Wiele osób kojarzy studia prawnicze przede wszystkim z ciężką pracą, co oczywiście jest zgodne z prawdą, jednak często zapominamy o korzyściach wynikających z ukończenia tego kierunku studiów.
Oczywiście, nie są to studia dla każdego, jednak ogrom perspektyw związanych z nauką prawa sprawia, że warto chociaż rozważyć taką karierę zawodową.
Studia prawnicze – dla kogo?
Przede wszystkim, należy zastanowić się, czy jesteśmy obdarowani odpowiednimi predyspozycjami, spośród których warto wyróżnić choćby dobrą pamięć. Znakomita pamięć jest niezbędna w przypadku potencjalnego prawnika, bowiem pozwala ona na odnotowanie nawet najdrobniejszych, aczkolwiek istotnych dla danej sprawy zagadnień oraz całej materii prawnej z nimi związanej. Równie wartościowym atutem jest zdolność do logicznego myślenia, dzięki której można wyprowadzić właściwe wnioski. Warto mieć także świadomość, że praca prawnika w dużej mierze jest tożsama z retoryką, czyli umiejętnością składnego i swobodnego wypowiadania się, zarówno w mowie, jak i na piśmie.
Co oferują studia prawnicze?
Studia prawnicze nie wymagają specjalizacji, a wybór konkretnej drogi zawodowej zależy przede wszystkim od naszych wyborów dotyczących seminarium magisterskiego czy praktyk. W ramach zajęć, studenci uczęszczają choćby na prawoznawstwo, prawo konstytucyjne, prawo karne, prawo administracyjne, prawo cywilne, prawo pracy, prawo międzynarodowe publiczne, historię prawa polskiego czy logikę prawniczą. W trakcie studiów prawniczych warto korzystać również ze wszystkich perspektyw oferowanych przez własne inicjatywy, do których należą choćby koła naukowe, czy spotkania z autorytetami w interesującej nas dziedzinie. Innym etapem studiów doskonale przygotowującym do zawodu prawnika są praktyki, łączące w sobie teorię oraz praktykę.
Studia prawnicze kompleksowo przygotowują do podjęcia pracy w każdym zawodzie prawniczym, choć niektóre wymagają ukończenia aplikacji sędziowskiej, radcowskiej czy innej. Owa aplikacja zazwyczaj zwieńczona jest odrębnymi egzaminami. Odpowiednio przygotowany absolwent prawa jest w stanie swobodnie interpretować teksty oraz przepisy prawne, posługując się przy tym wytycznymi logicznego rozumowania. Bardzo ważna jest także zdolność właściwej komunikacji interpersonalnej, kluczowej w przypadku roli mediatora lub negocjatora.
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że terminologia prawnicza jest dość skomplikowana dla przeciętnych obywateli, którzy często decydują się na zatrudnienie wykwalifikowanego specjalisty w danej dziedzinie. Nieustanne zmiany przepisów, mnogość definicji, przepisów czy istnienie wielu niezbędnych formalności sprawia, że zawód prawnika może wiązać się z dużą ilością potencjalnej pracy.
Kim może zostać absolwent prawa?
Absolwenci studiów prawniczych zastosowanie swych kompetencji mogą odnaleźć w wielu zawodach, do których należą następujące zawody: sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, notariusz, pracownik urzędów administracji rządowej, pracownik urzędów administracji samorządowej, pracownik w instytucjach europejskich, pracownik w działach prawnych firm prywatnych lub państwowych, specjalista w różnego rodzaju stowarzyszeniach, firmach ubezpieczeniowych czy brokerskich.
Jak można zauważyć, mnogość możliwości oferowanych przez studia prawnicze czyni z nich niezwykle perspektywiczny i wart zainteresowania kierunek studiów. Jednak, jak w przypadku zdecydowanej większości kierunków, wszystko zależy od samego studenta, jego chęci pracy oraz pomagania innym ludziom.
Portal Moja-Szkoła.pl wsparł mnie merytorycznie przy powstawaniu tego wpisu.
Myślę, że warto wybrać studia prawnicze, ale nie zawsze warto zostać prawnikiem. Jednak, z obserwacji wielu moich znajomych widzę, że same studia dają niesamowity potencjał i podwaliny do dalszego rozwoju naukowego czy zawodowego.
Agnieszka/Agumama ostatnio opublikował…BlogoMamy – spotkanie Mam o wielkich sercach
Wydaje mi się, że każde praktyczne studia mają przyszłość, nie tylko prawo, ale też ekonomia czy studia inżynierskie. Niestety nadal mamy takie zjawisko, że większość uczelni produkuje absolwentów, którzy mają bezwartościową wiedzę, a potem ogromny problem ze znalezieniem pracy.