Prawo przyciągania. 5 prostych kroków do zdobycia bogactwa – Joe Vitale

Prawo przyciągania Joe VitalePostanowiłem przybliżyć czytelnikom wybitną osobowość, człowieka, który napisał sporo książek na temat rozwoju osobistego i lepszego życia. Joe Vitale jest jednym z bohaterów książki (i filmu pod tym samym tytułem) „Sekret”, w której opisano Prawo przyciągania. Poniżej omówię 5 wybranych jego pozycji spośród tych, które zostały przetłumaczone na język polski i dostępne są w sprzedaży.

Prawo przyciągania – 5 prostych kroków do zdobycia bogactwa

Wszystko zaczyna się od uświadomienia sobie, że może być inaczej” – tym mottem można zacząć opis książki „Prawo przyciągania – 5 prostych kroków do zdobycia bogactwa (lub czegokolwiek innego)”, której autorem jest Joe Vitale. Książkę tu omawianą można uznać za uzupełnienie „Sekretu”, które pokazuje jeszcze precyzyjniej sens Prawa przyciągania i związane z nim aspekty.

Jedną z najpotężniejszych energii, jakich możesz kiedykolwiek doświadczyć, jest wdzięczność. Po prostu zacznij czuć się szczerze wdzięczny za to, co masz” – jeśli ktoś ma problemy z zaakceptowaniem tej tezy, to może pomóc kolejny cytat:

Kiedy porównasz swoje życie z życiem ludzi w krajach trzeciego świata, szybko dostrzeżesz, że żyjesz niczym król”.

Autor porusza w książce tak wiele aspektów dążenia do szczęśliwego życia i osiągania celów, że trudno o nich wszystkich tu napisać. Pojawiają się w niej dokładne schematy (tytułowe 5 kroków, których tu nie zdradzam) jak i proste stwierdzenia, jak choćby:

Jeśli możesz być szczęśliwy właśnie teraz, w tym momencie, osiągniesz wszystko, co chcesz”.

Podobnie jak w Sekrecie, Vitale podkreśla potrzebę pozbycia się defetyzmu:

Sposobem ochrony przed negatywnymi wpływami świata jako całości jest odgrodzenie się od nich”.

Bardzo dużo mowy jest na temat istniejących w nas samych blokad i przekonań: „Usprawiedliwienia i przekonania. Jeśli się w nie uwikłasz, zablokują Cię”. A skąd się one biorą? „Większość Twoich przekonań została Ci wpojona, kiedy byłeś dzieckiem”. Autor radzi więc:

Zmień swoje wnioski lub przekonania co do wydarzeń, które miały miejsce w Twojej przeszłości, a będziesz mógł zmienić sposób, w jaki dzisiaj przeżywasz swoje życie. Niektóre przekonania naprawdę mogą podcinać nam skrzydła”.

Czytelnikom mającym problemy z podjęciem próby zmiany przekonań Vitale sugeruje: „Jak można zmienić przekonania? Proces ten zaczyna się od dokonania wyboru, czego chcesz w swoim życiu”.

Dlaczego tak ważna jest zmiana przekonań życiowych (często smutnych, ograniczających)? Bowiem:

Wszystko w Twoim życiu jest projekcją tego, co dzieje się wewnątrz Ciebie”.

Często ze względu na dawno nabyte przekonania (np. że się do czegoś nie nadajemy, że coś jest nieprzyzwoite, że bycie bogatym jest złe) tkwimy w stagnacji (często w biedzie), a gdy pojawia się jakiś sygnał do zmian, występuje u ludzi zjawisko odrzucenia:

Odrzucając to, co mogło zadziałać, odrzucamy własny rozwój. Odrzucamy to, co możliwe”.

Jak osiągnąć swój cel, wykorzystując Prawo przyciągania?Musisz najpierw poczuć to, czego chcesz, tak jakbyś już to miał”, ponadto istotne jest, że „kiedy chcesz czegoś, ale umiesz bez tego żyć, zwiększasz szanse, że to dostaniesz”.

Po resztę szczegółów odsyłamy do lektury tej wybitnej książki. Należy zaznaczyć, iż spotkałem w sprzedaży dwa wydania. Wydanie II jest rozszerzone o 4 dodatkowe rozdziały, z których przynajmniej dwa są na tyle ciekawe, że warto postarać się i nie żałować tej dodatkowej kwoty na wybranie nowszego wydania.

Oba mają twardą okładkę w kolorze zbliżonym do złocistego piasku, z zakładką w kolorze złotym, co może korespondować z bogactwem zawartym w tytule. W pierwszym wydaniu nawet tekst zamiast czarnego jest brązowawy (być może również symbolizujący bogactwo).

Na koniec omawianie tej książki jeszcze jeden cytat do przemyśleń:

Nasz umysł uwielbia wszystko komplikować, ale nie można skomplikować Prawdy. Prawda z natury zawsze jest prosta”.

