Systemy lotto – nie bądź idiotą! Nie daj się naciągnąć

Jak wygrać w lottoMarzy Ci się duża wygrana w lotto? A może jakaś drobniejsza sumka wydaje Ci się bardziej realna? To wszystko ma związek z rachunkiem prawdopodobieństwa i te mniejsze kwoty faktycznie mają większą szansę na ich wygranie.

Ale zapomnij o magicznych sztuczkach, dzięki którym zwiększysz swe szanse na wygrane w lotto! Słyszałem w kilkudziesięcioletniej historii Polski tylko o dwóch przypadkach zwiększonych szans. Pierwszy to ponoć jakieś 50 lat temu, lokalna loteria chyba w Warszawie, gdzie nieprawidłowo wyliczono proporcje wygranych do prawdopodobieństwa ich wygrania (na korzyść grających). Druga sytuacja miała miejsce w latach 90. w losowaniach Multi Lotka, gdzie jest 80 kul i każda dziesiątka miała inny kolor. Okazało się, że jedna z farb odbiegała wagą od pozostałych, stąd liczby z tego zakresu padały częściej, niż pozostałe kule. Od tamtej pory nie stosuje się już zróżnicowanych barw bez sprawdzania ich wagi. A same maszyny losujące są skrupulatnie sprawdzane w ramach tzw. próbnych losowań.

Czy można zatem opracować jakiś system na wygrywanie w lotto? Tak, ale to przelewanie z pustego w próżne, czyli np. przez zwiększanie prawdopodobieństwa wygranej (szans na wygranie) kosztem zmniejszenia kwoty nagrody (np. gra zespołowa). W żaden sposób nie jesteśmy w stanie zwiększyć prawdopodobieństwa wygranej głównej bez zwiększania kosztów wydanych na większą liczbę kuponów!

Proponowane w sieci magiczne systemy można podzielić na 2 kategorie. Pierwsza, to posiadanie przez oferującego rzekomo magicznych wręcz możliwości systemu (genialne programy analizujące wszystkie poprzednie losowania). Problem jest taki, że dane historyczne może i mogą być pomocne np. przy analizie danych giełdowych, ale nie mają wpływu na najbliższe losowanie lotto – bo to po prostu zdarzenia w pełni niezależne od siebie! I dlatego nigdy nie daj się nabrać na idiotyzmy pokroju tych, jakie opisano w tym artykule.

Druga kategoria systemów na pierwszy rzut oka nie budzi zastrzeżeń. Ale wykorzystane są w niej znów naiwne założenia, że jeśli jakieś liczby ostatnio częściej/rzadziej występowały, to jest większa szansa, że wylosowane zostaną w najbliższym losowaniu, niż jakiekolwiek inne. Do tego dorabia się zasadę gry progresywnej gwarantującej niby zawsze gwarancję otrzymania zysku.

Na czym to polega? Np. w Multi Multi (dawniej Multi Lotek) można celować w mniejsze wygrane (a nie w tę główną) przy mniejszej liczbie skreśleń (np. 1, 2 lub 3 skreślenia), a to znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wygranej, choć o dużo mniejszej wartości. Jeśli nie trafimy za pierwszym razem, to wysyłamy ten sam zestaw liczb na kolejne losowanie, za każdym razem zwiększając jednak stawkę, za jaką gramy. Zwiększamy ją w taki sposób, aby w razie wygrania, kwota wygranej była większa od wszystkich kosztów z danego i poprzednich dni, kiedy to przegraliśmy w danym cyklu gry progresywnej. Zgodnie bowiem z rachunkiem prawdopodobieństwa szanse na wytypowanie np. 1 liczby z 80 w Multi Multi (gdzie losuje się aż 20 liczb) wynoszą 25%, ale już szanse, że co najwyżej za dziesiątym razem trafimy na tę liczbę wzrastają już do ponad 94%! Niestety całkowity koszt inwestowany wg schematu progresywnego doboru stawek jest tak ogromny, że nie będziemy go w stanie udźwignąć, nie mówiąc już o tym, że nadal jest ponad 5% szans na to, że za dziesiątym razem też nie uda się wygrać i zakończyć ciągu gry z zyskiem. Nawet gdy uda Ci się 5-10 razy pociągnąć takie serie zakończone sukcesem (drobną wygraną) – to i tak następnym razem zaliczysz bankruta!

Progresja w lotto jest przede wszystkim utopią już z samego powodu dużej przewagi organizatora nad graczami, bo na wygrane przeznaczane jest ledwie około 50% wpłaconych przez grających kwot. Znacznie lepiej to wygląda w kasynach (przy ruletce może to być nawet ponad 94%), ale tam z kolei gra progresją jest zabroniona i obsługa może nam w pewnym momencie odmówić możliwości dalszej gry…

Dlatego nie próbujcie oszukać matematyki (nazywanej królową nauk) na tym polu i nie wierzcie w żadne sprawdzone super-hiper systemy lotto zwiększające Wasze szanse na stanie się bogaczem dzięki wygranej na loterii.

Facebooktwittergoogle_plus

9 komentarzy

  1. Dominik 29 maja 2015 Odpowiedz
  2. Blake 24 czerwca 2015 Odpowiedz
  3. Mara 27 października 2015 Odpowiedz
  4. buty daniel 7 listopada 2015 Odpowiedz
  5. Tomek 20 czerwca 2016 Odpowiedz
  6. Natalia 15 grudnia 2016 Odpowiedz
  7. Barthezz83 1 lutego 2018 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge