Aliens, Predators i inne stwory – czy jeszcze to ogarniasz?

Alien vs Predator - Obcy kontra PredatorFoto: http://www.wallpedes.com

Zaczęło się w 1979 roku – kultowy film Alien (Obcy) zachwycił wszystkich grozą i wysokim poziomem scenariusza z gatunku Science Fiction. Dziś chyba prawie każdy zna Obcego, wie jak wygląda i jak jest groźny. Nie będę się tu więc rozwodził nad opisywaniem szczegółów zachęcających do obejrzenia całej sagi i filmów powiązanych.

Ale pomysł na ten krótki wpis pojawił się w mojej głowie pod wpływem inspiracji dwóch zdarzeń z ostatnich tygodni. Jednym z nich było obejrzenie w TV jednego z filmów, o którym nie wiedziałem wcześniej, a drugim zdarzeniem nadchodząca w lipcu premiera najnowszej części Terminatora. A co ma Terminator wspólnego z Obcym? Aktor – Arnold Schwarzenegger, który w 1987 roku wcielił się w główną rolę w filmie Predator, gdzie jako komandos musiał zmierzyć się w dżungli z nieznanym stworem – tak poznaliśmy Predatora, ale o tym za chwilę – bo właśnie chciałbym tu uporządkować filmotekę dla tych, którzy jeszcze nie ogarnęli całości powiązań Obcych i Predatorów.

Po sukcesie pierwszego Obcego pojawiły się dwie kolejne części: Aliens (Decydujące starcie) z roku 1986 oraz Alien 3 z roku 1992, równie wciągające jak pierwowzór. W 1997 powstała też czwarta część Alien Resurrection (Przebudzenie) uznawana przez wielu za mniej udaną – potem nastąpiła cisza trwająca 7 lat. W 2004 roku pojawiło się pierwsze skojarzenie Obcych i Predatorów (stąd wątek Arnolda) czyli film Alien vs. Predator, a w 2007 druga część Aliens vs. Predator: Requiem. I w tym momencie warto też zasygnalizować, że stwory określane jako Predatory były też motywem przewodnim dwóch dużo mniej znanych filmów. Pierwszy z nich: Predator 2 powstał w 1990 roku i ta część dzieje się już w miejskiej dżungli bez udziału Schwarzeneggera, drugi film: Predators powstał w 2010 i jest jakby połączeniem pomysłów pierwszej części Predatora (dżungla) i motywu z filmu Cube.

To jeszcze nie wszystko, w 2012 wyprodukowano dość kasowy film w technologii 3D – Prometeusz, który także nawiązuje do motywu Obcego, poniżej zwiastun tego filmu:

Według informacji prasowych znana jest już data premiery drugiej części Prometeusza: 4.03.2016, a co ważniejsze – na 2017 rok zapowiadana jest premiera Obcego 5, czy oba filmy ujrzą światło dzienne w tych terminach – przekonamy się niebawem! Jest więc na co czekać, a do tego czasu można zapoznać się z całą zebraną z różnych źródeł historią Obcych i Predatorów.

Aktualizacja: w 2017 roku pojawiła się chyba kompilacja obu zamysłów, bo nie był to Prometeusz 2 lecz Obcy: przymierze a wyglądał na kontynuację Prometeusza. Film nie okazał się w Polsce jakimś przebojem kinowym, choć na zachodzie recenzje były bardzo pozytywne (niestety nie było już wersji 3D). Czy kiedyś pojawi się kolejny film z tej rodziny z nową treścią? Plotki są różne, czas pokaże. Natomiast we wrześniu 2018 trafił na nasze ekrany film Predator (w wersji 3D) – to unowocześniona wersja drugiej części Predatora z 1990 roku dziejąca się w miejskiej dżungli (tak go zapowiadano). W praktyce to zupełnie nowy film, dziwnie i niezasłużenie krytykowany przez internautów. To zwyczajna produkcja dla amerykańskiego przeciętnego widza i jeśli zbyt dużo po filmie sobie nie obiecujemy, to po obejrzeniu nie powinniśmy być rozczarowani.

Facebooktwitter

2 komentarze

  1. Katarzyna 23 stycznia 2017 Odpowiedz
  2. Kasia Kowalska 18 marca 2020 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.