Jakie zioła warto zasadzić w ogrodzie?

zioła w ogrodzieW dzisiejszym ogrodnictwie dużą rolę odgrywają zioła. Wiele osób decyduje się na wyznaczenie wolnej przestrzeni w swym ogrodzie, właśnie na posadzenie różnego rodzaju ziół. Rośliny można wykorzystać do przyprawiania wielu potraw, tworzenia naparów, a także w celach kosmetycznych.

Jakie zioła warto mieć z pewnością w swoim ogrodzie?

Tymianek

Jest to roślina wieloletnia odznaczająca się wąskimi liśćmi i sztywnymi pędami. Zioło to należy ścinać w trakcie jego kwitnienia albo tuż przed. Suszyć zioło należy w miejscu o dobrej dostępności powietrza, a przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu. Rzadziej korzysta się ze świeżego tymianku. Tymianek można dodać do mięsa, ryb, omletu, szaszłyków czy zrobić z niego masło tymiankowe. Działa wspomagająco na proces trawienia. Roślina lubi miejsca słoneczne.

Melisa

Roślina o silnie pachnących liściach, przypominające liście mięty. Po ich potarciu, na skórze dłoni wyczuć można cytrynowy zapach. To roślina miododajna, często odwiedzana przez pszczoły. Po jej wysuszeniu zapach zanika. Działa uspokajająco, z tego względu znalazła zastosowanie w herbacie. Melisa jest intensywnie orzeźwiającym ziołem, dlatego warto dodać ją do letniego napoju wraz z kostkami lodu. Jej listkami można także dekorować różnorakie desery. Roślinę należy regularnie podlewać. Zioło idealne do zup, deserów, sałatek i sosów rybnych. Doceniane są zwłaszcza świeże, intensywnie pachnące listki. Reguluje system nerwowy i wpływa pozytywnie na system trawienny.

Bazylia

Uwielbiana w kuchni polskiej. Roślina jednoroczna wymagająca dużej ilości wilgoci i dobrego nasłonecznienia. Do jej uprawy potrzebna jest żyzna, próchnicza ziemia o odczynie obojętnym. W czasie intensywnego wzrostu powinna być nawożona co 8 dni. Aby się lepiej krzewiła, należy obrywać jej młode listki oraz pędy.

Lebiodka

Bylina osiągająca do 80 cm wysokości, lubiąca słońce i bogatą w składniki pokarmowe ziemię. Nie toleruje nadmiary wilgoci. Końcówki młodych liści oraz pędów można ścinać i dodawać do potraw.

Szałwia

Krzewinka będąca idealnym ziołem do uprawy w przydomowym ogródku. Do jej uprawy konieczna jest żyzna zasadowa ziemia i słoneczne miejsce. Powinna być systematycznie podlewana, gdyż jest wrażliwa na niedobór wilgoci. W ostre zimny może wymarzać.

Nagietek

Nie ma dużych wymagań, rośnie dobrze na mało żyznej glebie. Jest to roślina jednoroczna albo dwuletnia, w zależności od danej odmiany. Nagietek lubi miejsca słoneczne, znosi także częściowy cień. Nasiona należy wysiewać w kwietniu albo jesienią od razu na grządkę. W lecznictwie korzysta się z kwiatów nagietka bez kielicha.

Lawenda

Krzewinka charakteryzująca się drobnymi, silnie pachnącymi kwiatami. Potrzebuje miejsca słonecznego, ciepłego i żyznej gleby. Wiosną sadzi się do gruntu gotowe sadzonki. Lawendę stosuje się w lecznictwie, gdzie korzystają z kwiatów tejże rośliny. Kwiaty mają właściwości przeciwskurczowe, wiatropędne i uspokajające.

Malwa

Roślina dwuletnia trzyletnia albo wieloletnia bylina, w zależności od odmiany. Do wzrostu potrzebuje miejsca dobrze nasłonecznionego oraz przepuszczalnej i żyznej gleby. W okresie jesiennym malwę zasadza się w miejsce stałe, siewki wysadzane są wiosną. Okres jej kwitnięcia przypada na lipiec, aż do jesieni. W lecznictwie stosuje się kwiaty tej rośliny, ale tylko te o bardzo ciemnym zabarwieniu, a także liście i korzenie. Dorosłe rośliny można rozmnożyć.

Czarnuszka siewna

Roślina jednoroczna, po kwitnięciu i zawiązaniu nasion zasycha i obumiera. Bardzo prosta w uprawie, nie ma dużych wymagań. Czarnuszka lubi miejsca ciepłe, słoneczne. Co ważne, toleruje wszystkie rodzaje ziemi. Nasiona należy wysadzać w kwietniu w miejsce stałe.

Autor publikacji
Współautorem publikacji jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep ogrodniczy oferujący szeroki asortyment produktów
Facebooktwitter

Komentarze

  1. Luiza 25 sierpnia 2020 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge