Remigiusz Mróz i jedna z jego najważniejszych bohaterek – Joanna Chyłka

Książka - ChyłkaWpis sponsorowany.

Nie da się ukryć, że Remigiusz Mróz jest bardzo popularnym w Polsce pisarzem, a w dodatku niesamowicie wręcz płodnym. Pisze i wydaje kolejne powieści w tempie niemal ekspresowym, maszynowym, taśmowym, co samo w sobie jest po prostu niespotykane, ale w tym przemysłowym pisaniu jest całkiem sprawny. Dziś przyjrzymy się jednej z jego bohaterek, którą wykreował na kartach swoich powieści: Joannie Chyłce.

Prawniczy świat

Joanna Chyłka zajmuje się prawem karnym i jest świetną prawniczką, która często bywa opryskliwa, arogancka, bezczelna, ale niesamowicie skuteczna. Nie ma sensu streszczanie akcji wszystkich powieści, w których pojawia się Chyłka, lepiej przyjrzeć się bliżej samej bohaterce, a dokładniej: konstrukcji jej postaci.

Joanna Chyłka jest bez wątpienia niezwykłą kobietą: jest utalentowana, skuteczna, ale również zraniona i nieszczęśliwa, dlatego powieści z jej udziałem należałoby traktować raczej jako portret kobiety wykonany przez Remigiusza Mroza niż jako powieść o prawnikach pełnej gwałtownych zwrotów akcji.

Chyłka znajduje się w męskim świecie, nie ma co do tego wątpliwości, męskim, często szowinistycznym i nieprzychylnym kobietom. Główna bohaterka zakłada maskę silnej kobiety i silną kobietą bardzo często jest, zwłaszcza w sądzie, gdzie łamie swoich przeciwników w niespotykany sposób, jednak sama ze sobą ma ogromne problemy. Jest alkoholiczką i w alkohol ucieka od przerażającej samotności, która często łapie ją, gdy samotna przebywa w swoim mieszkaniu na ulicy Argentyńskiej.

I o tym są powieści Kasacja, Zaginięcie i pozostałe tomy serii: o Joannie Chyłce, o jej walce z otaczającym ją światem, ale przede wszystkim o walce Joanny Chyłki z samą sobą i swoimi demonami. Jest ona głęboko zranioną osobą, która nakłada bardzo często maskę niemożliwej do wzruszenia, silnej i nieczułej kobiety.

Czy to feminizm?

Ciężko powiedzieć, że powieści Mroza o Joannie Chyłce są feministyczne. Mają niekiedy takie akcenty, ale są to powieści typowo rozrywkowe i tak chyba należałoby je postrzegać, gdyż samych motywów feministycznych nie jest zbyt dużo. Trzeba jednak przyznać, że Remigiusz Mróz stworzył jednak powieść z niezwykle silną i charyzmatyczną bohaterką i w jej portretowaniu poradził sobie bardzo dobrze.

Jeśli więc lubisz literaturę popularną, w której główną rolę odgrywa świadoma siebie, siebie pewna, skuteczna, ale pełna cieni kobieta, przeczytaj wszystkie powieści z Joanną Chyłką w roli głównej, a nie będziesz zawiedziony/zawiedziona. To przyjemna lektura na wiele, wiele godzin!

Facebooktwitter

5 komentarzy

  1. Nika 18 kwietnia 2021 Odpowiedz
  2. Skucinskaart 19 kwietnia 2021 Odpowiedz
  3. Blog Ozonee 21 kwietnia 2021 Odpowiedz
  4. Beata 29 sierpnia 2021 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.