Najważniejsze właściwości aloesu, o których każdy powinien wiedzieć

właściwości aloesuWpis gościnny

Chyba każdy z nas słyszał już niejednokrotnie, jak zdrowy i przydatny jest aloes. To naprawdę niesamowita roślina, dzięki której można skutecznie wyleczyć wiele chorób oraz poprawić ogólną kondycję zdrowotną. W jaki sposób działa i kiedy przydaje się najbardziej? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Aloes – co się w nim znajduje?

Stosowanie aloesu w kosmetyce i farmakologii to wcale nie wymysł współczesności, nastawionej na intensywne badania laboratoryjne. Roślina ta zyskała już powszechne uznanie dawno temu. Stosowały ją na oparzenia skórne nasze babcie, u których aloes często można było znaleźć na parapecie.

Obecne czasy potwierdziły tylko szereg właściwości, które nasi przodkowie rozpoznawali na podstawie obserwacji. Badania wskazują, że w aloesie znajduje się ponad 150 aktywnych składników, które wpływają zbawiennie na człowieka – jego zdrowie i wygląd zewnętrzny.

Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • witaminy, w tym A, C, E, K i grupę B,
  • aminokwasy,
  • kwasy tłuszczowe, między innymi szczególnie cenny kwas gamma linolenowy GLA,
  • polisacharydy,
  • antrachinony,
  • lupoel, czyli naturalny kwas salicylowy,
  • wiele innych.

Wymienione powyżej składniki wpływają na niemal całe ludzkie ciało – poprawiają funkcjonowanie układów wewnętrznych, uśmierzają ból, leczą rany oraz wygładzają i uelastyczniają skórę. Trudno się zatem dziwić, że aloes stał się najpopularniejszą rośliną wykorzystywaną powszechnie w kosmetykach i lekach.

Krótka historia kulturowa aloesu

Wspomnieliśmy, że już nasze babcie powszechnie używały aloes. Historia jego zastosowania jest jednak zdecydowanie dłuższa. Mówi się, że Aleksander Wielki zawdzięcza mu życie, po tym jak został ranny podczas jednej z bitew na Bliskim Wschodzie. Później roślina stała się jednym z najważniejszych sposobów leczenia obrażeń bitewnych w wojsku aleksandryjskim.

Aloes znali też starożytni Egipcjanie. Chętnie używali go w medycynie. Pojawił się nawet w starożytnej księdze leków, czyli tak zwanym Papirusie Ebera, pochodzącym z 1550 roku przed naszą erą. Egipcjanki doceniały walory pielęgnacyjne tej rośliny. Nawet królowa Kleopatra dodawała go do swoich słynnych kąpieli, które miały gwarantować idealne nawilżenie i wygładzenie skóry.

W średniowieczu też o nim nie zapomniano. Wymienia go w swoich opracowaniach o ziołach słynna Hildegarda z Bingen. W Szwecji powstała nawet stosowana do dziś nalewka na bazie tej roślin. Za jej autora uznaje się doktora Yernesta, który zmarł w wieku 104 lat, bynajmniej nie ze starości, ale na skutek obrażeń po upadku z konia.

W bliższych nam czasach gorącym orędownikiem aloesu był bawarski ksiądz Sebastian Kneipp, prekursor obecnie popularnego nurtu propagującego zdrowy tryb życia i odpowiednio zbalansowaną dietę.

Aloes od wieków był uznawany za remedium na wiele chorób, eliksir młodości i piękna. Współczesne badania tylko potwierdziły szereg jego wspaniałych właściwości.

Na co działa aloes?

Wspomnieliśmy już o zbawiennym działaniu na rany. Aloes wspomaga też leczenie wszelkich obrażeń skórnych, równocześnie kojąc ból i swędzenie. Warto pamiętać, że podobnie działa także na uszkodzenia wewnątrz organizmu. Często wykorzystuje się go przy leczeniu chorób układu pokarmowego. Pomaga zwalczyć wrzody żołądka i refluks, poprzez obniżenie poziomu kwasów żołądkowych i leczenie powstałych z ich powodów nadżerek.

Coraz chętniej sięgamy po aloes jako preparat do codziennej higienizacji jamy ustnej. Pojawia się jako składnik past do zębów i płynów do płukania ust. W jaki sposób działa? Przede wszystkim poprawia ogólną kondycję dziąseł i tkanek wyściełających wnętrze jamy ustnej. Oprócz tego, aloes zwalcza osad nazębny i płytkę, która niemal w całości jest zbudowana z bakterii. Dzięki temu, przeciwdziałamy powstawaniu trudnego do usunięcia kamienia nazębnego.

Aloes wspiera piękny wygląd. Kompleksowo nawilża i odżywia skórę. Zawarte w nim składniki poprawiają kondycję i stymulują do powstawania nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Ich zadaniem jest utrzymywanie wysokiej elastyczności i jędrności skóry. Żel z aloesu wpływa pozytywnie na wyrównanie kolorytu skóry, wygładza ją i sprawia, że wygląda świeżo i młodo przez naprawdę długi czas.

Aloes dobry dla każdego?

Mnogość zastosowań sprawia, że aloes staje się uniwersalną rośliną, z której może i powinien korzystać każdy z nas. To element zdrowej i zrównoważonej diety oraz zewnętrznej pielęgnacji wprost z natury, która zapewnia nam dobrą kondycję i olśniewający wygląd. Zdecydowanie warto go przetestować na sobie.

Aloes jest rośliną niezwykłą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, koniecznie odwiedź stronę: https://najlepszyaloes.pl, na której znajdziesz szereg sprawdzonych informacji oraz praktyczne porady.

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.