Ogromna liczba młodych ludzi zaraz po skończeniu studiów marzy o założeniu swojej firmy i pracy na własny rachunek. Jeżeli tylko posiadają oni pomysł oraz środki potrzebne na start, to oczywiście jest to świetny pomysł na życie. Często jednak obawiają się oni wielu formalności, które czekają ich przed rozkręcaniem biznesu. Poniżej znajduje się sześć podpowiedzi, w jaki sposób szybko i sprawnie założyć swoją działalność i odnieść sukces.
1. Pomysł
Żadna działalność nie powstałaby, gdyby osoba, która ją zakłada, nie miała pomysłu. Można mieć mnóstwo pieniędzy i ogromną wiedzę na wiele tematów, jeśli jednak nie znajdzie się żadna konkretna koncepcja na założenie i rozwijanie swojego biznesu, to nic z tego nie wyjdzie.
2. Biznesplan
Najważniejszy przy otwieraniu swojej działalności jest biznesplan. Pomoże nam on realizować zamierzone cele świeżej firmy oraz budowanie jej krok po kroku według ściśle określonego scenariusza.
3. Rozpoznanie rynku
W zasadzie w każdej branży znajdzie się konkurencja i nie należy jej lekceważyć. Najlepiej zawsze zorientować się w ofercie rywali, ich atutach oraz wadach by móc określić, w jakim kierunku ma iść nasz biznes oraz jaką skuteczną taktykę obrać, żeby zostać zauważonym i docenionym przez klientów. Warto również rozpoznać rynek pod względem kupców bądź usługobiorców, by spokojnie sprostać ich oczekiwaniom. Zorientowanie się w potrzebach społeczeństwa oraz wysyceniu oferty rynkowej jest ważne jeszcze przed założeniem biznesu, aby wiedzieć, na ile innowacyjnym trzeba być oraz jak niecodzienne rozwiązania zaproponować w danej branży, by była możliwość odniesienia sukcesu. Pozwoli nam to odpowiedzieć na pytanie „Czy dana inwestycja w tym obszarze rynku w ogóle ma szansę?”.
4. Pozyskanie środków
Opcji jest kilka. Możemy mieć własne oszczędności i przeznaczyć je na rozwój swojego pomysłu, ale jeśli nie posiadamy wcale pieniędzy albo kwota na naszym koncie jest niewystarczająca, to powinniśmy rozważyć kredyty bądź dotacje. W takim wypadku przyda się nam sporządzony wcześniej biznesplan. Należy rozeznać się we wszystkich możliwych opcjach i wybrać tę najbardziej korzystną oraz dostępną dla nas.
5. Od czegoś trzeba zacząć
Musimy zdecydować się, jaką formę działalności zamierzamy założyć. Chociaż wybór jest stosunkowo duży, to w praktyce raczej decyzja pada na spółkę cywilną bądź jednoosobową działalność gospodarczą.
6. Składanie dokumentów
Następnym krokiem jest składanie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (wniosek CEIDG). Można to zrobić zarówno elektronicznie jak i osobiście, dostarczając papiery do Urzędu Gminy. Pocieszeniem dla przedsiębiorców zaczynających swoją przygodę jest to, że złożenie takiego wniosku wiąże się z jednoczesnym wpisaniem do ZUS, KRUS oraz GUS, a zatem wszystkie formalności załatwione są za jednym zamachem. W tym momencie możemy rozpocząć pracę w swojej własnej firmie.
Zakładanie własnej działalności to z pewnością opłacalne, ale wcale nie łatwe zadanie. Zdecydowanie wymaga dużo poświęceń, czasu oraz determinacji. W przyszłości może jednak się okazać, że była to świetna decyzja, warta zachodu. Wszystko co trzeba wykonać, to zorientować się w formalnościach oraz rynku i zdobyć się na odwagę, by wykonać pierwszy krok.
Nie sposób wszystkiego poruszyć w tym wpisie gościnnym. Dlatego jeśli nie wiesz jak założyć działalność gospodarczą albo prowadzisz ją, ale masz z jakąś kwestią problem, to wiele przydatnych porad znajdziesz na: http://biznesyrobie.pl/firma/.


Ja uważam, że ważniejszym od biznes planu jest pomysł. Co nam z tego, że mamy biznes plan na tyle dobry, że nawet i uzyskamy dofinansowanie z Urzędu Pracy skoro pomysł będzie do dupy albo za bardzo oklepany i na dłuższą metę nie podołamy?
Rozpoznanie rynku – zgadzam się, jest ważne. Choćby dla ustalenia lokalizacji np. fitness clubu. Wiadome, że nie otworzymy siłowni w miejscu, gdzie na drugim rogu ulicy jest następny fitness club, mający stałych klientów.
Pozdrawiam 😉
Słuszne spostrzeżenia 🙂
Grzegorz Deuter ostatnio opublikował…To Ty tworzysz własny sukces
Moim zdaniem pomysł jest najważniejszy. Dodałbym do tego, że musiałby być komercyjny, czyli coś co faktycznie ma odbiorców i sens.
Co do dokumentów to pewnie o tym można książkę napisać. 😀
temat zakładania działalności gospodarczej jest mi bardzo bliski. Biznes plan i badanie rynku to podstawa. Ale i tak dużo zależy od szczęścia. I oczywiście własna firma to dużo, dużo pracy… A kasa wbrew ogólnym poglądom nie leci z góry jak confetti. Bywa trudno, ale daje to satysfakcję.
Fajnie by było założyć swój własny biznes, ale myślę, że prawdą jest że wiele osób rezygnuje z obawy przed formalnościami i całym tym procesem tworzenia. Myślę, że jak ktoś ma pomysł to własnie pierwszą sprawą jest zbadanie rynku, by ten pomysł zweryfikować. No a potem warto już pójść za ciosem, zrobić biznesplan i próbować. Sama się nad tym zastanawiam. Zobaczymy, może się odważę.
Dodałabym również stworzenie modelu biznesowego. Według mnie jest lepszym narzędziem niż biznesplan, lecz ten drugi jest potrzebny do pozyskania środków no. z funduszy unijnych.
Dodałbym również 7 punkt i nazwał go „wiele cierpliwości”. Już same urzędy powodują niechęć do prowadzenia własnej działalności, a to przecież dopiero początek.
Odradzam zakładanie działalności w okresie wakacji – 2 x więcej czekania…
Moim zdaniem właściwe opracowanie planu jest najważniejsze. Moja poprzednia firma właśnie z powodu jego braku nie rozwinęła się i bardzo szybko trzeba było ją zamknąć. Same formalności moim zdaniem nie są aż tak złe.
Dopisałbym do listy kilka rzeczy:
– determinację w dążeniu do wyznaczonego celu
– pracowitość
– cierpliwość
Sukcesy nie biorą się znikąd, a rozpoczęcie własnej działalności zazwyczaj nie jest ani łatwe ani przyjemne.
Powodzenia dla wszystkich, którzy zaczynają!
Zgadzam się z Marcinem – przydałaby się jeszcze odwaga plus trochę kasy na start i pierwszy okres, kiedy firma nie przynosi zysków. Ja bym z tym pozyskiwaniem dotacji albo z braniem kredytu jednak uważał. Dotacje niejednokrotnie wiążą się z koniecznością utrzymania firmy przez jakiś czas (rok lub dwa) – inaczej przedsiębiorca musi oddać całość uzyskanych pieniędzy.
Formalności nie są wcale takie straszne – przechodziłem już przez to i choć papierologia początkowo przerażała, to ostatecznie okazała się jak najbardziej do ogarnięcia.
Pozdrawiam,
Jacek
Jacek ostatnio opublikował…Uśmiechnięta realizacja – czyli kompleksowe materiały dla małej firmy
Jak dla mnie pomysł na biznes to pikuś. Mnie przerażała strasznie sama kwestia papierologi i chodzenia po urzędach podczas zakładanie firmy. Dobrze, że trafiłam na fajne biuro rachunkowe (tu marketing szeptany…), które bardzo mi w tym pomogło. Tak bardzo poczułem do nich zaufanie i poznałem się na ich profesjonalizmie, że teraz prowadzą dla mnie kompleksową księgowość. 🙂 Gdyby nie od sam na pewno bym tego nie udźwignął. Wspierają mnie dobrą radą, profesjonalnym opanowanie i przede wszystkim poczuciem bezpieczeństwa. Takie biuro rachunkowe to skarb.