Pomyśleć, że jeszcze w 2011 roku walutami kryptograficznymi interesowało się tak wąskie grono odbiorców, że cena tych aktywów często oscylowała na granicy jednego pełnego dolara za token. Dziś sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Najpopularniejsze kryptowaluty, takie jak chociażby słynny Bitcoin, są niezwykle cenne i trzeba za nie płacić wiele tysięcy dolarów.
Kryptowaluty są dziś przede wszystkim dobrem inwestycyjnym. Nie oznacza to jednak, że interesować się nimi powinni jedynie traderzy szukający skutecznego sposobu na pomnożenie swojego kapitału. Potencjał cyfrowych monet jest tak duży, że nim się obejrzymy, całkowicie odmienią one naszą codzienną rzeczywistość.
Kryptowaluty zwiększają bezpieczeństwo transakcji
Nie jest żadną tajemnicą, że niezwykle nośnym i gorącym tematem jest bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Z racji tego, że każdego dnia dokonujemy różnego rodzaju transakcji bezgotówkowych, wyjątkowo mocno stajemy się łatwym celem dla oszustów, którzy za pomocą różnych technologicznych sztuczek chcą dostać się do zasobów naszych kont bankowych. Kryptowaluty rzucają na tę kwestię zupełnie nowe światło. Ze względu na użytą technologię blockchain, zawieranie transakcji przy użyciu cyfrowych walut jest bardzo bezpieczne, a przełamanie tzw. łańcucha bloków np. przez hakerów, nawet w teorii, wydaje się niemal niemożliwe. Na dodatek, brak powiązania walut krypto z kontami bankowymi, dodatkowo zmniejsza ryzyko tego, że któraś z transakcji dokonywana przy udziale tych aktywów, stanie się łatwym celem oszustów. To więc, w jaki sposób kryptowaluty są skonstruowane i jak daleko w tyle pod kątem ochrony zasobów pieniężnych użytkowników pozostawiają one w tyle tradycyjne waluty, na pewno będzie miało znaczący wpływ na naszą przyszłość.
Wzmocnienie e-commerce
Zakupy internetowe już dawno stały się naszą codziennością. W 2020 roku niemal 61 procent Polaków złożyło przez sieć przynajmniej jedno zamówienie. Wynik ten w dużej mierze został zawyżony pandemią COVID-19, co nie zmienia jednak faktu, że dziś online kupujemy dosłownie wszystko, poczynając na elektronice, na żywności kończąc.
Wydawać się może, że szeroko pojęty e-commerce rozwinął się do tego stopnia, że pole do dalszego progresu tej branży jest niezwykle wąskie. Tu jednak do gry wchodzą kryptowaluty, które choćby ze względu na swoją technologiczną konstrukcję zapewniającą maksymalne bezpieczeństwo transakcji, są w stanie jeszcze bardziej wzmocnić pozycję e-commerce i po prostu go unowocześnić. Wystarczy, że systematycznie będzie przybywać internetowych sklepów akceptujących płatności w kryptowalutach, by cały ten segment internetowej sfery wszedł na zupełnie inny poziom.
Transfery nie tylko bezpieczniejsze, ale też łatwiejsze
Kryptowaluty, jak wiele innych wynalazków technologicznych, mają przede wszystkim sprawić, że życie stanie się łatwiejsze. To będzie można zaobserwować chociażby na tle transferów pieniężnych, przede wszystkim tych zagranicznych. Dobrze wiadomo, że dziś są one nieco problematyczne, a na dodatek czasochłonne (przynajmniej na standardy XXI wieku). Waluty krypto są w stanie to zmienić. Wymiana danych środków na inne będzie ekspresowe, możliwe za pomocą dosłownie kilku kliknięć, a do tego niezwykle bezpieczne.
Ochrona własnych oszczędności
Wspomniana pandemia koronawirusa przyczyniła się do tego, że w wielu krajach inflacja gwałtownie przyspieszyła. To z kolei, w dużym uproszczeniu, znacząco osłabiło pozycje tradycyjnych pieniędzy. Ludzie, którzy gromadzili oszczędności, zostali zmuszeni do ulokowania ich w odpowiednich aktywach, by zgromadzone kwoty po prostu nie traciły na wartości. W dobie ogólnoświatowych kryzysów najlepiej sprawdzało się kupowanie złota. Teraz było podobnie, choć sytuacja rynkowa pokazała, że niegłupim pomysłem okazało się też kupienie na własność kryptowalut. Tego rodzaju inwestycje pomogły wielu ludziom uchronić ich majątki przed niemałą dewaluacją.
Finansowy aspekt krypto to ogólnie ciekawe zagadnienie. Cyfrowe pieniądze dają bowiem niesamowitą możliwość pełnej kontroli własnych oszczędności. Waluty krypto są bowiem odporne na wahania cenowe wynikające ze zmiennych regulacji wewnętrznych narzucanych przez centralny podmiot. Skąd to się bierze? Z tego, że kryptowaluty takich instytucji nie posiadają – są środkami całkowicie niezależnymi. Aby jednak ostudzić nieco emocje, trzeba jednocześnie i uczciwie przyznać, że ceny cyfrowych pieniędzy są dość mocno niestabilne, gdyż łatwo nimi manipulować chociażby spekulacjami. Warto mieć to na uwadze, decydując się na zakup tych aktywów.
Odpowiedź na potrzeby współczesnego użytkownika
Kryptowaluty stanowią odpowiedź na to, czego potrzebuje współczesny, nowoczesny człowiek. Żyjemy szybko, intensywnie, natychmiastowo, z dostępem do różnych dóbr na wyciągnięcie ręki. Cyfrowy pieniądz to nic innego jak kolejny krok rozwoju świata – następny etap technologicznego postępu i sposób na usprawnienie naszej codzienności.