Szczypce nastawne – zastosowania, rodzaje

Szczypce nastawneArtykuł sponsorowany

Nowoczesne technologie oferują coraz więcej narzędzi elektrycznych i elektronicznych. Są jednak takie dziedziny, w których narzędzia ręczne takie jak młotki, klucze czy wkrętaki są nadal niezbędnym wyposażeniem skrzynki z narzędziami. Do takich narzędzi należą również szczypce nastawne.

Szczypce nastawne – zastosowanie

Szczypce nastawne to narzędzie o bardzo szerokim zastosowaniu. Przydają się przede wszystkim w pracach związanych z instalacjami. Z ich pomocą można odkręcić lub dokręcić rury, zawory, śruby czy nakrętki, które są nieodłącznym elementem instalacji wodnych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, podłogówki itp. itd. Można je wykorzystywać również przy montażu armatury łazienkowej, czyli baterii, pryszniców, odpływów czy stelaży pod brodzik. Są one zatem niezbędnym wyposażeniem skrzynki narzędziowej hydraulika i instalatora.

Dobrze sprawdzają się również w pracach związanych z instalacjami gazowymi, gdyż i tutaj dokładne dokręcanie rur, kolanek, trójników ma ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania instalacji gazowej.

Mogą przydać się też przy pracach związanych z samochodem, gdyż z ich pomocą odkręcenie śrub mocujących czy wykonanie innych czynności związanych z naprawą czy konserwacją auta będzie łatwiejsze. Muszą się zatem znaleźć w warsztacie mechanicznym jako narzędzie o wielu różnych zastosowaniach.

Szczypce nastawne mogą się również przydać we wszelkich pracach remontowych w domu i ogrodzie, dlatego powinny się znaleźć jako niezbędny element wyposażenia domowego warsztatu z narzędziami.

Szczypce nastawne – cechy charakterystyczne

Szczypce nastawne wspomniane wyżej szerokie zastosowanie zawdzięczają swojej konstrukcji. Płynna regulacja szerokości chwytu daje możliwość wykorzystania ich do rur i innych elementów o różnej średnicy. To pozwala stosować jedno narzędzie zarówno do dokręcania rur z wodą, jak i głowic termostatycznych przy kaloryferach, nawet wtedy, jeśli znacząco różnią się od siebie rozmiarem. Dla łatwiejszej pracy można szczypce zablokować w wybranej pozycji, co znacząco ułatwia pracę, jeśli cały czas dokręcamy czy odkręcamy rury i śruby o takiej samej średnicy.

Drugą istotną cechą są ząbkowane zakończenia szczypców. Dzięki temu nie ślizgają się one po powierzchni śrub czy nakrętek i można z łatwością dokręcić lub odkręcić wybrany element. Warto zauważyć również charakterystyczny zakrzywiony kształt końcówki. Takie jej położenie pozwala łatwiej docierać do mniej dostępnych miejsc, co ma szczególne znaczenie w przypadku konieczności dokręcenia rur i śrub położonych w załamaniach, wgłębieniach czy w wąskich przestrzeniach, do których trudno dotrzeć.

Szczypce nastawne – rodzaje

Przeglądając ofertę szczypców nastawnych można zauważyć, że szczypce nastawne różnią się między sobą kilkoma rzeczami. Po pierwsze szczypce nastawne mają różny zakres regulacji. Szczypce nastawne niewielkich rozmiarów są dostosowane do mechaniki precyzyjnej. Dzięki ich niewielkim rozmiarom można nimi łatwo manewrować i z wielką dokładnością dokręcać i odkręcać przeróżne śruby i nakrętki.

Szczypce o większym rozmiarze, często również z dłuższymi rączkami, są dostosowane do większych rur i śrub. Dzięki dłuższej rączce lepiej działa mechanizm dźwigni, co pozwala przy mniejszym wysiłku odkręcać i dokręcać naprawdę mocno.

Szczypce nastawne mogą się między sobą różnić również materiałem, z którego zostały wykonane. Większość szczypców renomowanych marek to narzędzia ze stali szlachetnej. Niektóre mają dodatkowo hartowane końcówki, co znacząco zwiększa wytrzymałość narzędzia i sprawia, że dzięki temu szczypce nastawne mogą służyć latami.

Szczypce nastawne a ergonomia

Przeglądając dostępne w ofercie szczypce nastawne warto zwrócić uwagę również na elementy, które wspomagają ergonomię pracy. Są to wspomniane już rączki o odpowiedniej długości, dzięki którym efekt dźwigni pozwala osiągać lepszy efekt przy niewielkim wysiłku, czy ząbkowane końcówki, zapobiegające ślizganiu się szczypców po materiale. Istotne znaczenie ma również kształt rączek i materiał, z którego są wykonane. Odpowiedni kształt, dopasowany do kształtu dłoni daje gwarancję pewnego chwytu i chroni przed niekontrolowanym upuszczeniem szczypiec. Niektóre modele oferują dodatkowo rączki z okładziną, gumową lub z innego materiału, dzięki którym łatwiej jest chwytać szczypce i nimi manewrować. Jest to szczególnie istotne przy szczypcach większych rozmiarów, gdyż pewny chwyt rękojeści przekłada się nie tylko na komfort pracy, ale i na jej efektywność.

Patrząc na możliwości i szeroki zakres stosowania szczypiec nastawnych nie ma wątpliwości, że to narzędzie, które bezwzględnie powinno się znaleźć w skrzynce z narzędziami nie tylko każdego profesjonalisty, ale i domowej złotej rączki, która od czasu do czasu podejmuje się różnych napraw w domu. Wygoda, możliwość dopasowania do śrub i rur o różnej średnicy dają szczypcom nastawnym zdecydowaną przewagę nad innymi kluczami, które trzeba dokładnie dopasowywać do rozmiaru śruby. Szczypce nastawne mogą zastąpić cały zestaw kluczy i znacząco zmniejszyć liczbę narzędzi w skrzynce, nie zmniejszając przy okazji jej użyteczności.

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.