Masaż leczniczy – naturalny sposób na ulgę dla ciała i lepsze samopoczucie

masaż leczniczyMasaż leczniczy to taki rodzaj zabiegu fizjoterapeutycznego, który ma za zadanie redukcję dolegliwości bólowych. Działa na 3 podstawowych płaszczyznach: rozluźnia mięśnie, łagodzi napięcie psychiczne, a także poprawia krążenie. Taki rezultat możemy uzyskać dzięki odpowiedniej częstotliwości oraz przy zastosowaniu odpowiednich technik masowania.

Solidne podstawy naukowe

Określenie leczniczy, stosujemy z uwagi na bezinwazyjny charakter zabiegu oraz jego udowodnione właściwości terapeutyczne. Nieocenione są odczucia pacjentów, którzy po odbyciu seansu ww. masażu czują się odprężeni i rozluźnieni.

Wytłumaczeniem naukowym dla tych subiektywnych wrażeń, jest proces produkcji endorfin, hormonów szczęścia, działających antystresowo i przeciwbólowo. To także masaż dedykowany osobom cierpiącym na wszelkiego rodzaju napięcia mięśniowe, bóle kręgosłupa, czy okolic lędźwiowo-krzyżowych. Niewielu z nas wie, że masaż leczniczy pomaga także złagodzić bóle migrenowe, czy napięciowe bóle głowy, związane ze stresem i chronicznym przemęczeniem. To także solidny oręż w walce z zastojami płynów w organizmie, czy ze spowolnioną przemianą materii.

Fundamenty naukowe masażu leczniczego kryją się również w merytorycznym przygotowaniu fizjoterapeutów. Zabieg ten wymaga od masażysty gruntownej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii człowieka. Zatem sprawdzajmy kwalifikacje i właściwe przygotowanie zawodowe naszych rehabilitantów.

Trochę teorii

Znanych jest wiele form masażu leczniczego. Jednak największą popularnością cieszy się forma klasyczna, w której wykorzystuje się 7 podstawowych technik: ugniatanie, oklepywanie, głaskanie, rozcieranie, wyciskanie, wibrację oraz wstrząsanie. Zabieg trwa około 1 godziny i może zostać skrócony w przypadku negatywnych odczuć pacjenta. Koszt takiej godzinnej sesji to 50-150 zł. Na cenę wpływa obszar objęty zabiegiem, czy kwalifikacje fizjoterapeuty.

W celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego zaleca się wykonanie serii 10 masaży. Długość serii i poziom redukcji dolegliwości bólowych uzależniona jest od stanu zdrowia osoby masowanej oraz rodzaju schorzenia, na które dana osoba cierpi. Nie należy również zrażać się charakterystycznym dla tego rodzaju masażu, chwilowym pogorszeniem samopoczucia. Osłabienie, senność, drażliwość, czy nawet dreszcze, mogą pojawić się w okolicach trzeciego zabiegu. Nie należy się jednak tym zrażać, gdyż z każdym kolejnym masażem, ból zostanie złagodzony.

Sprawdź to

Najważniejszą kwestią przy wyborze właściwego masażysty są jego kwalifikacje zawodowe. Nie bój się pytać o szkolenia, kursy, studia, czy certyfikaty. Pamiętaj, że nie warto eksperymentować na własnym zdrowiu. Dowiedz się, z jakich preparatów korzysta fizjoterapeuta, by móc wykluczyć ewentualne reakcje alergiczne i przeciwwskazania medyczne.

Jeśli masaż leczniczy jest elementem całościowego programu rehabilitacyjnego, dopytaj o preparaty wspomagające leczenie, jak żele i maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Każdy szanujący się fizjoterapeuta poinstruuje przed lub w trakcie jak będzie przebiegać masaż. Absolutnie niezbędnym elementem każdej sesji masowania jest skrupulatny wywiad medyczny. Jeśli zostanie pominięty, koniecznie się o niego upomnij. To pozwoli uniknąć krępujących sytuacji i niezadowolenia klienta. Z kolei sam masaż wykonywany jest na twardym stole, a ruchy powinny być wykonywane w stronę serca, zgodnie z kierunkiem przepływu krwi w żyłach. Działanie odwrotne może doprowadzić do przykrych dolegliwości zdrowotnych.

Lista zainteresowanych

Grupa schorzeń, które są absolutnym wskazaniem do zabiegu, jest zdecydowanie dłuższa, niż lista przeciwwskazań do masażu. Wśród najważniejszych dolegliwości znajdują się: bóle kręgosłupa związane z siedzącym trybem pracy, zmiany zwyrodnieniowe, czy rwa kulszowa. Osoby unieruchomione na stałe, również powinny zainteresować się masażem leczniczym, by zapobiec odleżynom i przykurczom.

Masaż polecany jest tym z nas, którzy narażeni są na długotrwały stres i skarżą się na napięcia i usztywnienia mięśni. Nieoceniony staje się także w terapii złamań, skręceń, czy zwichnięć. Wszelkie uszkodzenia mięśni, ścięgien, czy nerwu obwodowego, także należy zgłosić się do fizjoterapeuty wykonującego masaż leczniczy.

Wstęp wzbroniony!

Istnieje ściśle określona grupa osób, którym nie wolno poddawać się masażowi leczniczemu. Do tego grona należą panie w trakcie menstruacji, cierpiący na kamicę nerkową, miażdżycę, czy nadciśnienie. Ponadto wszelkie rany, zmiany ropne skóry, stany podgorączkowe, czy żylaki, również dyskwalifikują nas do zabiegu. Jeśli walczysz aktualnie z infekcją wirusową, bakteryjną, czy pasożytami, to nie poddawaj się masażowi leczniczemu.

Zaufaj tradycji

Ten rodzaj masażu rozwijał się od wieków, począwszy od 2600 r. p.n.e. w Chinach, przez ajurwedę i przedchrześcijańskie czasy starożytnej Grecji i Rzymu, aż po dziś dzień. Stosowany był jako samouzdrawiający rytuał, czy zabieg regeneracyjny w czasie rywalizacji sportowych. Zawsze jednak miał za zadanie poprawić samopoczucie i zregenerować zmęczone ciało. Warto więc zaufać wielowiekowej tradycji i zaczerpnąć dla siebie to, co najlepsze.

Autorem wpisu gościnnego jest Paulina Kucharska
Przygotowane w oparciu o magiadlaciala.pl/masaz-leczniczy/
Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.