Po 4 latach prowadzenia bloga przygotowując się do napisania tekstu na temat moich tajników blogowania, zarobków, zdobywania czytelników – postanowiłem dokonać opracowania wstępnego, które nakierowane jest głównie na etap pozycjonowania bloga w początkowej fazie jego istnienia.
Amatorskie pozycjonowanie bloga
I tak ze względów finansowych postawiłem początkowo na samodzielne pozycjonowanie domeny głównej i kilku wpisów, które uznałem za najwartościowsze (teksty te były dobrze dopracowane, długie) – od czegoś trzeba było zacząć.
To były inne czasy, dziś pozycjonowanie zwłaszcza profesjonalne jest o wiele trudniejsze i droższe. Ale i amatorsko w 2015/16 roku nieco mnie to kosztowało. Dokonałem przy tym kilku eksperymentów, co posłużyło jako materiał na 4 wpisy.
Nie ma co obecnie krytykować tamtejszych działań, wtedy takie kroki (niektóre z nich) mogły dawać jakieś efekty pozytywne w porównaniu do ewentualnego całkowitego braku pozycjonowania i oczekiwania na to, że po latach blog zyska moc i sam się wypozycjonuje.
Te działania (kupowanie linków z różnych źródeł) jakoś tam przyspieszyły promocję strony, dało się zauważyć trochę wejść na wybrane słowa kluczowe. Jednak zarówno nieduża moc poszczególnych linków jak i znikające tzw. miejscówki sprawiły, że po latach dane frazy nie są już tak wysoko, jak tuż po sfinalizowaniu umowy na działanie tych kupionych linków. Po 4 latach wejść z wyników wyszukiwania jest już zauważalnie dużo głównie dzięki temu, że mam na koncie ponad 300 wpisów i obecnie liczy się dla mnie cykliczność dodawania kolejnych jak i wartość merytoryczna tych wcześniejszych w większości ponadczasowych wpisów. Oto ten cykl moich dawnych wpisów (niektóre informacje tam zawarte straciły mocno na znaczeniu):
Tajniki praktycznego pozycjonowania – narzędzia analityczne
Tajniki praktycznego pozycjonowania – sklepy SEO
Tajniki praktycznego pozycjonowania – usługi płatne
Tajniki praktycznego pozycjonowania – usługi Allegro
Kilka porad z innych źródeł
W tym wpisie postanowiłem też wskazać czytelnikom kilka ciekawych tekstów innych autorów (nieco też świeższe teksty od moich), którzy lepiej się znają na pozycjonowaniu.
Z pewnością warto przebadać swój blog z użyciem narzędzi do analizy szybkości wczytywania stron.
Ciekawe wprowadzenie do pozycjonowania blogów zaprezentowała zawodowa pozycjonerka Lexy.
Jedną z ważniejszych spraw, na którą mamy duży wpływ, jest optymalizacja strony – o tym w tym wpisie.
Mniemam, że przydatne mogą się też okazać: wykaz darmowych narzędzi SEO (nie wiem, na ile to wszystko będzie aktualne w momencie, kiedy czytasz ten tekst, bo w tym obszarze szybko świat się zmienia) oraz zestawienie 39 technik SEO.
A tu już z grubej rury czyli kompendium wiedzy o pozycjonowaniu.
Warto z pewnością także zajrzeć do podsumowującego 2018 rok badania ankietowego osób związanych z pozycjonowaniem, jakie są ich aktualne podejścia. Ponadto polecam w miarę świeże spojrzenie z 2019 roku na pozycjonowanie a nawet jego brak.
Słów kilka o marketingu internetowym
A na koniec o samym promowaniu np. swojego bloga i jego poszczególnych wpisów – to już w dużym skrócie, czyli o zagadnieniach związanych z facebookiem:
Jak promować post na facebooku
Dlaczego Power Editor jest lepszy od Promuj Post na facebooku


Dobrze napisane. Zgadzam się z Toba w 100%.
