Remigiusz Mróz i jedna z jego najważniejszych bohaterek – Joanna Chyłka

Książka - ChyłkaWpis sponsorowany.

Nie da się ukryć, że Remigiusz Mróz jest bardzo popularnym w Polsce pisarzem, a w dodatku niesamowicie wręcz płodnym. Pisze i wydaje kolejne powieści w tempie niemal ekspresowym, maszynowym, taśmowym, co samo w sobie jest po prostu niespotykane, ale w tym przemysłowym pisaniu jest całkiem sprawny. Dziś przyjrzymy się jednej z jego bohaterek, którą wykreował na kartach swoich powieści: Joannie Chyłce.

Prawniczy świat

Joanna Chyłka zajmuje się prawem karnym i jest świetną prawniczką, która często bywa opryskliwa, arogancka, bezczelna, ale niesamowicie skuteczna. Nie ma sensu streszczanie akcji wszystkich powieści, w których pojawia się Chyłka, lepiej przyjrzeć się bliżej samej bohaterce, a dokładniej: konstrukcji jej postaci.

Joanna Chyłka jest bez wątpienia niezwykłą kobietą: jest utalentowana, skuteczna, ale również zraniona i nieszczęśliwa, dlatego powieści z jej udziałem należałoby traktować raczej jako portret kobiety wykonany przez Remigiusza Mroza niż jako powieść o prawnikach pełnej gwałtownych zwrotów akcji.

Chyłka znajduje się w męskim świecie, nie ma co do tego wątpliwości, męskim, często szowinistycznym i nieprzychylnym kobietom. Główna bohaterka zakłada maskę silnej kobiety i silną kobietą bardzo często jest, zwłaszcza w sądzie, gdzie łamie swoich przeciwników w niespotykany sposób, jednak sama ze sobą ma ogromne problemy. Jest alkoholiczką i w alkohol ucieka od przerażającej samotności, która często łapie ją, gdy samotna przebywa w swoim mieszkaniu na ulicy Argentyńskiej.

I o tym są powieści Kasacja, Zaginięcie i pozostałe tomy serii: o Joannie Chyłce, o jej walce z otaczającym ją światem, ale przede wszystkim o walce Joanny Chyłki z samą sobą i swoimi demonami. Jest ona głęboko zranioną osobą, która nakłada bardzo często maskę niemożliwej do wzruszenia, silnej i nieczułej kobiety.

Czy to feminizm?

Ciężko powiedzieć, że powieści Mroza o Joannie Chyłce są feministyczne. Mają niekiedy takie akcenty, ale są to powieści typowo rozrywkowe i tak chyba należałoby je postrzegać, gdyż samych motywów feministycznych nie jest zbyt dużo. Trzeba jednak przyznać, że Remigiusz Mróz stworzył jednak powieść z niezwykle silną i charyzmatyczną bohaterką i w jej portretowaniu poradził sobie bardzo dobrze.

Jeśli więc lubisz literaturę popularną, w której główną rolę odgrywa świadoma siebie, siebie pewna, skuteczna, ale pełna cieni kobieta, przeczytaj wszystkie powieści z Joanną Chyłką w roli głównej, a nie będziesz zawiedziony/zawiedziona. To przyjemna lektura na wiele, wiele godzin!

Facebooktwitter

4 komentarze

  1. Nika 18 kwietnia 2021 Odpowiedz
  2. Skucinskaart 19 kwietnia 2021 Odpowiedz
  3. Blog Ozonee 21 kwietnia 2021 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge