Jak prawidłowo parzyć zioła?

Jak parzyć ziołaNawet najbardziej wartościowe produkty mogą utracić swoje cenne właściwości, jeżeli poddawane są nieprawidłowej obróbce lub stosowane są niezgodnie ze swoim przeznaczeniem. Sprawdź, jak parzyć zioła, by nie zniweczyć ich dobroczynnego działania!

Kiedy zdecydujemy się włączyć do naszej codziennej diety naturalne składniki, warto skupić się na całym procesie już od momentu wybrania odpowiednich ziół poprzez prawidłowe ich wykorzystanie.

Tylko zioła poddane prawidłowej obróbce mogą przynieść naszemu organizmowi szereg korzyści, zapobiegać infekcjom czy wspomagać procesy leczenia dolegliwości. Dowiedz się, jak skutecznie stosować zioła, aby czerpać maksymalną moc płynącą ze skarbów natury.

Aromatyczny napar z ziół

Potraktuj proces parzenia ziół jako prawdziwy rytuał. Po wybraniu składników idealnych do przygotowania naparu, zalej je wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem na około kwadrans (lub dłużej, gdy konkretna kuracja to zaleca). Delektuj się zapachem ziół, który przywołuje na myśl naturę i chwile spędzane na jej łonie.

Do przygotowania naparu stosuje się przede wszystkim pokrzywę, która pomaga osobom z problemami reumatycznymi, działa moczopędnie i odtruwa organizm z toksyn. Melisa lekarska, oprócz doskonałego smaku, pomoże nam nie tylko ukoić nerwy i spać spokojnie, ale sprawdzi się również podczas bólu głowy czy w kołataniu serca. Mięta z kolei, powszechnie znana jako antidotum na problemy żołądkowe czy mdłości, pomaga także skutecznie rozluźnić organizm i poprawić samopoczucie.

Jeżeli za pośrednictwem naparu chcesz wydobyć z ziół wszystko, co najlepsze, zrezygnuj z gotowych torebek przeznaczonych do zalania wrzątkiem, a postaw na mieszanki sypane. Przygotuj napar z zachowaniem odpowiednich proporcji (zazwyczaj łyżkę stołową ziół zalewamy jedną szklanką wrzątku). Odczekaj wymagany okres czasu pomiędzy zalaniem mieszanki, a jej spożyciem i pamiętaj, że najwięcej korzyści przynosi wypicie naparu tuż po jego przyrządzeniu – na ciepło lub na zimno.

Mniej popularne od naparów, ale równie skuteczne są odwary i wywary, do których przyrządzenia wykorzystujemy zdrewniałe części roślin lub macerat, dedykowany do obróbki ziół bogatych w związki o charakterze śluzowym.

Nie tylko w formie naparu

Nie zawsze mamy możliwość lub posiadamy odpowiednie urządzenia, aby oddać się procesowi przygotowania aromatycznego naparu z ziół. W pracy ogranicza nas krótki czas przerwy, w podróży brak miejsca do przygotowania naparu, a w domu równie często brak czasu, aby oddać się rytuałowi parzenia, wdychania, oczekiwania i spożywania herbatki. Dodatkowym utrudnieniem może być brak dostępności wybranych przez nas ziół w sklepowym asortymencie lub brak możliwości wyruszenia na samodzielne ich poszukiwanie, zebranie i poddanie procesowi suszenia. W takich okolicznościach, doskonałą alternatywą dla naparów są ziołowe leki (zob. http://www.lekinatury.pl/), które powstają w oparciu o naturalne składniki i stanowią ich doskonale skomponowane mieszanki.

Jeżeli trafnie zdiagnozowaliśmy przyczynę naszego gorszego samopoczucia lub zasięgnęliśmy w tym celu porady lekarskiej, obranie dalszej terapii bardzo często zaczyna się od przejścia na zdrową dietę, której idealnym uzupełnieniem będą składniki ziołowe. Uwzględnienie w naszym codziennym menu określonych produktów i wyeliminowanie tych, o niepożądanym działaniu, to pierwszy krok do poprawy samopoczucia. Kolejnym jest dobór ziołowych leków o zbilansowanym składzie, które stosowane w ramach dłuższej i systematycznej terapii przyniosą oczekiwane rezultaty.

Facebooktwitter

18 komentarzy

 1. Agnesssja 24 czerwca 2017 Odpowiedz
 2. Bielecki.es 25 czerwca 2017 Odpowiedz
 3. Agata 27 czerwca 2017 Odpowiedz
  • Kuba 22 lipca 2019 Odpowiedz
 4. Gosia Ostrowska 28 czerwca 2017 Odpowiedz
 5. Zołza z kitką 28 czerwca 2017 Odpowiedz
 6. Marlena 29 czerwca 2017 Odpowiedz
 7. Piękno24 29 czerwca 2017 Odpowiedz
 8. Grace 29 czerwca 2017 Odpowiedz
 9. Spojleraczka 2 lipca 2017 Odpowiedz
 10. janielka 17 lipca 2017 Odpowiedz
 11. edziatestuje 25 lipca 2017 Odpowiedz
 12. Ala 6 kwietnia 2018 Odpowiedz
 13. Olga 13 stycznia 2019 Odpowiedz
 14. Joanna 31 maja 2020 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.