Bitcoin – Cyfrowa waluta przyszłości?

Bitcoin - Cyfrowa waluta przyszłości?Foto: CC by BTC Keychain / Flickr

We współczesnym świecie możliwości stworzone przez wszelkiego rodzaju instytucje państwowe, sklepy sieciowe i punkty usługowe pozwalają bez wychodzenia z domu dokonać wielu formalności lub zrobić podstawowe zakupy spożywcze. Nie dziwi więc fakt, że od kilku lat prawdziwą rewolucją w internecie stała się wirtualna waluta, czyli bitcoin.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to waluta, której do tej pory nikomu nie udało się dotknąć, ponieważ jest w całości wirtualna. Nie zna więc żadnych granic i jest dostępna wszędzie tam, gdzie możliwe jest połączenie z internetem lub siecią komórkową. Nikt nią nie zarządza, nikt jej nie wydaje ani nie kontroluje, jest więc całkowicie niezależna od jakichkolwiek instytucji, banków lub rządów. Otwarty kod źródłowy tej waluty sprawia, że jest ona dostępna dla każdego. Działa w sieci P2P. Nie ma swojego właściciela, nikt nie czerpie zysków z jej emisji. Tworzą ją ludzie dla ludzi.

Zmiany dokonywane w protokole waluty muszą zostać przegłosowane przez określoną liczbę jej użytkowników. Rządzi więc demokracja. Samodzielnych zmian nie może dokonać nikt, nawet twórca bitcoina. Daje to gwarancję, że nie zostaną wprowadzone niekorzystne dla użytkowników zmiany, które w jakikolwiek sposób mogłyby pozbawić ich własności waluty.

Jak zdobyć Bitcoin?

Bitcoin, jak każda inna światowa waluta, może być przedmiotem spekulacji. Można go więc po prostu kupić lub sprzedać w kantorze internetowym.

Drugim, bardziej skomplikowanym sposobem jest mining, czyli „wykopanie” bitcoina poprzez zaangażowanie mocy obliczeniowej komputera do rozwiązania skomplikowanego problemu matematycznego. W obecnych czasach do przeprowadzenia tego typu procedury potrzebny jest sprzęt przypominający średniej wielkości serwerownię, więc metoda ta nie jest dostępna dla każdego.

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem pozostaje zakup waluty na giełdzie lub w kantorze.

Jak działa Bitcoin?

Waluta funkcjonuje wirtualnie, jednak jest bardzo realna. Można nią dokonać transakcji internetowych w wielu miejscach na całym świecie. Doskonale sprawdza się w mikropłatnościach internetowych, handlu międzynarodowym oraz wszędzie tam, gdzie dokonanie płatności poprzez tradycyjny przelew znacznie wydłuży czas realizacji.

Bitcoin jest więc pieniądzem, który ma swoją określoną wartość. Jest ona wprost proporcjonalna do liczby użytkowników bitcoina, tzn. im więcej ludzi dokonuje transakcji za pomocą bitcoina, tym jego wartość jest większa.

Specyfika kodu źródłowego bitcoina oparta na zasadach kryptografii i matematyki zapewnia jej bezpieczeństwo i niepodrabialność. Ze względu na wirtualny charakter funkcjonowania, nie można jej również dodrukować, sfałszować lub zablokować. Nie podlega też prawom spadkowym, zajęciom komorniczym, podziałowi majątku przy rozwodzie, itp.

Bitcoin to waluta anonimowa o ograniczonej ilości. Powstało jej jedynie 21 milionów, co sprawia, że skutecznie opiera się prawom inflacji. Jest również podzielna do ośmiu miejsc po przecinku. Część bitcoina nazywana jest satoshi.

Fenomen popularności Bitcoina

Cyfrowa waluta, jaką jest bitcoin, z biegiem lat zyskuje na popularności, co odzwierciedla się na jej wartości. Ten fenomen ma swoje źródła głównie w ogromnej puli możliwości wykorzystania wirtualnego pieniądza. Transakcje dokonywane za pomocą bitcoina pozwalają ograniczyć koszty, pomijają bowiem procesy przewalutowania środków i opłaty prowizyjne, jakie pobierają banki przy realizacji przelewów międzynarodowych.

Jak każda nowinka technologiczna, tak samo i bitcoin znajduje swoich zwolenników, którzy chcą go po prostu mieć. Wynika to głównie z dużej wartości, jaką obecnie przedstawia bitcoin. Na dzień dzisiejszy jest on bowiem wart ponad dwa tysiące złotych. Odporność na inflację, brak możliwości sfałszowania lub kradzieży tej waluty sprawia, że znajduje ona coraz większe grono zwolenników.

Bitcoin w oczach przedsiębiorców

Jeszcze niedawno opinie o bitcoinie były podzielone. Niektórzy przedsiębiorcy, którzy umożliwili płatność za swoje towary i usługi wirtualną walutą twierdzili, że zainteresowanie tymi transakcjami jest bardzo małe. Inne głosy donosiły, że chwilowo bitcoin jako waluta nie budzi zaufania, ale z biegiem czasu ulegnie to zmianie.

Obecnie coraz więcej światowych gigantów umożliwia realizowanie transakcji bitcoinami. Od grudnia 2014 roku należy do nich m. in. Microsoft.

Jeden z najbardziej renomowanych magazynów ekonomicznych, The Wall Street Journal, skomentował fenomen bitcoina tymi słowami: „Żadna cyfrowa waluta nie zdetronizuje prędko dolara, ale bitcoin to coś więcej niż tylko waluta. Jest radykalnie nowym, zdecentralizowanym systemem zarządzania, sposobem wymiany bogactwa w społeczeństwie. Mówiąc prościej, jest to jedna z najpotężniejszych innowacji w świecie finansów w ciągu ostatnich 500 lat.

Autorem wpisu gościnnego jest Paweł Dalecki – autor przewodnika bitcoin dla początkujących OdkryjBitcoin.pl.

Facebooktwitter

12 komentarzy

  1. Ms. Flowless 2 listopada 2016 Odpowiedz
  2. Lalo.mama 2 listopada 2016 Odpowiedz
  3. Mariusz 3 listopada 2016 Odpowiedz
  4. blogierka 4 listopada 2016 Odpowiedz
  5. Radosna Chata 4 listopada 2016 Odpowiedz
  6. Jarek 26 stycznia 2018 Odpowiedz
  7. Bitcoin 6 marca 2018 Odpowiedz
  8. KryptoPan 27 maja 2019 Odpowiedz
  9. Stellar Fan 11 lipca 2019 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.