Oczyszczające działanie czystka

Oczyszczające działanie czystek - zioło na zdrowieCzystek to zioło, któremu przypisano liczne właściwości zdrowotne. Dobrze jest przyjrzeć się mu bliżej, by móc stwierdzić, czy faktycznie picie czystka przyniesie rewolucyjne zmiany w organizmie. Czy po to zioło warto sięgać?

Zioło znane od wieków

Wbrew pozorom czystek nie jest jakąś szczególną nowością. Jego właściwości znane były już przed wiekami. Polecała go nawet święta Hildegarda. Zwolennicy czystka uważają, że jest jedną z najsilniej działających roślin, których zasługą jest wzmocnienie układu immunologicznego człowieka. Jednocześnie ma on nie posiadać żadnych skutków ubocznych do tego stopnia, że podawać go można już niemowlakom. Jednak skuteczności można spodziewać się po długotrwałym stosowaniu tego zioła. Wypicie jednej szklanki z pewnością niewiele zmieni.

Z pewnością prawdą jest, że czystek to dobre źródło polifenoli, których jest w nim nawet więcej, niż w innym słynnym naparze – zielonej herbacie. Działanie czystka na infekcje górnych dróg oddechowych potwierdziły nawet badania kliniczne. Wolne rodniki obecne w organizmie przyczyniają się do powstania wielu chorób, między innymi nowotworów. Polifenole wiążą i neutralizują wolne rodniki. Zapobiegają one również rozwojowi stanów zapalnych w organizmie. Wzmacniają one naczynia krwionośne oraz hamują proces utleniania się niekorzystnego cholesterolu frakcji LDL. Działanie polifenoli skupia się również na właściwościach antyalergicznych.

Działanie oczyszczające

Czystek, jak sama jego nazwa wskazuje, powinien odznaczać się działaniem oczyszczającym. Jego entuzjaści sugerują, że zioło to wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dochodzi wręcz do absurdalnych stwierdzeń, że jest to uniwersalny lek, również na wirusy na przykład ptasiej grypy. Jak na razie nie przeprowadzono tego typu badań. Do tej pory właściwości czystka oceniano jedynie na podstawie badań laboratoryjnych, a nie w formie wnikliwych testów na ludziach. Dlatego na przykład nie zaleca się picia go kobietom w ciąży, bo po prostu nie wiadomo, jak wpływa on na płód. Czystek z pewnością można traktować jako suplement diety, ponieważ jest to dobre źródło cennych polifenoli, ale w żadnym wypadku jego stosowanie nie może być zamiennikiem profesjonalnego leczenia.

Herbatka z czystka

Czystek to zioło przeznaczone do przygotowywania z niego naparów. Często jest on w takiej formie sprzedawany w aptekach i sklepach zielarskich. Aby dobrze przygotować herbatę, należy jedną łyżeczkę ziół zalać wrzątkiem i pozostawić na około pięć minut. Napar wymaga więcej inwencji, polegającej na zalaniu garści czystka jednym litrem wody. Tak przygotowaną miksturę trzeba gotować przez pięć minut. Warto zwrócić uwagę na pochodzenie kupowanego czystka. Lepiej sięgać po produkt ekologiczny. W innym przypadku można mieć do czynienia z zanieczyszczonym czystkiem.

Czystek pojawia się na półkach nie tylko w formie suszu do zaparzenia herbaty, ale także jako wygodne w użytkowaniu tabletki do ssania oraz kapsułki. Na bazie czystka z powodzeniem można przygotowywać inhalacje oczyszczające układ oddechowy.

Inspiracją do publikacji wpisu o właściwościach czystka była firma oferująca naturalne suplementy – Spiropharm.

Facebooktwitter

6 komentarzy

  1. Monika 17 listopada 2016 Odpowiedz
  2. Dominik 18 listopada 2016 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.