Zagubiony podręcznik życia

Kolejną omawianą tu książkę „Zagubiony podręcznik życia” można określić nieformalnym mianem drugiego tomu najważniejszej pozycji, jaką opublikował Joe Vitale – patrz opis na początku wpisu. O przeczytaniu obu tych książek można powiedzieć to samo:

Niewielu ludzi jest na tyle mądrych, żeby zainwestować w książkę, która pomoże im wieść szczęśliwsze życie”.

Autor wykazuje, jak ważną rolę w życiu odgrywają przekonania, czyli to, co sądzimy na dany temat, a co wpojono nam głównie w dzieciństwie, w procesie dojrzewania: „Najgłębsze przekonania, które wpoili w nas rodzice, rzadko są kwestionowane. Aby się obudzić, poddaj je wszystkie w wątpliwość”. I dalej „Przekonania zmuszają Cię do zrobienia czegoś, co normalnie uznałbyś za głupie. Większość ludzi nie ma pojęcia, że ich zachowanie bierze się z ich przekonań. Jeśli je zmienisz, zmieni się również Twoje zachowanie”. I to jest życiowa porada nawet dla tych, którzy całkowicie odrzucają prawo przyciągania opisane w „Sekrecie”.

Vitale, jako propagator szczęśliwego życia, stwierdza że „Osoba, która uważa, że nie zasługuje na bogactwo i inne dobra, nie korzysta z okazji, które daje jej los. Nie podejmuje żadnych działań i narzeka na to, że innym powodzi się lepiej.” – autor chce przez to powiedzieć, że należy przestać być w roli ofiary, bowiem „Twój stan emocjonalny ma ogromny wpływ na to, co się dzieje w Twoim życiu”.

Kolejny raz podkreślona zostaje negatywna rola odrzuceniaNarzekając, nie potrafimy dostrzec nowych możliwości, a nawet samodzielnie ich tworzyć”.

Jeśli otworzymy swój umysł na Wszechświat, zaczniemy wyzbywać się dziwnych, ograniczających nas przekonań, to oczywistością staną się poglądy takie, jak ten:

Życie potrafi być trudne, ale może również być proste. Większość trudności bierze się z tego, jak patrzysz na to, co dzieje się wokół.

Autor omawia też zasady zdrowych relacji z innymi i co z tego może wyniknąć. Oto trzy z nich:

Złota zasada – Traktuj innych tak, ja sam chciałbyś być traktowany, albo traktuj ich tak, jak chcą być traktowani.”

Wolność bierze się z braku przywiązania do tego, co mówią albo robią inni.

Jeśli zrezygnujesz z potrzeby udowadniania innym swojej racji, znajdziesz szczęście, pokój i szybciej osiągniesz sukces.

Oczekuj cudów! Sekretna moc tkwi w Tobie

Oczekuj cudów!” to kolejna książka, której autorem jest Joe Vitale, a którą można uznać jako pomocniczą, wspierającą zrozumienie idei przedstawionych w „Prawo przyciągania – 5 prostych kroków do zdobycia bogactwa (lub czegokolwiek innego)”.

Autor zadając pytanie i dając na nie odpowiedź „Co powstrzymuje Cię przed zdobyciem tego, czego pragniesz? Ty sam!”, kolejny raz podkreśla istotną negatywną rolę odrzucenia, które prowadzi do stawiania sobie własnych przeszkód na drodze do sukcesu. Pokazuje także inne przykłady negatywnego podejścia do życia: „Niektórzy żyją przeszłością, ponieważ boją się, że nigdy już nic nie osiągną”.

Kolejne pytanie też jest istotne: „Jak często spotykasz na swojej drodze ludzi, którzy nie mają nic pozytywnego do powiedzenia na żaden temat?” – to właśnie pokazuje często spotykany obraz, ale czy to znaczy, że należy takich ludzi unikać? Owszem, to najprostsza możliwość, ale nie zawsze musimy z niej korzystać. Ponieważ sami tworzymy swój własny świat, jesteśmy w stanie swoją pogodną postawą kreować nowe wzorce, którymi takie zrzędliwe osoby mogą się od nas zarazić. Nie od razu trzeba każdemu maruderowi wciskać w ręce „Sekret”, choć napomknąć warto, że istnieje możliwość, aby ta osoba od nas pożyczyła taką książkę.

Co prawda w „Sekrecie” wszystko jest zbyt pięknie opisane, co sprawia, że niektórzy źle rozumieją jej przesłanie, dlatego Vitale stara się omawiać niejasności, np. „żadna technika Ci nie pomoże, jeśli nie będziesz chciał przyjąć pomocy”, albowiem:

Nie wystarczy spisać marzenia na kartce i wyobrażać sobie, co będzie, gdy się spełnią. Musimy w pełni i świadomie wykorzystywać narzędzia, które zsyła nam Wszechświat!

Ponadto istotna jest systematyczność w działaniach:

Możesz osiągnąć wszystko, czego zapragniesz, ale musisz działać systematycznie.”

To kolejna książka, w której autor podkreśla ważną rolę działania:

Masz tak wielką moc, że możesz stworzyć wszystko, czego zapragniesz. Najpierw musisz odkryć swój życiowy cel, powołanie, mocne strony i talenty, a dopiero potem przejść do działania”.

