Pogromcy mitów – nowa generacja

Discovery Science: Pogromcy mitów - nowa generacjaFoto: youtube.com

Kiedy przed rokiem opisywałem pożegnanie z kultowym już cyklem Pogromcy mitów, nie sądziłem, że stacja Discovery Science sprawi widzom taką niespodziankę. Po 14 latach kiedy to nakręcono łącznie 248 odcinków w ramach 16 sezonów oraz 17 odcinków specjalnych, główni bohaterowie Adam Savage i Jamie Hyneman postanowili w 2016 roku zejść ze sceny.

Minął dokładnie rok i narodził się oraz został zrealizowany pomysł utworzenia zupełnie nowej ekipy Pogromców Mitów. Aby program był przyszłościowy, postanowiono zrobić podwójne eliminacje. W fazie wstępnej wyselekcjonowano dziesięcioro kandydatów i z ich udziałem nakręcono 8 odcinków stanowiących drugi etap eliminacji (Mythbusters The Search). Odcinki te emitowane są od początku sierpnia 2017 co tydzień (niedziela g. 12:00 oraz 21:00, są też powtórki w tygodniu).

Zaplanowano, że w każdym z odcinków będzie eliminowana jedna osoba, która najsłabiej podołała trudom i wymaganiom przygotowywania eksperymentów mających na celu obalanie lub potwierdzanie mitów.

W pierwszym i trzecim odcinku podzielono kandydatów na dwie grupy (ze względu na parzystą liczbę uczestników). W odcinku drugim powstały 3 zespoły. I w ten sposób z dużą precyzją (dzięki wielu różnym podejściom) przetestowano po jednym micie głównym (i drugim pobocznym, niejako rozrywkowym).

Są zarówno nowe mity do sprawdzenia, jak i te, które już wcześniej Adam i Jamie testowali, np. próba pomalowania pomieszczenia z wykorzystaniem farby i ładunku wybuchowego (jak to miało miejsce u Jasia Fasoli).

Cieszy mnie ta decyzja o reaktywacji programu, jednak mam nieco wątpliwości, kto ostatecznie będzie stanowił trzon programu (dwie nowe osoby) i czy będą się dobrze dogadywać w kolejnych sezonach. Poza tym, wolałbym, aby były dwie ekipy, jak w początkowych sezonach (dwóch doświadczonych eksperymentatorów plus trójka młodych).

Co ciekawe, właśnie tych troje młodych z dawnego składu Pogromców: Grant Imahara, Tory Belleci oraz Kari Byron stworzyli własną odmianę tego typu schow popularnonaukowego, który to dostępny jest w ofercie Netflixa pod nazwą White Rabbit Project i trudno będzie dorównać tej już doświadczonej ekipie nowym i choć wyselekcjonowanym, to nieznanym pogromcom z Discovery Science.

Facebooktwitter

10 komentarzy

  1. Damian 21 sierpnia 2017 Odpowiedz
  2. Natalia 21 sierpnia 2017 Odpowiedz
  3. Mr.Cenzura 21 sierpnia 2017 Odpowiedz
  4. Natalie Forever 22 sierpnia 2017 Odpowiedz
  5. Mondro 24 sierpnia 2017 Odpowiedz
  6. Design Your Home 24 sierpnia 2017 Odpowiedz
  7. Grzegorz Deuter 25 sierpnia 2017 Odpowiedz
  8. Oskar 2 września 2017 Odpowiedz
  9. Bielecki.es 12 września 2017 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.