Forskolina, czyli substancja zawarta w pokrzywie indyjskiej, ze względu na swoje dobroczynne właściwości, od wielu lat używana jest w medycynie naturalnej, ajurwedyjskiej oraz kuracjach odchudzających. Poznaj działanie i zastosowania cudownego związku ukrytego w liściach niepozornej rośliny.
Forskolina – właściwości
Coleus forskohlii jest odmianą pokrzywy szczególnie zasobną w coleonol, związek nazywany też forskoliną. Od dawna wykorzystuje się go w leczeniu chorób układu krążenia, wydalniczego czy w przeciwdziałaniu bezsenności. Forskolina, zwiększając stężenie cAMP, aktywuje enzym – cyklazę adenylową. Modyfikuje on wiele procesów zachodzących w organizmie, oddziałując na białko i wyzwalając szereg reakcji komórkowych oraz uwalniając kolejne przekaźniki do innych komórek. Co istotne, forskolina nie wywiera negatywnego wpływu na ośrodkowy układ nerwowy.
Zastosowania forskoliny
Substancję z korzenia pokrzywy indyjskiej wykorzystuje się z powodzeniem w przypadku występowania stanów zapalnych, dlatego że hamuje ona procesy bólowe, zapalne i wysiękowe. Forskolinę stosuje się też przy niedoczynności tarczycy. Suplementy zawierające coleonol pobudzają aktywność gruczołu tarczycowego, polepszając jego ukrwienie. Powodują tym samym spadek TSH i wzrost ilości wolnych hormonów tarczycy, łagodząc niedobory powszechne przy tej przypadłości. Co więcej, dobroczynna substancja polepsza krążenie wieńcowe i ukrwienie serca, przyczyniając się do jego efektywniejszej pracy.
Z tych względów zaleca się jej suplementowanie przy chorobach układu krążenia. Forskolina rekomendowana jest cukrzykom, ponieważ stymuluje trzustkę do produkcji insuliny. Wzmaga też syntezę testosteronu, poprawiając samopoczucie, libido i dodając sił witalnych. Przydaje się zatem w kuracji zaburzeń hormonów androgennych. Poprzez wzmożenie syntezy adrenokortykotropiny (ACTH) działa korzystnie na organizm przy przewlekłym stresie i niewydolności kory nadnerczy. Forskolina przeciwdziała depresji, poprawia odporność i hamuje reakcje autoimmunologiczne. Substancję stosuje się też w profilaktyce nowotworów (w tym raka prostaty), gdyż sprzyja ona powstrzymywaniu transformacji nowotworowej i przerzutów.
Forskolina a odchudzanie
Coleonol wykorzystuje się również w kuracjach odchudzających, dlatego że powoduje on nasilenie lipolizy, czyli procesu rozkładu tłuszczu w tkance tłuszczowej. Hamuje też syntezę lipidów w komórkach tkanki tłuszczowej żółtej. Dodatkowo aktywuje w komórkach tłuszczowych enzym lipazy hormonozależnej, by uwolnić tłuszcz zapasowy i przetransportować go do miejsc wymagających zaopatrzenia w energię (przede wszystkim do pracujących mięśni). Przez poprawę pracy tarczycy forskolina przyspiesza metabolizm, co wpływa na łatwiejsze i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego sprzyja odchudzaniu.
Forskolina – przeciwwskazania
Po forskolinę nie powinny sięgać kobiety ciężarne i karmiące piersią oraz dzieci. Z substancji muszą zrezygnować także osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi, dlatego że związek z pokrzywy indyjskiej może powodować interakcje z warfaryną, kwasem acetylosalicylowym oraz klopidogrelem. Suplementacji nie zaleca się też osobom z niskim ciśnieniem, cierpiącym na chorobę wrzodową i refluks.
Forskolina jest substancją posiadającą całą masę cennych właściwości. Z tego powodu warto stosować ją przy wielu chorobach i zaburzeniach. Związek zawarty w pokrzywie indyjskiej to doskonałe wsparcie w leczeniu i profilaktyce rozmaitych dolegliwości, dlatego warto pomyśleć o włączeniu go do codziennej suplementacji.
MK Artykuł przygotowano we współpracy z www.fit-zone.pl. |


Chyba muszę zatem się za nią rozejrzeć – efekt odchudzający się przyda, sama siłownia to u mnie za mało 🙁
Blog Ozonee ostatnio opublikował…Finał Ligi Mistrzów 2018: Real Madryt vs FC Liverpool. Kto wygra mecz?