Klucz do sekretu

Jedna z nowszych pozycji w tym zestawieniu napisanych przez Joego Vitale „Klucz do sekretu” powstała specjalnie dla ludzi najbardziej zakotwiczonych w swym starym, szarym świecie, pełnym katastrof i biedy. Dla ludzi, którzy nawet po przeczytaniu książki „Prawo przyciągania – 5 prostych kroków do zdobycia bogactwa (lub czegokolwiek innego)” nie mogą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w barwnym świecie pełnym materialnych i duchowych sukcesów.

Ludzie pozbawieni poczucia własnej wartości lub pełni obaw do zmiany swego dotychczasowego sposobu życia i postrzegania świata otrzymują pomocną dłoń, w postaci porad i narzędzi, z których każdy powinien wybrać dla siebie te, które najbardziej mu pasują, bowiem autor proponuje całą gamę pomocnych metod oczyszczania, które pozwolą przejść na słoneczną stronę życia. Joe Vitale stwierdza, że:

„Nie możemy czuć miłości, gdy sami siebie nie akceptujemy, dlatego okaż sobie bezwarunkową akceptację – choćby za to, że żyjesz i oddychasz! Wyobraź sobie jezioro pozytywnej energii, pełnej miłości i aprobaty – zanurz się w tym jeziorze.

Sugerowane metody mogą być przydatne, bowiem „świat jest jak lustro, które odbija Twoje przekonania, jest odzwierciedleniem tego, co czujesz w środku” – a to oznacza, że jeśli nasze przekonania (zwłaszcza te nabyte w całym okresie dzieciństwa i dojrzewania) mocno nas ograniczają, to rzeczywiście świat widziany naszymi oczami składa się z samych ograniczeń i nie pozwala nam osiągnąć szczęścia i sukcesu. Dlatego pora to zmienić, wspomagając się wybranymi przez siebie metodami oczyszczania umysłu.

Jeśli nauczysz się obserwować to, co się dzieje wokół Ciebie, zyskasz dystans i osiągniesz spokój, dzięki któremu zdobędziesz wszystko, czego zapragniesz.

Książka ta nie jest niezbędna (jeśli posiadamy wcześniej opisane tu książki Joego), można ją jednak potraktować jako pomocniczą lekturę, zwłaszcza, gdy wciąż nie dość precyzyjnie udaje nam się dążyć do wyznaczonych celów życiowych.

Siła grupy. Wykorzystaj wsparcie otoczenia i odnieś sukces – Bill Hibbler, Joe Vitale

Na koniec zostawiłem nieco inną pozycję: „Siła grupy”. To kolejna z książek, przy których pisaniu brał udział Joe Vitale, głównym jednak jej autorem jest Bill Hibbler. Książka ta jest podręcznikiem dla osób, które chcą w usystematyzowany sposób poprawić różne aspekty swojego życia. Może tu chodzić o zdrowie, związki, własny biznes itp.

Pomysł polega na tworzeniu grup innowatorów, małych, najczęściej kilkuosobowych grup wparcia składających się z osób, które w sposób regularny spotykają się (np. raz w tygodniu) celem przedyskutowania aktualnych swoich działań, wymieniając się poglądami i pomysłami na udoskonalenie procesu np. rozwiązywania pojawiających problemów.

W książce opisano z różnych punktów widzenia niezwykle dużo aspektów związanych z budową, utrzymywaniem i zasadami funkcjonowania grup innowatorów. Członkowie grupy wcale nie muszą być specjalistami we wspólnej dziedzinie, bardziej liczą się inne ich cechy. Oto 3 przykładowe porady doboru osób do grupy:

 1. Wybieraj ludzi czynu, a nie gawędziarzy.
 2. Wybieraj napastników, a nie pijawki.
 3. Wybieraj osoby z inicjatywą zamiast niechętnych zmianom.

Pozycję tę warto polecić każdej osobie chcącej rozwijać swój własny biznes, bo jak podkreślają bohaterowie książki, uczestnictwo w grupie innowatorów pozwoliło im osiągnąć spory wzrost zysków. Nie zdradzam tu szczegółów opisanych w książce, ale na zachętę przedstawię jeszcze 7 zasad tworzenia i utrzymywania udanej grupy innowatorów:

 1. Stworzenie zespołu o szerokim zakresie punktów widzenia, składającego się z ludzi pochodzących z różnych środowisk.
 2. Wyłonienie lidera, by przewodził w grupie.
 3. Wybranie wspólnego celu.
 4. Posiadanie planu działania.
 5. Posiadanie otwartego umysłu.
 6. Ustalenie określonego czasu spotkań i regularne ich odbywanie.
 7. Dobra zabawa.

Zamiast podsumowania

Nie mam zamiaru nikogo zachęcać do niczego, ale jeśli chcesz coś zmienić w życiu, to zacznij działać i po prostu sięgnij po te książki, sprawdź, gdzie najtaniej je zdobędziesz w porównywarce cen, klikając w poniższe linki lub poszukaj na allegro:

Prawo przyciągania. 5 prostych kroków do zdobycia bogactwa
Zagubiony podręcznik życia

Facebooktwitter

Komentarze

 1. Blog Ozonee 28 listopada 2022 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.