Pierwsza sprawa to analiza, a potem wspomniana optymalizacja. Same linki nic nie dadzą, a mogą nawet zaszkodzić w pewnych sytuacjach. Czasem porządna optymalizacja strony może przynieść zaskakująco dobre efekty.
Oczywiście, że warto promować i pozycjonować nowe blogi. Jak mają zauważyć nas nowi czytelnicy jeżeli nie pokazujemy się w wyszukiwarce Google. Warto więc założyć profile firmowe na popularnych mediach społecznościowych, aby powiadamiać potencjalnych odbiorców o tym co aktualnie robimy. Optymalizacja strony to podstawa, Google będzie odbierało nas jako profesjonalistów. Dodatkowo warto zadbać o to aby treści zawarte na blogu były napisane zgodnie z zasadami SEo, są różnego rodzaju wtyczki do bloga lub programy, które nam w tym pomogą i sprawdzą co jeszcze powinniśmy poprawić w naszym tekście.
Jakis czas temu zastanawiałem się nawet, czy nie wykupić jakiś linków w którymś ze sklepów SEO, ale z tego co piszesz raczej szału nie będzie. Pozostaje mi chyba pisać coraz lepsze teksty i czekać na cud, że kiedyś ktoś to zauważy i zacznie czytać. A może masz jakieś inne propozycje na promocję bloga?
Wojtek ostatnio opublikował…Zgarnij 200 zł za kilka kliknięć myszką- promocja Banku Millenium.
Więcej o promowaniu bloga napisałem w tym tekście: http://grzegorzdeuter.pl/moje-tajniki-blogowania-zarobki-zdobywanie-czytelnikow/
Grzegorz Deuter ostatnio opublikował…Plazmowanie, energetyzacja, czy strukturyzacja wody?
NIezły wpis, ale ja już to czytałam u wielu i na blogach agencji od social media marketingu i SEO.
A ja mam inne pytanie, gdzie znaleźć fajne grupy wsparcia blogerów, gdzie by sobie wzajemnie pomagali na zasadzie marketingu szeptanego.
Grupy są tam, gdzie być powinny – na fejsie 🙂
Grzegorz Deuter ostatnio opublikował…Skazani na zyski – Piotr S. Wajda o prawdziwym pieniądzu
Całkiem przejrzysty wpis dotyczących aspektów czy warto pozycjonować nowe blogi. Zgodzę się z jednym z przedmówców, że najpierw warto zacząć od analizy / audytu SEO i dopiero potem zacząć optymalizację, która i tu też się zgadzam może zdziałać cuda! Co do linków to nie bagatelizowałbym ich znaczenia, jednak trzeba bardzo uważać by sobie nimi nie zaszkodzić i przed rozpoczęciem linkowania na własną rękę przeczytał nie jeden nie dwa a naście artykułów i opinii przed podjęciem stosownego kierunku działań lub powierzył sprawę profesjonalistom. Dodatkowo należy pamiętać, że pozycjonowanie jest procesem ciągłym i najlepsze co można zrobić dla nowej strony to dodawać nowe artykuły, poprawiać ich strukturę nagłówków i zadbać o linkowanie wewnętrzne. Pozdrawiam.
Seoit ostatnio opublikował…Jaki sklep lub biznes otworzyć w Polsce?
Jasne ze warto 🙂 ale dobre blogi same się pozycjonują, systematyczne wpisy + dobrze wybrane tematy będą przyciągać na lata.
Twój serwis jest przykładem, że można się dobrze pozycjonować. Spokojnie stawiać na content i dbać o jakość tekstów. Również podążam tą drogą. Życzę powodzenia i trzymam kciuki za Twoją pracę Grzegorz.
Warto, ponieważ pozwala nam to skutecznie rozwijać naszą stronę.
Zawsze warto pozycjonować blogi!