Bliskość domu oraz bezpieczeństwo dla samochodu to główne cechy, jakie determinują wybór garażu. Nie dotyczy to jedynie właścicieli domów jednorodzinnych, ale przede wszystkim mieszkań, gdzie liczba miejsc parkingowych jest zwykle mocno ograniczona. Opcje na znalezienie lokum dla swojego auta są dwie – wynajem lub zakup. Niezależnie, na którą się zdecydujecie, sprawdźcie, na co trzeba zwrócić uwagę, zanim podpiszecie umowę.
Odległość i warunki
Podstawową kwestią jest odległość garażu od miejsca zamieszkania. Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest bezpośrednie sąsiedztwo, ale na taki luksus może pozwolić sobie niewielu z nas. Chodzi przede wszystkim o duże miasta, gdzie miejsc do garażowania samochodu jest bardzo mało. Odległość jest sprawą bardzo indywidualną. Dla niektórych dystans 300 metrów będzie zbyt duży, inni z kolei będą zadowoleni, gdy garaż uda się znaleźć nawet w promieniu kilometra od domu.
Równie istotne są warunki panujące w miejscu, w którym będziemy parkować auto. Garaż powinien być utwardzony, aby w każdych warunkach atmosferycznych można było bez trudu wjechać oraz wyjechać. Co więcej, zwróćcie uwagę na ocieplenie ścian. Zwykły blaszak jest dobrym rozwiązaniem, jednak w porze zimowej, gdy mamy do czynienia z kilkunastoma stopniami mrozu, nie zabezpieczy właściwie auta przed chłodem. W takim przypadku, z pomocą pożyczki gotówkowej, można pokusić się o wykonanie prowizorycznego ocieplenia wewnętrznego, na przykład ze styropianu.
Bezpieczeństwo
Wybierając garaż, zwróćcie uwagę na bezpieczeństwo samochodu. Ma to szczególne znaczenie, jeśli miejsce do parkowania auta jest oddalone od zabudowań. Kluczową rolę odgrywają zamki, a przede wszystkim ich jakość. Najlepiej, tuż po zakupie lub wynajęciu garażu, wymienić wkładki na nowe, w czym pomoże pożyczka gotówkowa. Idealnie sprawdzą się zamki patentowe, do których klucze można dorobić jedynie w sytuacji, gdy posiadacie specjalną kartę identyfikacyjną.
Wymarzonym scenariuszem jest wynajem lub zakup garażu z zamontowanym systemem alarmowym. Wówczas każda próba wtargnięcia do środka zakończy się uruchomieniem sygnału dźwiękowego oraz powiadomieniem właściciela o włamaniu. To zabezpieczenie nie tylko dla auta, ale także dla przedmiotów, jakie w garażu przechowujemy, czyli akcesoriów samochodowych. Nierzadko też w garażach magazynujemy materiały budowlane czy narzędzia. Właściwe zabezpieczenie pomieszczenia przed osobami trzecimi jest więc koniecznością.