Kiedy chcemy wziąć pożyczkę w pozabankowej firmie pożyczkowej czy kredyt w banku, zawsze jesteśmy informowani o tym, że nasza kandydatura będzie sprawdzana w różnych rejestrach. Ale właściwie w jakich? Baz dłużników jest wiele. Jest też Biuro Informacji Kredytowej, gdzie banki wpisują informacje o swoich klientach oraz Bankowy Rejestr, w którym banki przekazują informacje między sobą o udzielonych i spłacanych kredytach. Firmy pożyczkowe z kolei korzystają z bardziej rozwiniętych baz, w których można znaleźć znacznie więcej informacji niż tylko zobowiązania wobec banków.
Najpopularniejsze bazy
Do najpopularniejszych baz należy BIG – Biuro Informacji Gospodarczej. W tej bazie można sprawdzić każdego – od osoby prywatnej, po przedsiębiorstwo. Baza wykorzystywana jest zarówno do weryfikowania klientów firm pożyczkowych (choć to zależy od firmy), jak i do sprawdzania wiarygodności potencjalnych partnerów biznesowych czy wiarygodności płatniczej.
Nie tylko parabanki mogą tu dodawać nowe informacje. Tak naprawdę osoby fizyczne też mają taką możliwość. Warto wiedzieć, że do grupy BIG należą trzy bazy danych: Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A., BIG Info Monitor S.A. oraz Krajowy Rejestr Dłużników BIG S.A. Ponadto nie jest to baza państwowa, a zarządzana przez prywatną firmę, która gromadzi i udostępnia te dane. Mogą być w niej zarówno dane negatywne o dłużnikach, jak i pozytywne o osobach, które z powodzeniem terminowo spłaciły swoje zobowiązania.
Jak to działa?
Dzięki systemowi wymiany informacji w bazach danych, w BIG na bieżąco pojawiają się informacje, z których korzystać mogą wierzyciele, duże firmy i małe przedsiębiorstwa, instytucje finansowe takie jak SKOKi czy banki, a nawet jednostki samorządu terytorialnego. Również osoby prywatne, zainteresowane tym, jakie informacje na ich temat przechowywane są w bazie, z powodzeniem mogą to sprawdzić. W bazie gromadzone są informacje o długach i zaległościach w spłacie, ale też informacje tworzące pozytywną historię kredytową.
Negatywny wpis do bazy dłużników można otrzymać dopiero, gdy w przypadku firmy zadłużenie jest większe niż 500 złotych, a w przypadku osoby fizycznej większe niż 200 złotych. Ponadto od terminu płatności powinna upłynąć zwłoka co najmniej 60 dni. Dodatkowo każda osoba czy firma, która ma być wpisana do bazy dłużników, na miesiąc przed dokonaniem wpisu powinna zostać o tym powiadomiona. W praktyce więc dopiero po 90 dniach od nieuregulowania należności wpis zostanie dokonany. Jeśli jednak w tym czasie dłużnik ureguluje swoją należność, negatywnego wpisu nie będzie. Wierzyciel ma prawo wyboru, do której bazy dłużników dokona wpisu. Może wnioskować o wpisanie tych informacji do wszystkich istniejących baz.
Jakie są skutki wpisu w bazach dłużników?
Zwykle wpis o nieuregulowanych zobowiązaniach jest ostatecznością i bardzo dobrze działa na wyobraźnię dłużników, którzy wiedzą, że po otrzymaniu go, nie będą mogli wziąć już żadnego kredytu w banku. Przez 10 kolejnych lat taki wpis w bazie będzie widniał. Dlatego wiele osób, dostając informacje o możliwości dokonania wpisu, stara się dojść do porozumienia wierzycielem i spłaca należności lub też zobowiązuje się do ich spłaty w ratach.
Wpisywanie firm czy osób prywatnych do baz BIG stało się niezwykle łatwe i popularne. W ten sposób instytucje finansowe mogą ustrzec się od współpracy z osobą, która nie jest rzetelnym płatnikiem. Dzięki takiej wymianie informacji można zapobiegać współpracy z nierzetelnymi klientami, a ponadto w pewnym sensie chronić samych klientów przed popadaniem w jeszcze większe długi, ponieważ nie dostaną oni kolejnych pożyczek, a co za tym idzie, nie ściągną na siebie kolejnych zobowiązań.
Inne konsekwencje
Największe utrudnienia będą miały firmy uznane za niewypłacalne i nierzetelne. Każda firma, która znajdzie się w bazie BIG, na pewno straci wielu potencjalnych partnerów biznesowych, a nawet może mieć problemy z obecnymi kontrahentami, którzy zamiast udzielać kredytu kupieckiego, będą chcieli zapłaty z góry. Niestety firmy wpisane do baz nie dostaną też kredytu w banku, ponieważ banki obligatoryjnie odrzucają wnioski od takich przedsiębiorstw czy osób prywatnych. Zwykli konsumenci, poza odmową w bankach, przy składaniu wniosku kredytowego muszą liczyć się z odmową zakupów na raty czy pożyczek pozabankowych. Zdarza się nawet, że bardzo trudne lub niemożliwe jest też skorzystanie z usługi abonamentowej (telefonia komórkowa, telewizja).
Usuwanie negatywnych wpisów
Ostatnio na rynku pojawiło się sporo firm oferujących czyszczenie baz. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie oferują działania skomplikowane, trudne do wykonania dla zwykłej osoby. Wiele z nich, bazując na niewiedzy klientów, oferuje coś, co można za darmo zrobić samemu. Ponadto, należy pamiętać, że aby zniknąć z bazy dłużników, trzeba zobowiązanie po prostu spłacić. Dopiero wtedy wierzyciel, w ciągu 14 dni, zawnioskuje o usunięcie wpisu z BIG. Innego sposobu nie ma. Wówczas ponownie będziemy mieli czystą historię kredytową i musimy pilnować, aby nie dopuszczać już do długów. Inaczej niż w BIK, w bazach BIG informacje o zadłużeniach przechowywane mogą być przez 10 lat. Jest to bardzo długi czas, na jaki zablokujemy sobie możliwość wzięcia kredytu czy skorzystania z pożyczki. Zdecydowanie nie warto tego robić.
Bardzo przydatny wpis. Nigdy nie słyszałam o BIG i cieszę się, że teraz już się o tym dowiedziałam 🙂
Sprawy pożyczek i kredytów są mi kompletnie obce, głównie ze względu na fakt, że sama jeszcze nie bardzo mogę je brać, aczkolwiek sam pomysł na post jest interesujący.
Wiadomo, że nie warto robić sobie długów, ale niestety wiele osób nie potrafi sobie z nawet małym zadłużeniem poradzić… Takie osoby chyba musiałyby być prowadzone za rękę, by mogły z tego wyjść.
Ciekawe:)
Agnesssja ostatnio opublikował…WZORZYSTA SUKIENKA – IDEALNA NA LATO
Obecnie najczęściej sprawdzaną bazą jest BIG.Nie mylić z BIK.
Przeszkodą może być również wpis w KRD