Kiedy ostatnio relacjonowałem spotkanie z Michałem Szafrańskim, jeden z czytelników napisał, że powinienem o takich wydarzeniach pisać też w ramach zapowiedzi, że będą wkrótce. Dlatego dziś 3 tematy bieżące. Pierwszym z nich jest nowa (w Polsce) świecka tradycja (kopia z USA, czyli kolejny amerykanizm) w postaci trwającego właśnie Black Friday (niektóre sklepy rozciągają ten dzień na kilka kolejnych). Chodzi o doroczny dzień wyprzedaży. Więcej o samym wydarzeniu w tym wpisie, natomiast sporo szczegółów, gdzie są dziś wartościowe zniżki tutaj.
Ale to nie wszystko, w ramach racjonalnego oszczędzania raz do roku warto skorzystać (z planowanych, a nie pod wpływem impulsu) zakupów w dniu darmowej przesyłki, który w 2015 roku wypadnie 1 grudnia – tutaj strona poświęcona temu zagadnieniu.
A na koniec coś niezwykle ważnego, czyli projekt obywatelski dotyczący zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W praktyce chodzi o jedną drobną modyfikację – jednakże kluczową dla osób przewlekle chorych. Choroby przewlekłe, to zdecydowana większość chorób, z których powodu tworzą się kolejki w publicznej służbie zdrowia, a wymagają stałego leczenia i według (zacofanych i niekompletnych) obowiązujących procedur są uznawane za nieuleczalne (co nie zawsze jest prawdą). Obowiązkiem lekarza jest leczyć i starać się doprowadzić pacjenta do wyzdrowienia, ale lekarz w Polsce ma związane ręce, wolno mu robić tylko to, co jest zapisane w procedurach. Za wykroczenie poza procedury (czyli uzupełnienie terapii o inne formy leczenia stosowane w wielu krajach) grozi lekarzowi odebranie prawa do wykonywania zawodu!
Zmiana ustawy ma uwolnić lekarzy (dać im wolną rękę po wcześniejszej formalnej zgodzie pacjenta) od takiego zakazu. Po nieskutecznych działaniach zgodnych z dotychczasowymi procedurami lekarz powinien mieć możliwość zaproponować (a nie zmuszać) pacjentowi (na jego wyłączną odpowiedzialność) zastosowanie innych rodzajów kuracji – tylko odpłatnie, czyli nie obciążając budżetu państwa! Dodam tylko, że wnioskodawcą zmiany ustawy jest człowiek, od którego uczą się lekarze (jak i przewlekle chorzy pacjenci), bo wiedza przez niego przekazywana znacznie przekracza (co do skuteczności) formy standardowego leczenia w Polskiej służbie zdrowia. Jako członek Polskiej Akademii Zdrowia proszę wszystkich o podpisanie petycji (proces jest prosty, dwuetapowy, wymaga potwierdzenia linkiem weryfikacyjnym (mogą być małe opóźnienia z dotarciem tego linka) – jak przy typowej rejestracji na forum itp.) – oto link do petycji (tam jest też pełna treść uzasadnienia), a poniżej apel Jerzego Zięby:

