Samotność młodych – problem dotykający już najmłodszych

Samotność młodych - problem dotykający już najmłodszychSamotność to jeden ze znaków naszych czasów. Mimo stałego przebywania w towarzystwie innych osób (na gruncie zawodowym i rodzinnym), mimo ery informatyzacji i łatwości nawiązywania szeroko rozumianych kontaktów z innymi, paradoksalnie coraz więcej ludzi deklaruje uczucie osamotnienia. W dzisiejszych czasach bowiem samotność nie oznacza izolacji od towarzystwa innych ludzi, o to bowiem trudno. Współczesne oblicze samotności to brak głębszych relacji z innymi, poczucie niezrozumienia i niespełnienia, które generuje uczuciową i duchową izolację.

Co ciekawe, bardzo często o samotności mówią osoby z pozoru realizujące się zawodowo czy spełniające się w życiu rodzinnym. Jednak pozorne zadowolenie z życia i otaczanie się bliskimi osobami może nie być wystarczające do realizowania się w społeczeństwie jako indywidualna, spełniona i szczęśliwa jednostka.

Samotność w rodzinie – współczesny obraz relacji międzyludzkich

Jeszcze kilkanaście- kilkadziesiąt lat temu życie rodzinne tętniło od emocji, wspólnego spędzania czasu, długich rozmów. Posiłki spożywane były przy wspólnym stole, umilane rozmową pełną zaangażowania, zrozumienia i troski. Z racji braku absorbujących technologii, rodzice i dzieci niezwykle doceniali czas spędzany razem. Zarówno relacje rodzice – dzieci, jak i relacje między rówieśnikami w szkole i na podwórku pełne były szczerego zainteresowania i zaangażowania emocjonalnego.

Jak jest dzisiaj? Na przerwie w szkole – telefon; w drodze z pracy do domu – tablet; w domu – brak rozmowy i wspólnej zabawy, rozmowy, nauki… Jak bowiem otworzyć się na drugą osobę, nieustannie wlepiając wzrok w monitor komputera? Oczywiście to nie interaktywne sprzęty są winne zmianie modelu życia, a niezwykła podatność ludzi na izolację. Surfowanie w internecie nie wymaga bowiem zaangażowania emocjonalnego, otwarcia przed drugą osobą. Czy wynika z tego, że taki model życia jest w rzeczywistości tym, czego potrzebuje każdy z nas? Nic bardziej mylnego!

Wirtualna izolacja sprawia pozory kontrolowania własnego życia, niezależności emocjonalnej od innych i swobody wyrażania myśli. Jednak te właśnie czynniki sieją spustoszenie w psychice każdego człowieka, zwłaszcza młodego. Rozwija się on bowiem w bardzo mylnym i zgubnym schemacie zachowań. Życie rodzinne bywa obecnie utożsamiane ze wspólnym przebywaniem pod jednym dachem, niekiedy nie znajdując miejsca na silne więzi w gronie najbliższych sobie osób.

Samotność młodych

Zaskakujący jest fakt samotności dziecka w rodzinie. Mały człowiek zazwyczaj rozbraja szczerością, bezpośredniością i łatwością w wyrażaniu uczuć i manifestowaniu potrzeby wspólnej zabawy czy po prostu przytulenia. Jednak obecny model wychowania opiera się na zaburzonym stosowaniu nagród i kar, izolacji emocjonalnej dziecka, autokratycznym stylu wychowania czy ograniczaniu sfery emocjonalnej na korzyść wartości materialnych. Poza zaburzeniem relacji rodzic – dziecko, stosunkowo nowym zjawiskiem są nieprawidłowości zachowań między rówieśnikami. Ograniczenie wspólnego spędzania czasu na zabawę, brak rozmów, wspólnej nauki czy pasji, ucieczka w wirtualny świat, ale także szykanowanie dzieci z rodzin o niższym statusie materialnym – te obserwowane w ostatnich latach niekorzystne trendy sprzyjają poczuciu osamotnienia u dziecka.

Warto zatem przemyśleć własny model życia, mając na uwadze nie tylko własne dobro, ale także troskę o równowagę psychiczną najbliższych, zwłaszcza dzieci. Szczęście zależy bowiem od realizacji własnych zainteresowań i planów, ale z niezbędnym wsparciem i zrozumieniem najbliższych. Prawidłowo budowane i pielęgnowane relacje międzyludzkie to najcenniejszy potencjał dla naszych dzieci i nas samych.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z redaktorami portalu samotnosc.org.pl.

Facebooktwitter

21 komentarzy

 1. Dawid M 9 stycznia 2017 Odpowiedz
 2. Natalia 10 stycznia 2017 Odpowiedz
 3. Ela (eCalma.pl) 10 stycznia 2017 Odpowiedz
 4. Anna 10 stycznia 2017 Odpowiedz
 5. Patrycja 14 stycznia 2017 Odpowiedz
  • Iwona 22 lutego 2017 Odpowiedz
 6. Ewa 14 stycznia 2017 Odpowiedz
 7. Matylda 23 stycznia 2017 Odpowiedz
 8. Justyna 15 sierpnia 2017 Odpowiedz
 9. Dorota 8 sierpnia 2018 Odpowiedz
 10. Maciej Bojanowski 21 sierpnia 2018 Odpowiedz
 11. emi 25 sierpnia 2018 Odpowiedz
 12. Michał Cieśniewski 12 września 2018 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge