5 powodów dla których warto mieć psa lub kota

dlaczego warto mieć psaWpis gościnny

To, że zwierzęta są od wieków uważane za najlepszych przyjaciół człowieka, wiedzieli już starożytni, którym zwierzęta pomagały w codziennym życiu. Nawet w obecnych czasach nie uległo to zmianie. Naukowcy twierdzą, że posiadanie zwierząt świetnie wpływa na zdrowie psychiczne człowieka oraz jego samopoczucie. Istnieją również badania, które potwierdzają, że bliska więź z pupilem wpływa na wzrost poziomu hormonu oksytocyny, odpowiedzialnego za odporność na stres. Istnieje też teoria, że posiadacze kotów są bardziej odporni emocjonalnie niż posiadacze psów, jednakże ci drudzy są za to bardziej aktywni fizycznie.

Zwierzęta domowe to najbardziej oddane istoty

W dzisiejszych czasach wielu ludzi jest rozczarowanych relacjami z innymi osobami, szczególnie jeśli chodzi o przyjaźń i związki. Niektórzy nawet żartują, że jeśli chcesz być pewnym tego, iż twój przyjaciel nigdy cię nie zdradzi, to kup sobie psa. Psy są szczególnie oddane swoim właścicielom. Koty również bardzo przywiązują się do właściciela, jednakże lubią chodzić własnymi drogami i nie są tak posłuszne człowiekowi jak psy. Jedno jest pewne – zarówno koty jak i psy kochają swoich właścicieli takimi jakimi są. Prawdziwą, nierozerwalną więź między psem a człowiekiem ukazuje film „Hachiko”. Piękny obraz wywołujący wodospady łez ukazuje, jak bardzo prawdziwa może być taka relacja.

Uczą nas jak stawać się lepszymi

Zwierzęta domowe są bardzo wrażliwe i mądre. W przeciwieństwie do ludzi, nie stwarzają sobie problemów z niczego. Są wolne od negatywnego myślenia i bólu istnienia. Ich czyste serca stworzone są by kochać swoich właścicieli. Ludzie powinni uczyć się od nich troski i satysfakcji z życia. Podczas zabawy z nimi, stajemy się spokojniejsi, czujemy od nich ogromne pokłady opanowania, szczerości i zadowolenia. Zwierzęta domowe uczą nas, jak się relaksować, jak być bardziej przyjacielskim oraz pozytywnie nastawionym do życia.

Zwierzęta „leczą”

Powyższe stwierdzenie może wydawać się nieco dziwne, lecz jest prawdziwe. Nasi podopieczni, pomagają nam w odzyskiwaniu sił życiowych i w leczeniu stresu. Dowodem na to jest wiele historii opowiadanych przez właścicieli. Bardzo prawdopodobne, że nasze zwierzęta nie tylko podążają za wrodzonymi instynktami, ale także świetnie wyczuwają nasze nastroje. Za każdym razem, gdy wracamy do domu, nasze pupile witają nas z radością. To wspaniałe uczucie, gdy wiemy, że ktoś na nas czeka. Jednak najlepszą na świecie terapią jest, to gdy kot wskakuje na nasz brzuch i zaczyna się łasić i mruczeć. Właściciele kotów jednogłośnie to potwierdzą. Czasem wydaje nam się też, że zwierzęta szczekając czy miałcząc, próbują nas uspokoić, gdy jesteśmy podenerwowani. Badania naukowe udowodniły, że wiele zwierząt domowych, szczególnie koty, mogą wyczuwać emocje swoich właścicieli oraz ich złe samopoczucie.

Uczą organizacji

Posiadanie zwierzaka w domu może nas nauczyć lepszego organizowania czasu. Wiele gatunków zwierząt wymaga poświęcenia sporej uwagi i troski. Osoby niemające wystarczającej ilości wolnego czasu, czy leniwe z natury powinny wybierać te zwierzęta, których wymagania są minimalne. Właściciele psów powinni być przygotowani na wygospodarowanie pewnej ilości czasu, by móc z nimi wyjść na spacer tyle razy, ile tego potrzebują. Przekłada się to na fakt, że właściciele zwierząt są bardziej zdyscyplinowani i lepiej gospodarują czasem.

Wyczuwają niebezpieczeństwa

Przeprowadzone badania udowodniły, że zwierzęta domowe wyczuwają niebezpieczeństwo, więc mogą pomóc ludziom uniknąć przykrych wydarzeń. Gdy wyczuwają, że może dojść do jakiejś katastrofy, zaczynają się dziwnie zachowywać, próbują dawać znaki swoim właścicielom, że zbliża się niebezpieczeństwo. Mogą wyczuwać śmierć, trzęsienia ziemi, choroby. Czasem dobrze jest, by obserwować zachowania naszych zwierząt, gdyż mogą uratować nam życie.

Domowe zwierzęta sprawiają, że nasza rzeczywistość jest bardziej kolorowa, pomagają radzić sobie ze stresem, uczą organizacji i dyscypliny. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia, ale jeśli Ty wciąż zastanawiasz się, czy kupić (pozyskać ze schroniska) zwierzaka, posłuchaj swojego serca. Jedno jest pewne – jeśli zdecydujesz się na posiadanie psa lub kota, na pewno zyskasz wiernego przyjaciela.

Wpis przygotowany przez redakcję portalu Fit & Fashion.

Facebooktwitter

8 komentarzy

  1. Maria 1 grudnia 2017 Odpowiedz
  2. Meriska92 3 grudnia 2017 Odpowiedz
  3. Gosia 4 grudnia 2017 Odpowiedz
  4. Marek 11 grudnia 2017 Odpowiedz
  5. Iwona 8 lutego 2018 Odpowiedz
  6. Shikatemeku 12 grudnia 2018 Odpowiedz
  7. Joanna 18 sierpnia 2022 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.