Czy warto pozycjonować i promować nowe blogi?

SEO pozycjonowanie blogaPo 4 latach prowadzenia bloga przygotowując się do napisania tekstu na temat moich tajników blogowania, zarobków, zdobywania czytelników – postanowiłem dokonać opracowania wstępnego, które nakierowane jest głównie na etap pozycjonowania bloga w początkowej fazie jego istnienia.

Amatorskie pozycjonowanie bloga

I tak ze względów finansowych postawiłem początkowo na samodzielne pozycjonowanie domeny głównej i kilku wpisów, które uznałem za najwartościowsze (teksty te były dobrze dopracowane, długie) – od czegoś trzeba było zacząć.

To były inne czasy, dziś pozycjonowanie zwłaszcza profesjonalne jest o wiele trudniejsze i droższe. Ale i amatorsko w 2015/16 roku nieco mnie to kosztowało. Dokonałem przy tym kilku eksperymentów, co posłużyło jako materiał na 4 wpisy.

Nie ma co obecnie krytykować tamtejszych działań, wtedy takie kroki (niektóre z nich) mogły dawać jakieś efekty pozytywne w porównaniu do ewentualnego całkowitego braku pozycjonowania i oczekiwania na to, że po latach blog zyska moc i sam się wypozycjonuje.

Te działania (kupowanie linków z różnych źródeł) jakoś tam przyspieszyły promocję strony, dało się zauważyć trochę wejść na wybrane słowa kluczowe. Jednak zarówno nieduża moc poszczególnych linków jak i znikające tzw. miejscówki sprawiły, że po latach dane frazy nie są już tak wysoko, jak tuż po sfinalizowaniu umowy na działanie tych kupionych linków. Po 4 latach wejść z wyników wyszukiwania jest już zauważalnie dużo głównie dzięki temu, że mam na koncie ponad 300 wpisów i obecnie liczy się dla mnie cykliczność dodawania kolejnych jak i wartość merytoryczna tych wcześniejszych w większości ponadczasowych wpisów. Oto ten cykl moich dawnych wpisów (niektóre informacje tam zawarte straciły mocno na znaczeniu):

Tajniki praktycznego pozycjonowania – narzędzia analityczne

Tajniki praktycznego pozycjonowania – sklepy SEO

Tajniki praktycznego pozycjonowania – usługi płatne

Tajniki praktycznego pozycjonowania – usługi Allegro

Kilka porad z innych źródeł

W tym wpisie postanowiłem też wskazać czytelnikom kilka ciekawych tekstów innych autorów (nieco też świeższe teksty od moich), którzy lepiej się znają na pozycjonowaniu.

Z pewnością warto przebadać swój blog z użyciem narzędzi do analizy szybkości wczytywania stron.

Ciekawe wprowadzenie do pozycjonowania blogów zaprezentowała zawodowa pozycjonerka Lexy.

Jedną z ważniejszych spraw, na którą mamy duży wpływ, jest optymalizacja strony – o tym w tym wpisie.

Mniemam, że przydatne mogą się też okazać: wykaz darmowych narzędzi SEO (nie wiem, na ile to wszystko będzie aktualne w momencie, kiedy czytasz ten tekst, bo w tym obszarze szybko świat się zmienia) oraz zestawienie 39 technik SEO.

A tu już z grubej rury czyli kompendium wiedzy o pozycjonowaniu.

Warto z pewnością także zajrzeć do podsumowującego 2018 rok badania ankietowego osób związanych z pozycjonowaniem, jakie są ich aktualne podejścia. Ponadto polecam w miarę świeże spojrzenie z 2019 roku na pozycjonowanie a nawet jego brak.

Słów kilka o marketingu internetowym

A na koniec o samym promowaniu np. swojego bloga i jego poszczególnych wpisów – to już w dużym skrócie, czyli o zagadnieniach związanych z facebookiem:

Jak promować post na facebooku

Dlaczego Power Editor jest lepszy od Promuj Post na facebooku

Facebooktwitter

10 komentarzy

  1. ragus.pl 26 marca 2019 Odpowiedz
  2. FCE.pl 6 kwietnia 2019 Odpowiedz
  3. sigma 18 lipca 2019 Odpowiedz
  4. Wojtek 28 sierpnia 2019 Odpowiedz
  5. Kasia ChicByKate 1 października 2019 Odpowiedz
  6. Seoit 5 lutego 2020 Odpowiedz
  7. Łukasz 26 lutego 2020 Odpowiedz
  8. Luk 29 lipca 2020 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge