Herbaty uspokajające – jakie zioła możemy w nich znaleźć?

Herbaty uspokajająceW łagodnych stanach napięcia nerwowego wiele osób sięga po zioła uspokajające. Często wykazują się one dużą skutecznością, nie mając przy tym negatywnego wpływu na organizm, przez co ich stosowanie jest znacznie bezpieczniejsze niż w przypadku leków. Szczególnie skuteczne są herbaty uspokajające, zawierające w swoim składzie różne mieszanki ziół. Jakie zioła charakteryzują się właściwościami uspokajającymi?

Melisa

Melisa jest popularnym ziołem o właściwościach łagodzących stany napięcia nerwowego, zmniejszających stres i pomagających w problemach z zasypianiem. Jest całkowicie bezpieczna również dla dzieci, przez co często pojawia się w herbatach ziołowych, leczących nadpobudliwość u najmłodszych. Najbardziej znana jest jednak ze swoich właściwości ułatwiających zasypianie i poprawiających jakość snu, przez co chętnie stosują ją osoby cierpiące na bezsenność lub borykające się z problemami psychicznymi, takimi jak na przykład depresja. Dzięki temu melisę zawiera praktycznie każda herbata uspokajająca. Oprócz właściwości uspokajających, pomaga ona również w przypadku bólów miesiączkowych, migreny, a także poprawia trawienie.

Szyszki chmielu

Chmiel wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z produkcją piwa, mało kto jednak wie, że szyszki chmielu dają również efekt terapeutyczny, przez co są one składnikiem wielu herbat uspokajających i ziołowych leków. Są one szczególnie skuteczne w stanach lękowych, stanach napięcia nerwowego i w przypadku problemów z przewlekłym stresem. Ponadto chmiel, podobnie jak melisa, wykazuje właściwości ułatwiające zasypianie i poprawiające jakość snu, a więc stosują go również osoby borykające się z problemem bezsenności. Ponadto szyszki chmielu m.in. przyspieszają metabolizm i pomagają zwalczyć uciążliwe dolegliwości, związane z menopauzą. Chmiel często jest wykorzystywany również w kosmetyce, jako naturalny dodatek do maseczek, kremów i szamponów do włosów, ze względu na jego intensywne działanie regenerujące.

Żeń-szeń

Niezwykle popularny środek na wiele dolegliwości psychicznych i fizycznych, często wchodzący również w skład herbat na uspokojenie. Charakteryzuje się przede wszystkim swoim działaniem zmniejszającym stres i stany napięcia nerwowego, pozwalając na łatwiejsze odprężenie się. Ponadto zwiększa on koncentrację i poprawia poziom zdolności intelektualnych, przez co sięgają po niego również uczniowie i studenci, aby poprawić swoją zdolność uczenia się i zapamiętywania.

Dziurawiec zwyczajny

Zioło traktowane jako naturalny antydepresant, który pomaga w leczeniu lekkiej i umiarkowanej depresji. Pomaga w łagodzeniu stresu, napięcia nerwowego, problemach z zasypianiem oraz ogólnie wpływa na poprawę nastroju. Jego działanie porównuje się do klasycznych leków przeciwdepresyjnych, a więc można liczyć na jego dużą skuteczność. Warto jednak wiedzieć, że dziurawiec jako składnik herbat na uspokojenie nie jest aż tak skuteczny w leczeniu depresji jak inne preparaty zawierające to zioło, takie jak olej z dziurawca lub nalewki alkoholowe.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.pl
Facebooktwitter

2 komentarze

  1. Nika 4 lipca 2018 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.