Brytyjskie seriale komediowe

Czerwony Karzeł serial komediowy-Red-Dwarf-XFoto: reddwarf.wikia.com

Omawiając 3 fajne seriale produkcji USA, zasygnalizowałem, że nawet polskie kanały premium mają spore opóźnienia w emisji premierowych seriali, nie trzeba było długo czekać, bo już od niedzieli na Canal+ Seriale trwa właśnie (z półrocznym opóźnieniem względem USA) emisja trzeciej i ostatniej serii „Pod kopułą”. W tamtym wpisie wspominałem o amerykanizmie, narzekając, że jest to zjawisko wszechobecne zwłaszcza w telewizji. Czy jest więc jakaś alternatywa? Na pewno, lecz trzeba włożyć więcej wysiłku, aby odszukać wartościowe pozycje wyprodukowane w innych krajach.

Dziś chciałbym wspomnieć o kilku serialach komediowych z Wielkiej Brytanii. Ich wyśmienity humor ma duże tradycje telewizyjne i każdy zna choćby Latający cyrk Monty Phytona. Czy można zatem trafić obecnie na jakieś zabawne seriale z Wielkiej Brytanii? Tak, pojawiają się np. w kanałach TV Puls czy ATM Rozrywka takie pozycje jak „Mała Brytania” (dość mocny czarny humor), „Co ludzie powiedzą?”, znany chyba wszystkim „Allo, allo”, jest też „Czarna Żmija” – przezabawny serial z lat 80. (4 serie po 6 odcinków + kilka odcinków specjalnych), w którym zagrali między innymi Rowan Atkinson (w roli tytułowej Żmii) znany później jako Jaś Fasola, a także Hugh Laurie, znany obecnie jako dr House.

Seriali komediowych z Wielkiej Brytanii jest sporo, ale dużo trudniej o nie, niż jeszcze klika lat wcześniej, gdy można było je spotkać na kanałach BBC Brit (dawniej to był BBC Entertainment) oraz Comedy Central (gdzie obecnie króluje niestety amerykanizm).

Jednym z najlepszych (obok „Czarnej Żmii”) seriali jest według mnie komediowa wersja nieco nawiązująca do „Star Trek”, czyli „Czerwony karzeł” (patrz foto na początku wpisu) – tu mamy sporo wyprodukowanych serii (6 pierwszych po 6 odcinków, kolejne dwie po 8 odcinków, potem po długiej przerwie jeszcze 2 serie, łącznie 10 odcinków, a w 2015 roku padły zapowiedzi o realizacji kolejnych dwóch serii, ale na razie to przyszłość), niestety nie wszystkie widziałem. Zbyt mało było bowiem fanów w Polsce i wydania na DVD kończą się na trzecim sezonie (wielka szkoda), a w BBC Entertainment emitowano w kółko wyłącznie 4 pierwsze sezony. Czy któraś z krajowych stacji dozna olśnienia i postanowi wyemitować cały cykl? To dopiero byłaby dobra nowina 🙂

Facebooktwitter

2 komentarze

  1. Erra Mood 2 marca 2019 Odpowiedz
  2. Blog Ozonee 28 marca 2019 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.