Twoja firma może wejść na rynek zagraniczny dzięki funduszom unijnym

fundusze unijneArtykuł sponsorowany.

Poszukujesz nowych rynków zbytu? Czy myślałeś o tym, aby pozyskać klientów z innych europejskich krajów? Wykorzystaj w tym celu fundusze unijne i stań się bardziej konkurencyjny niż dotychczas.

Najczęściej zaczyna się od prowadzenia lokalnego biznesu. Gdy okazuje się, że produkty lub usługi trafiły w gusta klientów, przedsiębiorca może pomyśleć o biznesie krajowym. Ale z czasem i ten rynek to za mało. Wówczas zapada decyzja o pokazaniu się zagranicznym kontrahentom. Jak to zrobić?

Jeżeli chcesz dostarczać swoje produkty lub usługi klientom zagranicznym, to w pierwszej kolejności musisz je im zaprezentować. Konieczne będzie branie udziału m.in. w cyklicznie organizowanych targach i konferencjach, podczas których możesz poznać przyszłych kontrahentów. Czy i jakie środki są ci potrzebne? Musisz wiedzieć, że w tym zakresie możesz liczyć na konkretne wsparcie.

Miliony na nawiązanie kontaktów handlowych i promocję

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 dla przedsiębiorców zainteresowanych wprowadzeniem swoich produktów lub usług na rynek międzynarodowy została zarezerwowana pula ponad 33 mln euro. Prowadzisz firmę w innym województwie? Pamiętaj, że w każdym działają punkty informacyjne, w których możesz otrzymać niezbędną pomoc w zakresie dotacji europejskich.

Skoro pula środków jest bardzo wysoka, a Ty od dawna myślisz o pozyskaniu zagranicznych klientów i kontrahentów, to może to dobry moment, aby spróbować? Możesz jedynie zyskać – powiększenie dotychczasowej puli klientów oznacza jedynie rozwój, wyższe zyski i tworzenie nowych miejsc pracy.

Na co możesz przeznaczyć otrzymane środki?

Zanim przystąpisz do wypełniania formularzy, musisz zastanowić się, czy masz pomysł na promocję swoich produktów lub usług poza granicami kraju. Zakładając, że pozyskasz środki, powinieneś uwzględnić możliwość wzięcia udziału m.in. w zagranicznych targach. Dlaczego? Bo właśnie na taki cel możesz przeznaczyć część otrzymanych środków. Inną możliwością jest stworzenie własnego stoiska wystawowego podczas takiego wydarzenia. Pieniądze z funduszy unijnych możesz przeznaczyć również na wykonanie badań, które odpowiedzą, jaki jest popyt na oferowany przez ciebie produkt lub usługę na rynku zagranicznym.

Określając sposób pozyskania klientów i kontrahentów, łatwiej będzie Ci ocenić, jaka kwota środków jest Ci potrzebna. W efekcie wypełnienie formularzy będzie łatwiejsze.

O jaką kwotę możesz wnioskować?

Maksymalna wartość dofinansowania, o którą możesz się ubiegać z myślą o wprowadzeniu produktów lub usług na rynek zagraniczny, wynosi 850 000 zł. Ze środków pochodzących z funduszy unijnych będziesz mógł sfinansować do 85% całej inwestycji. To, ile ostatecznie otrzymasz, zależy od wielu czynników, m.in. tego, jak przygotowałeś się do pozyskania środków i sposobu uzasadnienia wniosku.

Ponieważ dotacje dla firm to bardzo szerokie zagadnienie, powinieneś sprawdzić, czy masz w ogóle szanse otrzymać pieniądze, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości. W tym może Ci pomóc jedna z firm działających na rynku, która zajmuje się sporządzaniem wniosków i prowadzi usługi doradcze w tym zakresie.

Nie tylko dla dużych firm?

Mylisz się, jeżeli uważasz, że fundusze unijne są przeznaczone wyłącznie dla dużych firm. Takim faktycznie jest łatwiej na zagranicznych rynkach, bo najczęściej ich właściciele mają już bardzo duże doświadczenie w rozwijaniu biznesu na terenie kraju. Aby wyrównać szanse, o dotacje z funduszy europejskich na wprowadzenie swoich towarów lub usług na rynek zagraniczny mogą starać się:

– mikroprzedsiębiorstwa – podmioty, które zatrudniają do 10 osób,

– małe przedsiębiorstwa, czyli firmy, w których zatrudnienie znalazło do 50 osób,

– średnie przedsiębiorstwa – podmioty zatrudniające do 250 pracowników.

Skoro możesz otrzymać środki, aby skuteczniej konkurować z największymi firmami z branży na zagranicznych rynkach, to wykorzystaj tę szansę.

Facebooktwitter

3 komentarze

  1. Wisebears 31 stycznia 2017 Odpowiedz
  2. Erra Mood 8 marca 2019 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.