Czy warto pozycjonować i promować nowe blogi?

SEO pozycjonowanie blogaPo 4 latach prowadzenia bloga przygotowując się do napisania tekstu na temat moich tajników blogowania, zarobków, zdobywania czytelników – postanowiłem dokonać opracowania wstępnego, które nakierowane jest głównie na etap pozycjonowania bloga w początkowej fazie jego istnienia.

Amatorskie pozycjonowanie bloga

I tak ze względów finansowych postawiłem początkowo na samodzielne pozycjonowanie domeny głównej i kilku wpisów, które uznałem za najwartościowsze (teksty te były dobrze dopracowane, długie) – od czegoś trzeba było zacząć.

To były inne czasy, dziś pozycjonowanie zwłaszcza profesjonalne jest o wiele trudniejsze i droższe. Ale i amatorsko w 2015/16 roku nieco mnie to kosztowało. Dokonałem przy tym kilku eksperymentów, co posłużyło jako materiał na 4 wpisy.

Nie ma co obecnie krytykować tamtejszych działań, wtedy takie kroki (niektóre z nich) mogły dawać jakieś efekty pozytywne w porównaniu do ewentualnego całkowitego braku pozycjonowania i oczekiwania na to, że po latach blog zyska moc i sam się wypozycjonuje.

Te działania (kupowanie linków z różnych źródeł) jakoś tam przyspieszyły promocję strony, dało się zauważyć trochę wejść na wybrane słowa kluczowe. Jednak zarówno nieduża moc poszczególnych linków jak i znikające tzw. miejscówki sprawiły, że po latach dane frazy nie są już tak wysoko, jak tuż po sfinalizowaniu umowy na działanie tych kupionych linków. Po 4 latach wejść z wyników wyszukiwania jest już zauważalnie dużo głównie dzięki temu, że mam na koncie ponad 300 wpisów i obecnie liczy się dla mnie cykliczność dodawania kolejnych jak i wartość merytoryczna tych wcześniejszych w większości ponadczasowych wpisów. Oto ten cykl moich dawnych wpisów (niektóre informacje tam zawarte straciły mocno na znaczeniu):

Tajniki praktycznego pozycjonowania – narzędzia analityczne

Tajniki praktycznego pozycjonowania – sklepy SEO

Tajniki praktycznego pozycjonowania – usługi płatne

Tajniki praktycznego pozycjonowania – usługi Allegro

Kilka porad z innych źródeł

W tym wpisie postanowiłem też wskazać czytelnikom kilka ciekawych tekstów innych autorów (nieco też świeższe teksty od moich), którzy lepiej się znają na pozycjonowaniu.

Z pewnością warto przebadać swój blog z użyciem narzędzi do analizy szybkości wczytywania stron.

Ciekawe wprowadzenie do pozycjonowania blogów zaprezentowała zawodowa pozycjonerka Lexy.

Jedną z ważniejszych spraw, na którą mamy duży wpływ, jest optymalizacja strony – o tym w tym wpisie.

Mniemam, że przydatne mogą się też okazać: wykaz darmowych narzędzi SEO (nie wiem, na ile to wszystko będzie aktualne w momencie, kiedy czytasz ten tekst, bo w tym obszarze szybko świat się zmienia) oraz zestawienie 39 technik SEO.

A tu już z grubej rury czyli kompendium wiedzy o pozycjonowaniu.

Warto z pewnością także zajrzeć do podsumowującego 2018 rok badania ankietowego osób związanych z pozycjonowaniem, jakie są ich aktualne podejścia. Ponadto polecam w miarę świeże spojrzenie z 2019 roku na pozycjonowanie a nawet jego brak.

Słów kilka o marketingu internetowym

A na koniec o samym promowaniu np. swojego bloga i jego poszczególnych wpisów – to już w dużym skrócie, czyli o zagadnieniach związanych z facebookiem:

Jak promować post na facebooku

Dlaczego Power Editor jest lepszy od Promuj Post na facebooku

Facebooktwitter

11 komentarzy

  1. ragus.pl 26 marca 2019 Odpowiedz
  2. FCE.pl 6 kwietnia 2019 Odpowiedz
  3. sigma 18 lipca 2019 Odpowiedz
  4. Wojtek 28 sierpnia 2019 Odpowiedz
  5. Kasia ChicByKate 1 października 2019 Odpowiedz
  6. Seoit 5 lutego 2020 Odpowiedz
  7. Łukasz 26 lutego 2020 Odpowiedz
  8. Luk 29 lipca 2020 Odpowiedz
  9. Karol 30 września 2021 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *