marcin 9 czerwca 2017 Odpowiedz
    • Jacek 20 lipca 2017 Odpowiedz
  8. Kamil 13 czerwca 2017 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.